AMEA prezidenti İran İslam Respublikasının nümayəndə heyətini qəbul edib
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə İran İslam Respublikasının Xarici İşlər nazirinin müavini, İran XİN-nin Beynəlxalq Təhsil və Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Hadi Süleymanpurun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-İran əlaqələrinin tarixi, hər iki ölkə alimlərinin müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq və dostluq münasibətlərindən danışılıb. Bildirilib ki, bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Akademiyanın yaranma tarixi və bu ilin noyabr ayında keçiriləcək 70 illik yubiley tədbirləri haqqında qonağa məlumat verən akademik Akif Əlizadə AMEA-da aparılan tədqiqatların istiqamətləri, o cümlədən son zamanlar yeni elmi istiqamət kimi formalaşdırılan palçıq vulkanlarının tədqiqi səhəsində görülən işlərdən söz açıb. AMEA-da elm və təhsilin inteqrasiyası, bu istiqamətdə həyata keçiriləcək layihələrdən danışan akademik İran elminin yeniliklərini də yüksək qiymətləndirib.
Hadi Süleymanpur İran İslam Respublikasında elm və təhsil, xüsusilə də tibb, nanotexnologiyalar, biotexnologiyalar və s. istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlar və onların nəticələri haqqında məlumat verib. Qonaq, eyni zamanda, AMEA rəhbərini elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi məqsədi ilə İran İslam Respublikasına dəvət edib.
Görüş çərçivəsində, həmçinin tələbə və doktorantların təcrübə mübadiləsinin imkanları, Xəzər dənizində birgə bioloji və geoloji tədqiqatların aparılması və palçıq vulkanlarının müştərək araşdırılması və s. məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Президент НАНА, академик Акиф Ализаде встретился с делегацией Иранской Исламской Республики во главе с заместителем министра иностранных дел Ирана, директором Центра международного образования и исследований МИД Ирана Хади Сулейманпуром.
Во встрече руководитель НАНА рассказал об истории азербайджано-иранских связей, дружеских взаимоотношениях и сотрудничестве ученых обеих стран в различных сферах. Было отмечено, что расширение этих связей имеет большое значение.
Затем академик Акиф Ализаде рассказал об истории Академии и о юбилейных мероприятиях, которые будут проводиться в ноябре этого года в связи с 70-летием НАНА, а также о реформах, которые проводятся в Академии, в том числе о работах, проводимых в области исследования грязевых вулканов, которая в последнее время формируется как новая научная сфера.
Рассказав об интеграции науки и образования в НАНА, а также проектах, реализуемых в данной области, академик также высоко оценил новшества в иранской науке.
Х.Сулейманпур рассказал об исследованиях, проводимых в Иранской Исламской Республике в области науки и образования, в особенности – медицины, нанотехнологий, биотехнологий и прочих подобных сферах, и их результатах. В то же время гость пригласил академика Акифа Ализаде нанести визит в Иранскую Исламскую Республику с целью расширения научных связей.
В рамках встречи были обсуждены возможности обмена опытом между студентами и докторантами, проведения совместных биологических и геологических исследований в Каспийском море и совместного изучения грязевых вулканов.