Fevralın 20-də AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun və Dilçilik İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə 21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş “Kitabi-Dədə Qorqud” saz və söz işığında” mövzusunda tədbir keçirilib.
Məşhur qorqudşünasların, türkoloqların, araşdırmaçıların iştirak etdikləri tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bu il Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatının qədim yazılı abidəsi olan Oğuz türk dastanı - “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman şərqşünası, türkoloq Fridrix fon Dits tərəfindən alman dilinə tərcümə olunaraq dünyaya tanıdılması və ilk dəfə tədqiqata cəlb edilməsinin 200-cü ildönümü olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, dastanın “Təpəgöz” boyunun 1815-ci ildə elmi müstəviyə çıxarılmasının 200-cü ildönümü ilə əlaqədar ilboyu təbliğatının aparılması məqsədilə ölkə daxilində və xaricdə tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Akademikin sözlərinə görə, dastanın elmi müstəviyə çıxarılmasının 200-cü ildönümünün dünya səviyyəsində qeyd olunması Azərbaycan tarixi və mədəniyyətinin təbliğində çox önəmlidir.
Akademik İsa Həbibbəyli ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanına böyük önəm verdiyini diqqətə çatdırdı: “Cənab Prezident Azərbaycanın bütün mənəvi dəyərləri ilə yanaşı, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının da təbliğinin, öyrənilməsinin dünya mədəniyyəti xəzinəsinə daxil edilməsinin tərəfdarı və təşəbbüskarıdır. “Kitabi-Dədə Qorqud” abidəsinin açılış mərasimində cənab Prezident dastanı Azərbaycan xalqının milli sərvəti adlandıraraq, hər bir azərbaycanlı üçün əziz olan bu əsərdə xalqımızın keçmiş həyat tərzi, məişəti, psixologiyasının əks olunduğunu qeyd edib”.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun sektor müdiri Hacı Abdulla ölkəmizdə “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı ilə bağlı keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini qeyd etdi. Ötən ay Bakıda dünyanın məşhur qorqudşünas alimlərinin iştirakı ilə “Kitabi-Dədə Qorqud” və Fridrix fon Dits – 200” beynəlxalq kollokviumunun keçirildiyini xatırladan natiq bu cür tədbirlərin daha geniş müstəvidə, regionlarda da təşkil ediləcəyini bildirdi.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Tofiq Hacıyev “Kitabi-Dədə Qorqud”: dilimiz, düşüncəmiz”, AMEA-nın müxbir üzvü Zemfira Səfərova “Kitabi-Dədə Qorqud”un musiqi dünyası” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Mehriban Zəki və Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti, “Savalan” qrupunun bədii rəhbəri Novruz Novruzlunun iştirakı ilə “Kitabı-Dədə Qorqud” dastanından maraqlı bədii kompozisiyalar təqdim olundu.

“Kitabi-Dede Gorgud” embodied with saz and word“ event held
On February 20, 2015 main building of ANAS held “Kitabi-Dede Gorgud” embodied with saz and word“ dedicated to February 21 - International Mother Language Day by jointly organized Knowledge Foundation under the President of Azerbaijan Republic and ANAS institute of Linguistics.
Event was attended by prominent gorgudstudiers, turkicologists and researchers. The event was opened by the vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli, who reported that the 200 anniversary of recognition in the world of an ancient written monument of oral national literature of Azerbaijan, Oguz Turkic “Kitabi-Dede Gorgud” dastan, translated into German for the first time by scientist-orientalist turkologist Friedrich von Dietz.
It was noted that, in connection with the 200th anniversary of involving “Tepegoz” boy to scientific research is going to carry out a number of actions in the country and abroad.
Academician Isa Habibbeyli noted that the President of the country Ilham Aliyev attaches great value to studying of “Kitabi-Dede Gorgud” monument : “Mister President is the supporter and the initiator of promotion, studying and inclusion of “Kitabi-Dede Gorgud” dastan in a treasury of world culture along with all cultural values of Azerbaijan. At the ceremony devoted to a monument “Kitabi-Dede Gorgud” mister President named dastan the national property of the Azerbaijani people and he noted that, the ancient way of life, life and psychology of our people is reflected in a monument”.
Then chief sector of Knowledge Foundation under President of Azerbaijan Republic Haji Abdullah made a report on the importance of the actions which are carried out in connection with “Kitabi-Dede Gorgud” dastan.
It was noted that, last month in Baku by participation of famous gorgudstudiers have passed the international colloquium entitled “Kitabi-Dede Gorgud and Friedrich von Ditz-200”.
At the event the director of Institute of Linguistics, academician Tofig Hajiyev made a report on “Kitabi-Dede Gorgoud": our language and thinking”, corresponding member of ANAS Zemfira Safarova on “Music world” Kitabi-Dede Gorgud”.
In the artistic part of the event Honored Artist AR Mehriban Zeki and soloist of Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre Novruz Novruzlu were performed artistic compositions from “Kitabi-Dede Gorgud” dastan.