FRTEB-in Ümumi yığıncağında enerji təhlükəsizliyinin aktual elmi-praktiki problemləri və həlli yolları müzakirə olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Fizika-Riyaziyyat və Tex­nika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Ümumi yığıncağının növbəti onlayn iclası keçirilib.
Tədbirdə FRTEB üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəs­si­sələrin baş direktorları və icraçı direktorları, el­mi katibləri, təhsil, icti­maiy­yət­lə əlaqələr və beynəlxalq əlaqələr şö­bə­lə­rinin müdir­lə­ri, eyni zamanda müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri və nazirliklərin nəzdində fəaliyyət göstərən elmi müəssisə və təşkilatların məsul şəxsləri, Türkiyə, Almaniya, Danimarka və Norveçdən olan mütəxəssislər işti­rak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları akademik Ənvər Nəhmədovun və professor Oqtay Nüsrətovun xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Onlayn iclasın gündəliyində yer alan ilk məsələ AMEA-nın akademik-katibi, Fizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Arif  Həşimovun və “Azərenerji” ASC-nin Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutunun baş elmi işçisi, AMEA-nın Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələri üzrə Elmi şurasının üzvü, professor Nəriman Rəhmanovun “Enerji təhlükəsizliyinin aktual elmi-praktiki problemləri və həlli yolları: bərpa olunan enerji mənbələri ilə paylanmış generasiyalı hibrid sistemlərin qurulması (Qarabağ-Zəngəzur zonası üçün mikro-sistemlərdə Günəş və külək enerjisi ehtiyatlarından istifadə)” mövzusunda elmi məruzəsi olub.
Azərbaycan Respublikasında enerji təhlükəsizliyinin mövcud vəziyyətindən danışan akademik Arif Həşimov qeyd edib ölkəmizdə bərpa olunan enerji mənbələri geniş spektrə malikdir.
AMEA-nın akademik-katibi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin enerji məsələləri ilə bağlı müxtəlif illərdə imzaladığı sərəncamları və Dövlət proqramlarını xatırladıb: “Ölkəmiz üçün taleyüklü əhəmiyyət kəsb edən bu sərəncamları rəhbər tutaraq, AMEA, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, “AzərEnerji” ASC və digər aidiyyatı qurumlar tərəfindən bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin inkişaf etdirilməsi məqsədilə məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib. Və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir”, – deyə akademik vurğulayıb.
Akademik Arif Həşimov qeyd edib ki, elektrik enerji sisteminin transformasiyasının ən vacib istiqamətlərindən biri də ucqar yerlərdə tələbatı ödəmək üçün böyük miqdarda bərpa olunan mənbələrə malik paylanmış generasiya texnologiyasının sürətlə tətbiq edilməsidir.
Professor Nəriman Rəhmanov, öz növbəsində enerji təhlükəsizliyinin aktual elmi-praktiki problemləri və həlli yolları, xüsusilə də Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi zonaları üçün bərpa olunan enerji mənbələrinin potensialının araşdırılmasının nəticələri barədə çıxış edib.
Alim bildirib ki, hazırda Qarabağ və Zəngəzurun coğrafi və iqlim şəraiti üçün xarakterik olan bərpa olu­nan enerji mənbələrinin qiymətləndirilməsinin təhlili aparılır. Onun sözlərinə görə, hava para­metr­lərinin uzunmüddətli ölçülərinin, eləcə də digər növ bərpa olunan enerji mənbələrinin təhlil­lə­ri­nin nəticələri göstərir ki, Qarabağ və Zəngəzur iqtisadi zonalarının rayonlarında ən çox enerji po­ten­sialı Günəş və külək enerjisidir. Bu zonalarda Günəş enerjisi mənbəyi külək enerjisi ehtiyatlarını xeyli üstələyir.
Professor N.Rəhmanov, həmçinin ucqar yaşayış məntəqələrində özəl enerji təchizatı hibrid sisteminin yaradılmasının iş mərhələlərindən də söhbət açıb.
