AMEA Polimer Materialları İnstitutunda (PMİ) bu elm müəssisəsinin kitabxana istifadəçiləri üçün treninq keçirilib.
Treninqi Bakı Dövlət Universiteti elmi kitabxanasının beynəlxalq informasiya mübadiləsinin bölmə müdiri, Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumunun (AKİK) ölkə üzrə milli əlaqələndiricisi Cəmilə Yusifova aparıb.
Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə PMİ-nin direktoru, akademik Akif Əzizov müasir dövrdə internet vasitəsilə informasiya alınmasının əhəmiyyətini qeyd edib. A.Əzizov treninqin gənc alim və mütəxəssislərin fəaliyyətinin səmərəli təşkili istiqamətində xüsusi əhəmiyyətini, AKİK-in beynəlxalq bazalar ilə birgə təşkil edəcəyi təlimlərdə əməkdaşların iştirakının vacibliyini vurğulayıb.
C.Yusifova AKİK-in fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, Beynəlxalq Kitabxana İnformasiya Konsorsiumun üzvü olan AKİK kitabxana istifadəçilərinə informasiya əldə etməyə, onların məqalələrinin yüksək reytinqli jurnallarda nəşr olunması və hüquqlarının qorunmasına geniş imkan yaradan təşkilatdır. Bu qurum on ildən artıqdır ki, ölkəmizdə fəaliyyət göstərir.
Həmçinin beynəlxalq elmi bazaların informasiya resursları, məhsulları, xidmətləri və AKİK-in üzvləri üçün təklif olunan eiFL.net-in cari layihələrindən söz açılıb. Təlim iştirakçılarına online axtarış sistemləri, verilənlər bazaları, sərbəst online mənbələrdən axtarış və istifadə qaydaları barədə geniş məlumat verilib, suallar cavablandırılıb.

ANAS Institute of Polymer Materials has organized trainings for the library users of this scientific institution.
Trainings were conducted by department of international information exchange of scientific library of Baku State University, National Coordinator, Library and Information Consortium of Azerbaijan (ACLC) Jamila Yusifova.
At the event, held on this occasion director of Institute of polymeric materials, academician Akif Azizov emphasized the importance of continuous access to information resources by means of the Internet at the present stage of development.
A. Azizov noted that carrying out similar trainings is of great importance from the point of view of the effective organization of activity of young scientists and experts, and also participations of employees in the trainings organized by ACLC together with the international bases.
J. Yusifova gave detailed information on activity of ACLC. Library -information consortium of Azerbaijan which is the member of the International library and information consortium represents the organization which creates for users of library ample opportunities for obtaining information, publications of their articles in magazines with a high rating and protection of their rights.
Also was given report on information resources, products, services of the international scientific bases, and also the current eiFL.net projects offered by ACLC members. Participants of trainings were informed on systems of online search, databases, searches in free online sources, etc.