AMEA prezidenti İran İslam Respublikasının nümayəndə heyətini qəbul edib
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə İran İslam Respublikasının Xarici İşlər nazirinin müavini, İran XİN-nin Beynəlxalq Təhsil və Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Hadi Süleymanpurun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-İran əlaqələrinin tarixi, hər iki ölkə alimlərinin müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq və dostluq münasibətlərindən danışılıb. Bildirilib ki, bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Akademiyanın yaranma tarixi və bu ilin noyabr ayında keçiriləcək 70 illik yubiley tədbirləri haqqında qonağa məlumat verən akademik Akif Əlizadə AMEA-da aparılan tədqiqatların istiqamətləri, o cümlədən son zamanlar yeni elmi istiqamət kimi formalaşdırılan palçıq vulkanlarının tədqiqi səhəsində görülən işlərdən söz açıb. AMEA-da elm və təhsilin inteqrasiyası, bu istiqamətdə həyata keçiriləcək layihələrdən danışan akademik İran elminin yeniliklərini də yüksək qiymətləndirib.
Hadi Süleymanpur İran İslam Respublikasında elm və təhsil, xüsusilə də tibb, nanotexnologiyalar, biotexnologiyalar və s. istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlar və onların nəticələri haqqında məlumat verib. Qonaq, eyni zamanda, AMEA rəhbərini elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi məqsədi ilə İran İslam Respublikasına dəvət edib.
Görüş çərçivəsində, həmçinin tələbə və doktorantların təcrübə mübadiləsinin imkanları, Xəzər dənizində birgə bioloji və geoloji tədqiqatların aparılması və palçıq vulkanlarının müştərək araşdırılması və s. məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

President of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), academician Akif Alizadeh met with a delegation led by Deputy Minister of Foreign Affairs of Iran Islamic Republic, director of the International Centre for Research and Education, Iranian Foreign Minister Hadi Suleymanpur.
Then academician Akif Alizadeh told about history of Academy and about anniversary events which will be held in November of this year, devoted to the 70th anniversary of ANAS, and also about reforms which are carried out at Academy.
Told about the integration of science and education at ANAS and projects implemented in this field, academician highly appreciated Iran's innovations in science.
H.Suleymanpur told about the researchers conducted in Iran Islamic Republic in the field of science and education, in particular in medicine, nanotechnologies, biotechnologies and other similar spheres, and about their results. The guest invited academician Akif Alizadeh to visit Iran Islamic Republic to expand scientific cooperation.
Within a meeting possibilities of exchange of experience between students and doctoral candidates, carrying out joint biological and geological researches in the Caspian Sea and joint studying of mud volcanoes were discussed.