Onlayn iclasda çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Elmi şurasının sədri, akademik Rasim Əliquliyev bir neçə gün öncə BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasının illik ümumi müzakirələrində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin videoformatda çıxışına istinad edərək ölkə başçısının Qarabağı və Şərqi Zəngəzuru Yaşıl Enerji Zonası elan etməsi, Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərinin bərpa olunan enerji potensialı barədə səsləndirdiyi fikirlərə diqqət çəkib.
Akademik Rasim Əliquliyevin sözlərinə görə, qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı müasir çağırış­la­r, eləcə də cənab Prezidentin diqqət mərkəzində saxladığı Yaşıl Enerji siyasəti alimlərimizin qarşısında mü­hüm vəzilər qoyur və ölkəmizin enerji təhlükəsizliyi məsələlərinə kompleks yanaşmanı tələb edir. Alim qeyd edib ki, respublikanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, bərpa olunan enerji mənbələri ilə bağlı smart sistemlərin qurulması, bu istiqamətdə elmi tədqiqat işlərinin aparılması, eləcə də kadr hazırlığının həyata keçirilməsi və s. kimi məsələlər “Azərbaycan Respublikasının enerji təhlükəsizliyi üzrə Milli Strategiyası”nın hazırlanması zərurətini qarşıya qoyur.
Bundan əlavə, akademik Rasim Əliquliyev enerji təhlükəsizliyinin aktual elmi-praktiki problemlərinin, onların həlli yollarının müzakirəsi, həmçinin ölkəmizin bərpa olunan enerji potensialının multidissiplinar tədqiqi, bu sahədə fəaliyyət göstərən müvafiq tədqiqat qurumları ilə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün birgə elmi-praktiki konfransların, seminar və görüşlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Akademik Rasim Əliquliyev, həmçinin onu da vurğulayıb ki, ölkəmizin geopolitik maraqları, cənab Prezidentin bu istiqamətdə yürütdüyü siyasət tələb edir ki, enerji təhlükəsizliyi sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirilsin.
Məruzə ətrafında aparılan müzakirələrdə Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin sədri, aka­de­mik Adil QəribovTürkiyənin Qazi Universitetinin professoru Cengiz Taplamacıoğlu, akademiklər – Fikrət Əliyev, Cavad Abdinov, AMEA-nın müxbir üzvləri – Oktay Qasımov və Namiq Cəlilov çıxış edərək rəy və təkliflərini səsləndiriblər.
İclasda aparılan müzakirələrin nəticələri və görülən işlər barədə AMEA-nın Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələri üzrə Elmi şurasının Tədbirlər Planının icrasına dair hesabatda məlumat verilməsi, müzakirə olunan elmi istiqamətlər üzrə qabaqcıl beynəlxalq elmi mərkəzlərlə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, bu sahədə kadr hazırlığının həyata keçirilməsi, multidissiplinar elmi tədqiqatların aparılması, həmçinin konfrans və seminarların təşkil edilməsi qərara alınıb.
Elmi monoqrafiyalarla bağlı məsələləri müzakirə edən FRTEB-in Ümumi yığıncağı akademik Adil Qəribovun “Praktiki neytron və nüvə reaktor fizikası. Nüvə enerjisinin istifadəsi: durum, problemlər və perspektivlər” kitabının, həmçinin fizika elmləri doktoru Cabir İsmayılov və fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elmar Əsgərovun “Dalğalar və nüvə enerjisi” monoqrafiyasının nəşr olunması barədə vəsatət qaldırılması üçün qərarlar qəbul edib.
Daha sonra FRTEB-in Ümumi yığıncağında akademik Məhəmməd Mehdiyevin və AMEA-nın müxbir üzvü Mahmud Abdullayevin 80 illik, AMEA-nın müxbir üzvləri Misir Mər­da­novun 75 illik və Məsumə Məmmədovanın 70 illik yubileyləri ilə əlaqədar məsələlər müzakirə edilib.
