Fevralın 9-da AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bu elmi qurumun və www.1905.az portalının birgə təşkilatçılığı ilə ermənilərin 1905-ci ildə Bakı şəhərində törətdikləri soyqırımın 110-cu ildönümünə həsr olunmuş “Dəyirmi masa” keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı soyqırımınn mahiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, 110 il əvvəl 1905-ci il fevralın 6-9-da erməni silahlı dəstələri tərəfindən Bakı şəhərində qırğın törədilmişdir. Sonrakı mərhələdə Cənubi Qafqazın bir çox şəhərlərinə yayılmış və 1905-1906-cı illəri əhatə edən bu qırğınlar böyük tələfat və dağıntılara səbəb olmuşdur.
N.Vəlixanlı qeyd etdi ki, tədbirin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində keçirilməsi də simvolikdir. Çünki həmin hadisələrlə bağlı barışıq missiyasının iclası məhz bu binada, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin mülkündə baş tutmuşdur.
Bildirilib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanında qeyd olunur: “Böyük Ermənistan” yaratmaq xülyasından ruhlanan erməni qəsbkarları 1905-1907-ci illərdə azərbaycanlılara qarşı açıq şəkildə genişmiqyaslı qanlı aksiyalar həyata keçirdilər. Ermənilərin Bakıdan başlanan vəhşilikləri Azərbaycanı və indiki Ermənistan ərazisindəki Azərbaycan kəndlərini əhatə etdi”.
Sonra çıxış edən “1905.az” portalının direktoru, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fuad Babayev portal haqqında ətraflı məlumat verdi. O, tarixi həqiqətlərin geniş auditoriyaya çatdırılması baxımından “1905.az” portalının mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırdı. F.Babayev qeyd etdi ki, portal ermənilərin Azərbaycana gəlişi, onların azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımları, deportasiyalar, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü haqqında internet-resursdur. 12 dildə fəaliyyət göstərən portalda mövzuya uyğun kitablar, müsahibələr, məqalələr, şahidlərin ifadələri, fotolar və digər materiallar təqdim olunur. “1905.az” portalı Azərbaycanda Vətəndaş Cəmiyyətinin İnkişafına Yardım Assosiasiyasının ermənilərin azərbaycanlılara qarşı başladıqları soyqırımı siyasətinin 110 illiyi ilə bağlı layihəsinin tərkib hissəsidir.
“Dəyirmi masa”da çıxış edən muzeyin elmi katibi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Cabbarov, tarix üzrə elmlər doktoru Kərim Şükürov və başqaları 1905-ci il hadisələrini ermənilər tərəfindən soydaşlarımıza qarşı törədilən soyqırımı siyasətinin tərkib hissəsi kimi dəyərləndirdilər.

On February 9, National Museum of Azerbaijan History of ANAS joint with “1905.az” portal held round table dedicated to 110th anniversary of massacre committed against Azerbaijanis by Armenians' in Baku, 1905.
Opening the event director of the museum acad. Naila Valikhanli spoke about the essence of massacre. 110 years ago, on February 6-9, 1905 Armenian armed forces had committed massacre in Baku city. Spreading to the many cities of the South Caucasus and covering period of 1905-1906 these massacres led to the destruction and great slaughter, she noted.
N.Valikhanli highlighted that, the event conveys symbolic manner because, meeting of the reconciliation mission related to current events has taken place just in this building, in Haji Zeynalabdin Taghiyev's property.
Heydar Aliyev’s Order “On the genocide of Azerbaijanis” dated March 26, 1998 notes: Armenian aggressors who inspired by the idea of creating “Great Armenia” have carried out large-scale bloody actions against Azerbaijanis in 1905-1907. Armenians atrocities started in Baku and covered villages of present Azerbaijan and Armenia."
Later on, director of “1905.az” portal, PhD in political sciences Fuad Babayev provided information on the portal. This portal attaches of great importance in terms of delivering historical truths to the wide range of audience. Portal is a web-resource about Armenians’ departure to Azerbaijan, genocides committed by them against Azerbaijanis, deportations and Armenian aggression against Azerbaijan. Portal functioning in 12 languages provides books, interviews, articles, witness statements, photographs and other materials on the subject. “1905.az” portal is the consistent part of project by Association for Civil Society Development in Azerbaijan related in 110th anniversary of massacre committed against Azerbaijanis by Armenians.
Scientific secretary of the museum, PhD in history Farhad Jabbarov, Dr. History Karim Shukurov and others reported in a round table.