“Qafqaz və ermənilər” kitabının təqdimat mərasimi keçirildi
Martın 3-də AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, professor Rauf Hüseynzadənin rus dilində “Qafqaz və ermənilər” kitabının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli kitabın tarixi əhəmiyyətindən söz açdı. Bildirdi ki, təqdim olunan yeni nəşr XIX – XXI əsrlərin başlanğıcında Qafqazda baş verən çoxvektorlu proseslər yerli siyasi strukturlarla böyük regional dövlətlərin münasibətlərinin xarakteriylə bağlı, həmçinin Qafqaz meqaregionu üçün dövri əhəmiyyətə malik olan geosiyasi hadisələrlə zəngin bir sıra mərhələlərdən ibarətdir. Akademik qeyd etdi ki, XIX əsrin başlanğıcında ermənilərin Qafqaza köç etməsi və bu hadisələrin yerli əhaliyə, ilk növbədə müsəlmanlara mənfi təsirini buna misal olaraq göstərmək olar.
AMEA Rəyasət Heyətinin 15 oktyabr 2014-cü il tarixli qərarı ilə yaradılmış “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” komissiyasının fəaliyyəti barədə məlumat verən AMEA-nın vitse-prezidenti ermənilərin tarix boyu Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri soyqırımı həqiqətlərinin ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində komissiya tərəfindən görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, komissiyanın gördüyü işlər nəticəsində indiyə kimi soyqırımı həqiqətlərini əks etdirən bir neçə kitabın təqdimatı keçirilmişdir.
Akademik İsa Həbibbəyli yeni nəşrin gələcəkdə aparılacaq tədqiqatlar üçün önəmli tarixi mənbəyə çevriləcəyini vurğuladı. Qeyd etdi ki, kitabın əsas ideyası ermənilərin Qafqaz əsilli olmadığını sübut etməkdir. Onlar, alloxtonlar - gəlmələr olaraq yalnız XIX əsrdə kütləvi halda Qafqaza köç etmişlər. Erməni etnosu üçün dövri olan bu hadisə Rusiya imperiyasının məqsədyönlü köçürülmə siyasətinin sayəsində həyata keçmişdir.
Sonra çıxış edən Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Maisə Rəhimova mütəxəssis-tarixçi və Qafqaz meqaregionu problemləri ilə maraqlananlar üçün nəzərdə tutulmuş aktuallıq kəsb edən yeni nəşrin elmi əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdi, bu istiqamətdə araşdırmaların Azərbaycan tarixinin öyrənilməsində son dərəcə önəmli olduğunu söylədi.
Tədbirdə Əliağa Məmmədlinin “R.Hüseynzadənin “Qafqaz və ermənilər” əsərinin “Böyük Ermənistan” mifinin ifşasında rolu”, İradə Bağırovanın “Qafqaz və ermənilər” əsərində erməni siyasi partiyalarının terrorçu fəaliyyətinin işıqlandırılması”, Fəzail Vəliyevin “Ermənilərin Qafqaza köçürülməsi və onun Azərbaycana mənfi nəticələri R.Hüseynzadənin tədqiqatında” mövzusunda məruzələri dinlənildi.
Kitabın dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə olunaraq dünya ictimaiyyətinə yayılmasının vacibliyi vurğulandı.

3 марта 2015 года в Электронном актовом зале Института литературы НАНА прошла презентация книги «Кавказ и армяне» сотрудника Института археологии и этнографии НАНА, профессора Рауфа Гусейнзаде.
Мероприятие вступительным словом открыл вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который рассказал об исторической значимости книги. Было отмечено, что многовекторные процессы на Кавказе в XIX – начале XXI веков состоят из ряда этапов, связанных с характером взаимоотношений великих держав и крупных региональных государств с местными политическими структурами, а также с геополитическими событиями, имеющими эпохальное значение для Кавказского мегарегиона. Академик отметил, что в числе этих событий можно назвать появление в начале XIX века на Кавказе массы армян, что имело негативные последствия для местного населения, в первую очередь - для мусульманского. Рассказав о деятельности Комиссии по исследованию геноцидов против азербайджанцев, созданной постановлением Президиума НАНА от 15 октября 2014 года, вице-президент НАНА рассказал о работах, проделанных комиссией в направлении донесения до мировой общественности реалий о геноцидах, совершенных армянами против азербайджанского народа на протяжении истории. Он сообщил, что в результате плодотворной деятельности комиссии, до настоящего времени было издано несколько книг, отражающих реалии геноцида.
Было отмечено, что главной идеей книги является доказательство того, что армяне – не кавказцы. Они – пришлый элемент, аллохтоны, появившиеся в массовом количестве на Кавказе лишь в XIX веке. И произошло это эпохальное для армянского этноса событие благодаря целенаправленной переселенческой политике Российской империи.
Затем выступила директор Института археологии и этнографии, профессор Маиса Рагимова, которая высоко оценила научную значимость нового издания, рассчитанного на специалистов-историков и тех, кого интересуют проблемы Кавказского мегарегиона.
На мероприятии были также заслушаны доклады Алиаги Мамедли «Роль произведения «Кавказ и армяне» в разоблачении мифа «Великой Армении», Ирады Багировой «Разоблачение террористической деятельности политических партий армян в книге «Кавказ и армяне», Фазаиля Велиева «Переселение армян на Кавказ и его негативные последствия для Азербайджана в исследованиях Р.Гусейнзаде».