AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin ümumi yığıncağı keçirilib
Mayın 5-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iclasın gündəliyinə bölmələrin büro üzvləri, akademik-katiblərinin müavinlərinin seçilməsinin daxil edildiyini bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Akademiyanın Nizamnaməsinin təsdiqi haqqında 2014-cü il 11 dekabr tarixli Fərmanına əsasən AMEA-nın tərkibində Humanitar Elmlər Bölməsi və İctimai Elmlər Bölməsi yaradılıb. Akademik Teymur Kərimli Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsini icra edən təyin olunublar.
Akademik İsa Həbibbəyli aprelin 29-da keçirilmiş AMEA-nın illik Ümumi yığıncağında Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin iki ayrı bölmə kimi fəaliyyətinin təşkili ilə bağlı qərarın qəbul edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Nizamnamənin tələblərindən irəli gələn məsələlərin həlli, eləcə də hər iki bölmənin fəaliyyətinin təşkili məqsədilə Ədəbiyyat, Dilçilik, Şərqşünaslıq, Əlyazmalar, Folklor, Memarlıq və İncəsənət institutları, həmçinin Milli Аzərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin Humanitar Elmlər Bölməsinin tərkibinə, Tarix, Arxeologiya və Etnoqrafiya, İqtisadiyyat, Fəlsəfə və Hüquq, İnsan Hüquqları, Dünya Siyasəti, Elm Tarixi, Qafqazşünaslıq institutları, o cümlədən Milli Аzərbaycan Tarixi Muzeyinin İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibinə daxil edilib. Bölmələrin tərkibi müəyyənləşdirilib.
Sonra səsvermə yolu ilə Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin büro üzvləri, akademik-katiblərinin müavinlərinin seçkisi keçirilib.
Səsverməyə əsasən akademiklər Nailə Vəlixanlı, Teymur Bünyadov, AMEA-nın müxbir üzvləri İlyas Babayev, Gövhər Baxşəliyeva,Yaqub Mahmudov, Şahbaz Muradov, Məsumə Məlikova İctimai Elmlər Bölməsinin büro üzvləri, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev isə bölmənin akademik-katibinin müavini seçiliblər.
Həmçinin səsvermə nəticəsində akademiklər Tofiq Hacıyev, Vasim Məmmədəliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Muxtar İmanov, Əliyar Səfərli, Ərtegin Salamzadə, Möhsün Nağısoylu Humanitar Elmlər Bölməsinin büro üzvləri, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov isə bölmənin akademik-katibinin müavini seçiliblər.

General meeting of Departments of Humanities and Social Sciences was held
May 5, general meeting of Departments of Humanities and Social Sciences were held at Presidium of ANAS.
Opening the meeting vice-president of ANAS, acad. Isa Habibbayli noted that, agenda of the meeting include election of bureau members and academician-secretaries for departments. Brought to mind that, pursuant to Decree of President of the Republic of Azerbaijan on approval of the Academy Charter dated December 11, 2014, Departments of Humanities and Social Sciences were established attached to ANAS. Academician Teymur Karimli was defined academician-secretary of the Department of Humanities, while corresponding member Nargis Akhundova to the Department of Social Sciences.
Academician noted that, in the annual general assembly of ANAS, decision was made on Department of Humanities and Social Sciences to operate as two separate departments. With the purpose to solve issues stemming out the Charter and to organize activity of departments, Institutes of Literature, Linguistics, Oriental Studies, Manuscripts, Folklore, Architecture and Art, as well as National Museum of Azerbaijan Literature and Huseyn Javid’s Memorial Flat have been included to the Department of Humanities Sciences, Institutes of History, Archaeology and Ethnography, Economics, Philosophy and Law, Human Rights, World Politics, Science, History, Caucasian, including National Museum of Azerbaijan History included to the Department of Social Sciences.
By voting bureau members and academician-secretaries of the departments were elected.
According to voting, academicians Naila Valikhanli, Teymur Bunyadov, corresponding members Ilyas Babayev, Govhar Bakhshaliyeva, Yagub Mahmudov, Shahbaz Muradov, Masuma Mailkova were elected the bureau members of Department of Social Sciences, while corresponding member Shahin Mustafayev was appointed academician-secretary of the department.
Meanwhile, as a result of voting, academicians Tofig Hajiyev, Vasim Mammadaliyev, corresponsding members Mukhtar Imanov, Aliyar Safarli, Ertegin Salamzadeh, Mohsun Naghisoylu were elected bureau members of Department of Humanities Sciences, while corresponding member Mukhtar Imanov was appointed academician-secretary of the department.