Bu barədə çıxış edən FRTEB-in üzvləri hər bir yubilyarın elmimizə bəxş etdiyi mühüm töhfələrdən və nəcib insani keyfiyyətlərindən bəhs ediblər. Qərara alınıb ki, adıçəkilən alimlərin yubileyinin keçirilməsi barədə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qarşısında vəsatət qaldırılsın.
FRTEB-in Ümumi yığıncağı AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun vəsatətinə əsasən “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə radioloji və kimyəvi risklər” mövzusunda respublika elmi-texniki konfransının keçirilməsi haqqında qərar qəbul edib. Bu barədə məlumat verən AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru, müxbir üzv İslam Mustafayev qeyd edib ki, konfransın mövzusunu “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli prioritetlər” sənədində icrası nəzərdə tutulan işlər təşkil edir.
Onlayn tədbirdə qəbul edilən digər qərarlara əsasən, AMEA-nın Fizika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri və aparıcı elmi işçisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Ülkər Səmədova, eləcə də institutun kiçik elmi işçisi və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə əyani doktorantı Asif Əsədov Rusiya Federasiyasının Dubna şəhərində yerləşən Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutuna ezam ediliblər.

Состоялось очередное онлайн-заседание Общего собрания Отделения физико-математических и технических наук Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА).
В мероприятии приняли участие действительные члены и члены-корреспонденты НАНА, генеральные директора и исполнительные директора, научные секретари, руководители отделов образования, связей с общественностью и международных связей научных учреждений, а также ответственные лица, соответствующие специалисты научных учреждений и организаций, функционирующих при министерств республики, и специалисты из Турции, Германии, Дании и Норвегии.
Сначала участники мероприятия почтили минутой молчания память академика Анвара Нахмадова профессора Октайа Нусратова.
Первым вопросом повестки дня онлайн-заседания был доклад на тему: «Актуальные научно-практические проблемы и пути решения энергетической безопасности: построение распределенных генерирующих гибридных систем с возобновляемыми источниками энергии (использование ресурсов солнечной и ветровой энергии в микро-системах для Карабахско-Зангезурской зоны)» академика-секретаря НАНА, генерального директора Института физики, академика Арифа Гашимова и главного научного сотрудника ООО “азербайджанский Научно-исследовательский и Проектно-изыскательский институт энергетики”, члена Научного совета по альтернативным и возобновляемым источникам энергии при Президиуме НАНА, профессора Наримана Рахманова.
Говоря о текущем состоянии энергетической безопасности в Азербайджанской Республике, академик Ариф Гашимов отметил, что возобновляемые источники энергии в нашей стране имеют широкий спектр применения.
Академик-секретарь НАНА напомнил о распоряжениях и государственных программах, подписанных Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым в разные годы, связанных с вопросами энергетики: “Руководствуясь этими распоряжениями, имеющими судьбоносное значение для нашей страны, НАНА, Министерство энергетики Азербайджана и ОАО «Азерэнержи» и другие соответствующие структуры приняли целенаправленные меры по развитию использования возобновляемых источников энергии. Работа в этом направлении продолжается”, – подчеркнул академик.
В докладе было отмечено, что одним из важнейших направлений трансформации электроэнергетической системы является быстрое внедрение технологии распределенной генерации с большим количеством возобновляемых ресурсов для удовлетворения спроса в отдаленных местах.
Профессор Нариман Рахманов, в свою очередь, представил актуальные начно-практические проблемы энерготической безопасности и пути их решений, в особенности результатов исследований потенциала возобновляемых источников энергии для Карабахской и Восточно-Зангезурской экономических зон.
Ученый отметил, что проводится анализ оценки возобновляемых источников энергии, характерных для географических и климатических условий Карабаха и Зангезура. По его словам, результаты анализа долгосрочных измерений параметров погоды, а также других видов возобновляемых источников энергии показывают, что наибольший энергетический потенциал в районах Карабахской и Зангезурской экономических зон имеет солнечная и ветровая энергия. Источник солнечной энергии в этих зонах значительно превышает запасы энергии ветра.
N.Рахманов также рассказал об этапах создания гибридной системы частного энергоснабжения в отдаленных населенных пунктах.
