AMEA Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda Xocalı soyqırımının 23-cü ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
Öncə institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurası, Həmkarlar Təşkilatı və “Heydər Əliyev məktəbi”nin üzvləri Bakıda Xocalı şəhidlərinin xatirəsinə ucaldılmış “Ana harayı” abidəsini ziyarət edib, abidə önünə əklil qoyublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan elmi müəssisənin direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru İlham Məmmədzadə 1992-ci il fevralın 26-da Xocalıda azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırım cinayətlərini dünya elmi ictimaiyyətinə çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, bu məqsədlə rus və ingilis dillərində kitablar, məqalələr dərc olunmalı, beynəlxalq konfranslarda Qarabağ mövzusunda elmi faktlara əsaslanan çıxışlar edilməlidir. Direktor Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2009-cu ildən etibarən həyata keçirilən “Xocalıya ədalət” beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyasının məqsədyönlü fəaliyyət istiqamətlərindən də danışıb.
İnstitutda Müasir fəlsəfə problemləri şöbəsinin elmi işçisi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn İbrahimov Xocalı soyqırımının XX əsrin ən dəhşətli faciəsi olduğunu dilə gətirib. O, 1990-1992-ci illərdə ölkədə olan siyasi vəziyyətdən, faciənin baş vermə səbəblərindən bəhs edib.
Dövlət və Hüquq nəzəriyyəsi, mülki hüquq və mülki proses şöbəsinin müdiri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov beynəlxalq arenada Xocalı faciəsinə obyektiv qiymət verilmədiyini söyləyib. Alim Qarabağ hadisələrinin iştirakçısı olmuş, erməni yazıçı-şairi Zori Balayanın “Ruhumuzun dirçəlişi” adlı kitabında Xocalı faciəsi ilə bağlı yazdığı etirafları da səsləndirib.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Bəhram Zahidov, Politologiya və siyasi sosiologiya şöbəsinin müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə və siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Əliyev Dağlıq Qarabağ münaqişəsi mövzusunda dolğun faktlara əsaslanan elmi araşdırmaların yazılması ilə bağlı təkliflərini irəli sürüblər.

ANAS Institute of Philosophy and Law held commemorative event devoted 23th anniversary of Khojaly tragedy
ANAS Institute of Philosophy and Law held commemorative event devoted 23th anniversary of Khojaly tragedy.
In advance, members of Young Scientists and Specialists Council, Trade Union and “Heydar Aliyev school” pilgrimaged “Mother cry” monument erected for memory of Khojaly martyrs, put a wreath in front of the monument.
Opening the event director of the institute, Dr. Philosophy Ilham Mammadzadeh stressed the necessity delivering the tragedy committed against Azerbaijanis in Khojaly to the world. In this regard, books and papers in English and Russian should be published and speeches based on scientific facts on Karabakh conflict should be delivered in the international conferences, he noted. Director also brought to mind activity directions of “Justice for Khojaly” promo-campaign at initative of Leyla Aliyeva, vice-president of Heydar Aliyev Fund.
Researcher of Modern philosophical problems department of the institute, PhD in philosophy Huseyn Ibrahimov dealth with political state in 1990-1992 and emergence reasons of tragedy.
Chief of State and Law theory, civil law and civil procedure department Dr. Law, prof. Habil Gurbanov said that, Khojaly has not objectively estimated in an international arena. He sounded confessions related in Khojaly tragedy by Zori Balayan, participant of Karabakh events Armenian poet-playwright, in his “Soul revival” book.
Deputy Director for scientific affairs of the institute, Dr. Law prof. Bahram Zahidov, chief of Political science and political sociology department, PhD in philosophy Rena Mirzezadeh and PhD in political sciences Zaur Aliyev proposed suggestions due to write researches based on real facts on Karabakh conflict.