Çovdar nekropolu ilə bağlı elmi tədqiqatların ikinci mərhələsinə başlanıb
Heydər Əliyev Fondu və “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) dəstəyi ilə AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu Çovdar nekropolunda aşkar edilmiş tapıntılar üzərində elmi tədqiqatların ikinci mərhələsinə başlayıb.
“AzerGold” QSC və Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu arasında 2021-ci ildə imzalanmış müqaviləyə əsasən, Son tunc - Erkən dəmir dövrünün (e.ə. II min. sonu - I min. əvvəli) Xocalı-Gədəbəy mədəniyyətinə aid Çovdar nekropolunda aşkar edilmiş artefaktların kameral tədqiqi həyata keçirilir. Layihənin əsas məqsədi qədim mədəni irsimizi daha dərindən tədqiq və təbliğ etmək, onları konservasiya edərək gələcək nəsillərə ərməğan etməkdir.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində arxeologiya sahəsində zəngin təcrübəyə malik xarici ekspertlər də elmi tədqiqatlara cəlb ediləcək, nüfuzlu beynəlxalq laboratoriyalarda insan qalıqları əsasında onların cinsi, yaşı, xəstəlikləri, ölüm səbəbləri, qohumluq əlaqələri və qida rasionu kimi məlumatların əldə edilməsini təmin edən C14, karbon (13C) və azot (14N) izotopları üzrə analizlər aparılacaq. Bundan başqa, Daşkəsən rayonunun Çovdar kəndi və ətraf ərazilərin poleoekoloji şəraiti, landşaftı, topoqrafiyası və tədqiq olunan dövrdə ərazidə məskunlaşma sıxlığının öyrənilməsi planlaşdırılıb. Həmçinin görülən işlər və onların nəticələrinin beyləxalq səviyyədə təbliği məqsədi ilə beynəlxalq nüfuzlu elmi dərgilərdə silsilə məqalələrin dərci, o cümlədən elmi hesabat və xüsusi nəşrin hazırlanması nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, 2019-cu ilin fevral ayında “AzerGold” QSC-nin Daşkəsən rayonunda yerləşən “Çovdar” Filiz Emalı Sahəsində aparılan tikinti işləri zamanı qədim məzar nümunələri aşkar edilib. Ərazidə tikinti işləri dərhal dayandırılıb, aidiyyəti üzrə çöl-tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi üçün Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutuna müraciət edilib. Nəticədə institutun şöbə müdirləri, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Səfər Aşurov və Bəxtiyar Cəlilovun rəhbərliyi altında “Daşkəsən” arxeoloji ekspedisiyası təşkil edilib. 5 ay müddətində davam edən arxeoloji qazıntı işləri zamanı aşkarlanan qəbirlərin sayı 156-ya çatıb. Qəbirlərdən 6000-dən çox eksponat çıxarılıb.

При поддержке Фонда Гейдара Алиева и Закрытого акционерного общества (ЗАО) AzerGold Институт археологии и этнографии Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) начал вторую фазу научных исследований находок в Човдарском некрополе.
Согласно соглашению, подписанному между ЗАО AzerGold и Институтом археологии и этнографии в 2021 году, проводятся камеральные исследования артефактов, найденных в Човдарском некрополе Ходжалинско-Гядабейской культуры эпохи поздней бронзы - раннего железа (конец II - начало I тыс. до н.э.). Главная цель проекта - более глубоко изучить и пропагандировать наше древнее культурное наследие, консервировать археологические находки и передать их будущим поколениям.
Отметим, что в рамках проекта к научным исследованиям будут привлечены зарубежные специалисты с богатым опытом в области археологии, на основе человеческих останков в авторитетных международных лабораториях будут проведены анализы изотопов C14, углерода (13C) и азота (14N) для того, чтобы получить такую информацию, как пол, возраст, болезни, причина смерти, родство и пищевой рацион. Кроме того, планируется изучить палеоэкологические условия, ландшафт, топографию села Човдар Дашкесанского района и прилегающих территорий, и плотность населения на территории в период проведения исследования. Также планируется опубликовать цикл статей в международных научных журналах, в том числе научные отчеты и специальные публикации, с целью пропаганды проделанной работы и ее результатов на международном уровне.
Напомним, что в феврале 2019 года в ходе строительных работ, проводимых ЗАО AzerGold на участке обработки руды «Човдар» в Дашкесанском районе, были обнаружены образцы древних гробниц. Строительные работы на территории были немедленно приостановлены, направлено обращение в Институт археологии и этнографии для проведения полевых исследований. В результате была организована археологическая экспедиция «Дашкесан» под руководством заведующих отделами института, докторов философии по истории Сафара Ашурова и Бахтияра Джалилова. Количество могил, обнаруженных в ходе пятимесячных археологических раскопок, достигло 156. Из могил было извлечено более 6000 экспонатов.