Выступая на онлайн-заседании, вице-президент НАНА, председатель ОФМТН, академик Расим Алигулиев напомнил, о выступлении Президента Азербайджана Ильхама Алиева, в формате видеообращения, который состоялся несколько дней назад на ежегодных общих обсуждениях 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. В своем выступлении ученый обратил внимание на высказывания президента Об объявлении Карабаха и Восточного Зангезура зоной Зеленой энергии, о возобновляемом энергетическом потенциале освобожденных территорий Азербайджана.
По словам Расима Алигулиева, вызовы современной науки, связанные с глобальными климатическими изменениями, Политика зеленой энергии, на которой сосредоточено внимание президента, ставят перед нашими учеными важные задачи и требуют комплексного подхода к вопросам энергетической безопасности нашей страны. В то же время он ставит перед собой необходимость разработки «Национальной стратегии по энергетической безопасности Азербайджанской Республики».
Вице-президент НАНА довел до внимания участников мероприятия предложения о создании национального исследовательского центра по энергетической безопасности. Он также подчеркнул важность проведения совместной научно-практической конференции соответствующих структур для обсуждения актуальных научно-практических проблем энергетической безопасности, путей их решения, а также вопросов междисциплинарного исследования возобновляемого энергетического потенциала нашей страны.
По мнению Расима Алигулиева, региональные и национальные интересы нашей страны, проводимая господином Президентом политика в этом направлении требуют особого внимания к подготовке высококвалифицированных кадров в области энергетической безопасности.
В ходе обсуждений вокруг доклада выступили председатель Национального центра ядерных исследований, академик Адиль Гарибов, профессор Университета Гази Турции Ченгиз Тапламаджиоглу, академики Фикрет Алиев, Джавад Абдинов, члены-корреспонденты НАНА Октай Гасымов и Намик Джалилов.
На заседании было принято решение об информировании Научного совета по альтернативным и возобновляемым источникам энергии при Президиуме НАНА об итогах обсуждений и проделанной работе в отчете о выполнении Плана мероприятий, а также о реализации работ по расширению сотрудничества с передовыми международными научными центрами по обсуждаемым научным направлениям.
Также на Общем собрании ОФМТН были обсуждены некоторые вопросы связанные с изданиями научных монографий. И приняли решения об издании монографий: «Практическая физика нейтронов и ядерных реакторов. Использование ядерной энергии: состояние, проблемы и перспективы» автором, которого является академик Адиль Гарибов, «Волны и ядерная энергетика» сооавторами, которого являются доктор физических наук Джабир Исмайлов и доктор философии по физике Эльмар Аскеров.
Затем были обсуждены вопросы, связанные с 80-летним юбилеем академика Мухаммеда Мехтиева и члена-корреспондента НАНА Махмуда Абдуллаева, 75-летним юбилеем члена-корреспондента НАНА Мисира Марданова и 70-летним юбилеем Масумы Мамедовой.
На Общем собрании ОФМТН было принято решение о проведении республиканской научно-технической конференции на тему: «Радиологические и химические риски на освобожденных от оккупации территориях” по ходатайству Института радиационных проблем НАНА. Сообщив об этом, генеральный директор Института радиационных проблем НАНА, член-корреспондент Ислам Мустафаев отметил, что темой конференции является работа, предусмотренная в документе “Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития”.
Выступившие по этому поводу члены ОФМТН, рассказали о важном вкладе каждого юбиляра в нашу науку. Они подчеркнули, что юбиляры являются известными учеными не только в нашей стране, но и за ее пределами. Затем Общее собрание ОФМТН приняло решение ходатайствовать перед Президиумом НАНА о проведении юбилея указанных ученых.
Согласно другим решениям, принятым на онлайн-мероприятии, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института физики НАНА и ведущий научный сотрудник, доктор философии по физике Улькер Самедова, а также младший научный сотрудник и аспирант института Асиф Асадов командируются в Объединенный институт ядерных исследований, расположенный в городе Дубна Российской Федерации.