Görkəmli Azərbaycan riyaziyyatçısı, “Şöhrət” ordenli, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın vitse-prezidenti, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Akif Cəfər oğlu Hacıyev fevralın 3-də ömrünün 78-ci ilində vəfat edib.
Akif Hacıyev 1937-ci il dekabrın 8-də Bakı şəhərində görkəmli tənqidçi, ədəbiyyatşünas alim, professor Cəfər Xəndanın ailəsində anadan olmuşdur. Orta məktəbi Bakıda bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin (ADU) mexanika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olmuş və 1960-cı ildə universiteti bitirərək təyinatla Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika İnstitutuna göndərilmişdir. İnstitutda kiçik elmi işçi, elmi katib, böyük elmi işçi və şöbə müdiri və direktor vəzifələrində çalışmışdır.
1964-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin mexanika-riyaziyyat fakültəsinin müdafiə şurasında “Bəzi operatorlar ailələrinin yaxınlaşma xüsusiyyətləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
1964-74-cü illərdə A.Hacıyevin əldə etdiyi nəticələr qeyri-məhdud çoxluqlarda kəsilməz funksiyalar fəzasında təyin olunmuş xətti müsbət operatorlar ardıcıllıqlarının çəkili normalarda yığılması və belə funksiyalara yaxınlaşması istiqamətinin yaranmasında mühüm rol oynamışdır. Bu nəticələrin müəllifi kimi alim dünyanın qabaqcıl riyaziyyatçıları içində öz layiqli yerini tutmuşdur.
A.Hacıyevin tədqiqatlarının mühüm istiqamətlərindən biri də çoxölçülü sinqulyar inteqrallar nəzəriyyəsidir. Burada, məşhur sovet riyaziyyatçısı S.Q.Mixlin 1938-ci ildə simvolun və xarakteristikanın kürədə diferensial xassələrinin tədqiqinə başlamış və kürədə kvadratı inteqrallanan xarakteristikalar sinfində simvolun Sobolev fəzasında olduğunu göstərmişdir. Bu məsələnin həlli üçün A.Hacıyev simvolu təyin edən bürümə operatorunun tərs operatoru mühüm ifadəsini tapmış və kürədə Bessel potensialları fəzalarında simvol və xarakteristikanın qarşılıqlı diferensial xassələrini isbat etmişdir. Bu nəticələr A.Hacıyevin “Çoxölçülü bürümə tipli operatorlar nəzəriyyəsi üzrə tədqiqatlar” adlı doktorluq dissertasiyasının əsasını təşkil etmiş və o, 1982-ci ildə Moskvada, SSRİ Elmlər Akademiyasının V.Steklov adına Riyaziyyat İnstitutunun Müdafiə Şurasında dissertasiyasını müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri doktoru elmi dərəcəsini almışdır.
Alim 1985-ci ildə SSRİ Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) qərarı ilə “Riyazi analiz” ixtisası üzrə professor elmi adına layiq görülmüş, 1985-1989-cu illərdə AAK-ın qərarına əsasən Tbilisi Dövlət Universiteti nəzdində regional doktorluq şurasının üzvü təyin olunmuşdur.
1989-cu ildə A.Hacıyev Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
2001-ci ildən A.Hacıyev Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, həmin ilin iyul ayından isə akademiyanın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi olmuşdur. A.Hacıyev 2002-2005-ci illərdə Ali Attestasiya Komissiyasının “Riyaziyyat və mexanika” ixtisasları üzrə ekspert komissiyasının sədri , 2005-ci ildən isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu nəzdində riyaziyyat və mexanika ixtisasları üzrə doktorluq müdafiə şurasının sədri olmuşdur.
Alim 2004-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanına əsasən Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilmiş, 2005-ci ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
100-dan artıq elmi əsərin və monoqrafiyanın müəllifidir.
Tanınmış alim və səmimi insan Akif Hacıyevin xatirəsi onu tanıyanların qəlbində həmişə yaşayacaqdır.

Notable Azerbaijan mathematician with “Shohrat” order, vice-president of ANAS, academician-secretary of ANAS Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences acad. Akif Jafar oglu Hajiyev passed away on February 3, at 77 age of his life.
A.Hajiyev was born on December 8, 1937 in Baku in the family of a prominent researcher, scholar, literary critic, professor. Jafar Khandan. After graduating from high school he entered the Physics and Mathematics Faculty of the Azerbaijan State University (ASU), in 1960 he graduated from the University and joined the Institute of Mathematics and Mechanics of the Academy of Sciences of Azerbaijan. At the Institute A.Hajiyev served as a junior researcher, scientific secretary, senior researcher, head of department and director.
In 1964, at the Council on thesis Mechanics and Mathematics Faculty of Azerbaijan State University, he defended thesis the “Features approaching families of some operators.”
The results reached by A.Hajiyev in 1964-74 played an important role in creation of the direction of approach of unlimited continuous functions by linear positive operators in weight spaces. As the author of these achievements scientist took a worthy place among mathematicians of the world.
These results make a basis of his doctoral dissertation the “Studies of the theory of operators such as multi-dimensional coverage” defended at the Institute of Mathematics named after V.Steklov, Academy of Sciences of USSR in Moscow (1982).
In 1989, A.Hajiyev was elected a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences.
In 2001, A.Hajiyev was elected by active member of ANAS, in July of the same year he served as Academician-Secretary of the Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences.
In 2002-2005 A.Hajiyev was the chairman of the Higher Attestation Commission in “Mathematics and Mechanics”, since 2005 was chairman of the Council for doctoral theses in mathematics and mechanics at the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS.
Academician was the author of more than 100 scientific papers and monographs, under his leadership, were presented to the protection of 26 candidates and one doctoral dissertation.
In 2004, by decree of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev for the achievements in the development of Azerbaijani science, Academician A.Hajiyev was awarded by “Shohrat” order,in 2005 he was awarded by the honorary title “Honored Worker of Science.”
The memory of the famous scientist and responsive person Akif Hajiyev will always live in the hearts of those who knew him.