“Qafqaz və ermənilər” kitabının təqdimat mərasimi keçirildi
Martın 3-də AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, professor Rauf Hüseynzadənin rus dilində “Qafqaz və ermənilər” kitabının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli kitabın tarixi əhəmiyyətindən söz açdı. Bildirdi ki, təqdim olunan yeni nəşr XIX – XXI əsrlərin başlanğıcında Qafqazda baş verən çoxvektorlu proseslər yerli siyasi strukturlarla böyük regional dövlətlərin münasibətlərinin xarakteriylə bağlı, həmçinin Qafqaz meqaregionu üçün dövri əhəmiyyətə malik olan geosiyasi hadisələrlə zəngin bir sıra mərhələlərdən ibarətdir. Akademik qeyd etdi ki, XIX əsrin başlanğıcında ermənilərin Qafqaza köç etməsi və bu hadisələrin yerli əhaliyə, ilk növbədə müsəlmanlara mənfi təsirini buna misal olaraq göstərmək olar.
AMEA Rəyasət Heyətinin 15 oktyabr 2014-cü il tarixli qərarı ilə yaradılmış “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” komissiyasının fəaliyyəti barədə məlumat verən AMEA-nın vitse-prezidenti ermənilərin tarix boyu Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri soyqırımı həqiqətlərinin ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində komissiya tərəfindən görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, komissiyanın gördüyü işlər nəticəsində indiyə kimi soyqırımı həqiqətlərini əks etdirən bir neçə kitabın təqdimatı keçirilmişdir.
Akademik İsa Həbibbəyli yeni nəşrin gələcəkdə aparılacaq tədqiqatlar üçün önəmli tarixi mənbəyə çevriləcəyini vurğuladı. Qeyd etdi ki, kitabın əsas ideyası ermənilərin Qafqaz əsilli olmadığını sübut etməkdir. Onlar, alloxtonlar - gəlmələr olaraq yalnız XIX əsrdə kütləvi halda Qafqaza köç etmişlər. Erməni etnosu üçün dövri olan bu hadisə Rusiya imperiyasının məqsədyönlü köçürülmə siyasətinin sayəsində həyata keçmişdir.
Sonra çıxış edən Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Maisə Rəhimova mütəxəssis-tarixçi və Qafqaz meqaregionu problemləri ilə maraqlananlar üçün nəzərdə tutulmuş aktuallıq kəsb edən yeni nəşrin elmi əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdi, bu istiqamətdə araşdırmaların Azərbaycan tarixinin öyrənilməsində son dərəcə önəmli olduğunu söylədi.
Tədbirdə Əliağa Məmmədlinin “R.Hüseynzadənin “Qafqaz və ermənilər” əsərinin “Böyük Ermənistan” mifinin ifşasında rolu”, İradə Bağırovanın “Qafqaz və ermənilər” əsərində erməni siyasi partiyalarının terrorçu fəaliyyətinin işıqlandırılması”, Fəzail Vəliyevin “Ermənilərin Qafqaza köçürülməsi və onun Azərbaycana mənfi nəticələri R.Hüseynzadənin tədqiqatında” mövzusunda məruzələri dinlənildi.
Kitabın dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə olunaraq dünya ictimaiyyətinə yayılmasının vacibliyi vurğulandı.

“Caucasus and the Armenians” book presented
On March 3, at the electronic assembly hall of the Institute of Literature was held the presentation of “Caucasus and the Armenians” book in Russian by employee of the Institute of ANAS Archaeology and Ethnography, Professor Rauf Huseynzadeh.
The event was opened by the vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli, who spoke about the historical significance of the book. He was noted that the multi-vector processes in the Caucasus in XIX - the beginning of XXI century consist of a number of steps related to the nature of the relationship of the great powers and major regional states with local political structures, as well as the geopolitical events that have epochal significance for the Caucasus.
Academician noted that, appearance of the mass of Armenians in the Caucasus at the beginning of the XIX century had negative consequences for the local population, in the first place - for the Muslims.
Speaking about the activities of the Commission for study of genocide against the Azerbaijanis, created by the decision of the Presidium of ANAS dated on October 15, 2014, vice-president of ANAS spoke about the work of the Commission in the direction of delivering to the world community the truth about the genocide committed by Armenians against the Azerbaijani people throughout history.
He reported that as a result of fruitful activity of the Commission was published numerous books reflecting realities of genocide so far.
It was noted that, the main idea of the book proves that Armenians – are not Caucasians.
They are alien element, allochthons which appeared in mass quantity in the Caucasus only in the XIX century. Also there was this event, epoch-making for the Armenian ethnos, thanks to purposeful resettlement policy of the Russian Empire.
Then the director of the Institute of Archeology and Ethnography, Professor Maisa Rahimova acted and highly appreciated the scientific importance of the new edition envisaged for specialist-historians and those who are engaged in problems of the Caucasian region.
At the event also were listened the reports by Aliagha Mammadli on “The role of the play “Caucasus and Armenians” in exposing the myth of “Great Armenia”, Irada Baghirova on “Disclosure of the terrorist activities of political parties in the work of “Caucasus and Armenians”, Fazail Veliyev on “The resettlement of Armenians in the Caucasus and its negative consequences for Azerbaijan in studies by R.Huseynzadeh”.