Fevralın 27-də AMEA İnsan Hüquqları İnstitutunda “Əlilliyi olan uşaqların inklüziv və fərdi təhsili haqqında qanunvericilik sənədlər toplusu” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirildi.
Mərasimdə Milli Məclisin deputatları, müxtəlif qurumların nümayəndələri, alimlər və tədqiqatçılar, KİV-in təmsilçiləri iştirak edirdilər.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini Lalə Əhmədova kitabın məziyyətindən, aktual məsələyə həsr olunmasından söz açdı. Bildirdi ki, kitab “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyi tərəfindən Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən “Əlil uşaqların xüsusi məktəb və siniflərdə, evdə fərdi təhsilinin keyfiyyətinə ictimai nəzarət” adlı layihə çərçivəsində nəşr edilib.
L.Əhmədova təqdim olunan dəyərli nəşrin əlil uşaqların inklüziv təhsili sahəsində mövcud problemlərinin aradan qaldırılması, onların hüquqlarının qorunması, əlil uşaqların cəmiyyətə inteqrasiya olunması istiqamətində görüləcək işlərə mühüm təkan verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Qeyd etdi ki, kitabın elmi redaktoru İnsan Hüquqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Aytən Mustafayevadır.
Sonra çıxış edən kitabın tərtibatçısı, “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin sədri, “Əlillər Dünyası” qəzetinin təsisçisi və baş redaktoru Tahir Xudiyev nəşrin əlil uşaqların inklüziv təhsili sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasətinə dəstək məqsədi daşıdığını və onların hüquqlarının qorunması üçün zəmanət yaratdığını bildirdi.
Milli Məclisin Sosial siyasət komitəsinin sədri, siyasi elmlər doktoru, professor Hadı Rəcəbli ölkəmizdə əlilliyi olan insanlara yönəlmiş dövlət siyasətindən, görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, respublikamızda əlillərlə bağlı dövlət siyasəti ilbəil güclənir, onların hərtərəfli təminatı və rifah halının yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm işlər həyata keçirilir.
Ölkəmizdə “Sosial xidmət haqqında” qanunun qəbul edildiyini söyləyən H.Rəcəbli belə bir qanunun hazırlanmasının sosial sifarişlə yanaşı, ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasından irəli gəldiyini qeyd etdi. Bildirdi ki, qanunun qəbulunda məqsəd sosial xidmət sahəsində dövlət siyasətinin hüquqi, iqtisadi və təşkilati əsaslarını müəyyən etmək, bu sahədə yaranan münasibətləri tənzimləməkdir. Hadı Rəcəbli bildirdi ki, Azərbaycanda 530 min nəfər əlilliyi olan şəxs var. Onlardan 63 min nəfərini məhz uşaqlar təşkil edir.
Tədbirdə çıxış edən “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İB-nin sədr müavini Nazir Hüseynov və başqaları fiziki və mental cəhətdən məhdudiyyəti olan uşaqların təhsil hüquqlarının müdafiəsinin həm də insan hüquqlarının həyata keçirilməsi uğrunda aparılan qlobal mübarizənin tərkib hissəsi olduğunu bildirdilər.

ANAS Institute of Human Rights presented “Legislative document bulk on the inclusive and individual education of disabled children” book on February 27.
Ceremony was attended by MPS, representatives of several bodies, scientists, researchers and mass media.
Opening the event deputy director of the institute for scientific affairs Lala Ahmadova touched upon the essence of the book and stated that, sponsored by AR Ministry of Education within the project of “Public oversight on education quality of disabled children in special schools and classes, individual training at home”, the book was published by “International Society for Disability” Association.
Presented edition will contribute for alleviating existed problems in the sphere of inclusive education, protection of rights, and integration of the disabled children to the society. Scientific editor of the book is director of the Institute of Human Rights PhD in law Ayten Mustafayeva, she noted.
Tahir Khudiev, designer of the book, chairman of “International Society for Disability” Association, executive and editor-in-chief of “World of the disabled” newspaper, stressed out that, edition underpins state policy carried out for disabled children’s inclusive education.
Chairman of Milli Majlis Social Politics committee, Dr. Politics prof. Hadi Rajabli spoke about state policy of the country aimed at disabled people and done fulfillments. Year by year this policy is intensifying and vital works done for their overall providing and welfare improvement, he said.
Notifying about the adoption of “Law on the social survey” in the country, H. Rajabli stated that, besides social order, development of this law stems out from integration of the country into the world. Law aims determining legal, economic and organizational principles of state policy directed to social survey and adjusting ties in this area. There are 530 thousand of disabled people in Azerbaijan. 63 thousand people of them are children, he noted.
Reporting in the event, chairman deputy of “International Society for Disability” Association Nazir Huseynov and others highlighted the protection of education rights of physically and mentally disabled children as a consistent part of global struggle for human rights.