Fevralın 20-də AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun və Dilçilik İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə 21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş “Kitabi-Dədə Qorqud” saz və söz işığında” mövzusunda tədbir keçirilib.
Məşhur qorqudşünasların, türkoloqların, araşdırmaçıların iştirak etdikləri tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bu il Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatının qədim yazılı abidəsi olan Oğuz türk dastanı - “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman şərqşünası, türkoloq Fridrix fon Dits tərəfindən alman dilinə tərcümə olunaraq dünyaya tanıdılması və ilk dəfə tədqiqata cəlb edilməsinin 200-cü ildönümü olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, dastanın “Təpəgöz” boyunun 1815-ci ildə elmi müstəviyə çıxarılmasının 200-cü ildönümü ilə əlaqədar ilboyu təbliğatının aparılması məqsədilə ölkə daxilində və xaricdə tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Akademikin sözlərinə görə, dastanın elmi müstəviyə çıxarılmasının 200-cü ildönümünün dünya səviyyəsində qeyd olunması Azərbaycan tarixi və mədəniyyətinin təbliğində çox önəmlidir.
Akademik İsa Həbibbəyli ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanına böyük önəm verdiyini diqqətə çatdırdı: “Cənab Prezident Azərbaycanın bütün mənəvi dəyərləri ilə yanaşı, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının da təbliğinin, öyrənilməsinin dünya mədəniyyəti xəzinəsinə daxil edilməsinin tərəfdarı və təşəbbüskarıdır. “Kitabi-Dədə Qorqud” abidəsinin açılış mərasimində cənab Prezident dastanı Azərbaycan xalqının milli sərvəti adlandıraraq, hər bir azərbaycanlı üçün əziz olan bu əsərdə xalqımızın keçmiş həyat tərzi, məişəti, psixologiyasının əks olunduğunu qeyd edib”.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun sektor müdiri Hacı Abdulla ölkəmizdə “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı ilə bağlı keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini qeyd etdi. Ötən ay Bakıda dünyanın məşhur qorqudşünas alimlərinin iştirakı ilə “Kitabi-Dədə Qorqud” və Fridrix fon Dits – 200” beynəlxalq kollokviumunun keçirildiyini xatırladan natiq bu cür tədbirlərin daha geniş müstəvidə, regionlarda da təşkil ediləcəyini bildirdi.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Tofiq Hacıyev “Kitabi-Dədə Qorqud”: dilimiz, düşüncəmiz”, AMEA-nın müxbir üzvü Zemfira Səfərova “Kitabi-Dədə Qorqud”un musiqi dünyası” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Mehriban Zəki və Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti, “Savalan” qrupunun bədii rəhbəri Novruz Novruzlunun iştirakı ilə “Kitabı-Dədə Qorqud” dastanından maraqlı bədii kompozisiyalar təqdim olundu.

Прошло мероприятие «Китаби-Деде Горкуд» в свете саза и слова»
20 февраля 2015 года в главном здании НАНА при совместной организации Фонда знания при Президенте Азербайджанской Республики и Института языкознания прошло мероприятие «Китаби-Деде Горкуд» в свете саза и слова», посвященное 21 февраля – Международному дню родного языка.
Мероприятие, в котором приняли участие известные коркудоведы, тюркологи и исследователи, вступительным словом открыл вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который сообщил, что исполняется 200-летие признания в мире древнего письменного памятника устной народной литературы Азербайджана, огузско-тюркского дастана «Китаби-Деде Горгуд», переведенного на немецкий язык и впервые привлеченного к исследованию ученым-востоковедом, тюркологом Фридрихом фон Дитцем.
Было отмечено, что в связи с 200-летней годовщиной привлечения бойа «Тепегёз» к научному исследованию в республике и за ее пределами планируется проведение ряда мероприятий.
Академик Иса Габиббейли отметил, что Президент страны Ильхам Алиев придает большое значение к изучению памятника «Китаби-Деде Горгуд»: «Господин Президент является сторонником и инициатором пропаганды, изучения и включения дастана «Китаби-Деде Горгуд» в сокровищницу мировой культуры наряду со всеми культурными ценностями Азербайджана. На церемонии, посвященной памятнику «Китаби-Деде Горгуд», господин Президент назвал дастан национальным достоянием азербайджанского народа и отметил, что в памятнике отражен древний жизненный уклад, быт и психология нашего народа».
Затем выступил зав.сектором Фонда знания при Президенте Азербайджанской Республики Гаджи Абдулла, который отметил значимость проводимых в связи с дастаном «Китаби-Деде Горгуд» мероприятий. Было отмечено, что в прошлом месяце в Баку при участии известных ученых-коркудоведов прошел международный коллоквиум «Китаби-Деде Горгуд и Фридрих фон Дитц-200».
На мероприятии директор Института языкознания, академик Тофиг Гаджиев выступил с докладом ««Китаби-Деде Горгуд»: наш язык и мышление», член-корреспондент НАНА Земфира Сафарова – с докладом «Музыкальный мир «Китаби-Деде Горгуд».
В художественной части мероприятия при исполнении Заслуженной артистки АР Мехрибан Зеки и солиста Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета Новруза Новрузлу были озвучены художественные композиции из дастана «Китаби-Деде Горгуд».