Fevralın 9-da AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bu elmi qurumun və www.1905.az portalının birgə təşkilatçılığı ilə ermənilərin 1905-ci ildə Bakı şəhərində törətdikləri soyqırımın 110-cu ildönümünə həsr olunmuş “Dəyirmi masa” keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı soyqırımınn mahiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, 110 il əvvəl 1905-ci il fevralın 6-9-da erməni silahlı dəstələri tərəfindən Bakı şəhərində qırğın törədilmişdir. Sonrakı mərhələdə Cənubi Qafqazın bir çox şəhərlərinə yayılmış və 1905-1906-cı illəri əhatə edən bu qırğınlar böyük tələfat və dağıntılara səbəb olmuşdur.
N.Vəlixanlı qeyd etdi ki, tədbirin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində keçirilməsi də simvolikdir. Çünki həmin hadisələrlə bağlı barışıq missiyasının iclası məhz bu binada, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin mülkündə baş tutmuşdur.
Bildirilib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanında qeyd olunur: “Böyük Ermənistan” yaratmaq xülyasından ruhlanan erməni qəsbkarları 1905-1907-ci illərdə azərbaycanlılara qarşı açıq şəkildə genişmiqyaslı qanlı aksiyalar həyata keçirdilər. Ermənilərin Bakıdan başlanan vəhşilikləri Azərbaycanı və indiki Ermənistan ərazisindəki Azərbaycan kəndlərini əhatə etdi”.
Sonra çıxış edən “1905.az” portalının direktoru, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fuad Babayev portal haqqında ətraflı məlumat verdi. O, tarixi həqiqətlərin geniş auditoriyaya çatdırılması baxımından “1905.az” portalının mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırdı. F.Babayev qeyd etdi ki, portal ermənilərin Azərbaycana gəlişi, onların azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımları, deportasiyalar, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü haqqında internet-resursdur. 12 dildə fəaliyyət göstərən portalda mövzuya uyğun kitablar, müsahibələr, məqalələr, şahidlərin ifadələri, fotolar və digər materiallar təqdim olunur. “1905.az” portalı Azərbaycanda Vətəndaş Cəmiyyətinin İnkişafına Yardım Assosiasiyasının ermənilərin azərbaycanlılara qarşı başladıqları soyqırımı siyasətinin 110 illiyi ilə bağlı layihəsinin tərkib hissəsidir.
“Dəyirmi masa”da çıxış edən muzeyin elmi katibi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Cabbarov, tarix üzrə elmlər doktoru Kərim Şükürov və başqaları 1905-ci il hadisələrini ermənilər tərəfindən soydaşlarımıza qarşı törədilən soyqırımı siyasətinin tərkib hissəsi kimi dəyərləndirdilər.

9 февраля 2015 года в Национальном музее истории Азербайджана НАНА при организации этого научного учреждения и портала www.1905.az прошел круглый стол, посвященный 110-летней годовщине геноцида,совершенного армянами в 1905 году в Баку.
Мероприятие вступительным словом открыла директор музея, академик Наиля Велиханлы, которая рассказала о значении совершенного геноцида. Было отмечено, что ровно 110 лет назад 6-9 февраля 1905 года армянскими вооруженными отрядами была учинена резня в городе Баку. Эти массовые убийства, распространенные на последующем этапе на многие города Южного Кавказа и охватывающие 1905-1906 года, стали причиной больших потерь и разрушений. Н.Велиханлы отметила, что проведение данного мероприятия именно в Национальном музее истории Азербайджана носит символический характер, потому что заседание миссии примирения, связанного с теми событиями, прошло именно в этом здании – во владении Гаджи Зейналабдина Тагиева.
Было сообщено, что в Указе общенационального лидера Гейдара Алиева «О геноциде против азербайджанцев» от 26 марта 1998 года отмечается: «Армянские агрессоры, вдохновленные идеей создания «Великой Армении», в 1905-1907 годах в открытой форме осуществляли масштабные кровавые акции против азербайджанцев. Зверства армян, начатые в Баку, также охватили азербайджанские села, находящиеся на территории современной Армении».
Затем выступил директор портала «1905.az», доктор философии по политологии Фуад Бабаев, который дал подробную информацию о портале и сообщил, что портал «1905.az» имеет важное значение с точки зрения доведения исторических реалий до мировой общественности. Ф.Бабаев отметил, что портал является Интернет-ресурсом, отражающим информацию о реалиях геноцида, которому подверглись азербайджанцы, о депортации азербайджанцев с родных земель, а также об агрессии Армении против Азербайджана в целом. В портале, функционирующем на 12 языках, представлены книги, интервью, статьи, показания свидетелей, фотографии и другие материалы, посвященные данной теме. Портал «1905.az» является составной частью проекта, связанного с 110-летней годовщиной политики геноцида армян против азербайджанцев, Ассоциации содействия развитию гражданского общества в Азербайджане.
Выступившие в рамках круглого стола ученый секретарь музея, доктор философии по истории Фархад Джаббаров, доктор исторических наук Керим Шукюров и другие оценили события 1905 года как часть политики геноцида, проводимого армянами против наших соотечественников.