AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin ümumi yığıncağı keçirilib
Mayın 5-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iclasın gündəliyinə bölmələrin büro üzvləri, akademik-katiblərinin müavinlərinin seçilməsinin daxil edildiyini bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Akademiyanın Nizamnaməsinin təsdiqi haqqında 2014-cü il 11 dekabr tarixli Fərmanına əsasən AMEA-nın tərkibində Humanitar Elmlər Bölməsi və İctimai Elmlər Bölməsi yaradılıb. Akademik Teymur Kərimli Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsini icra edən təyin olunublar.
Akademik İsa Həbibbəyli aprelin 29-da keçirilmiş AMEA-nın illik Ümumi yığıncağında Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin iki ayrı bölmə kimi fəaliyyətinin təşkili ilə bağlı qərarın qəbul edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Nizamnamənin tələblərindən irəli gələn məsələlərin həlli, eləcə də hər iki bölmənin fəaliyyətinin təşkili məqsədilə Ədəbiyyat, Dilçilik, Şərqşünaslıq, Əlyazmalar, Folklor, Memarlıq və İncəsənət institutları, həmçinin Milli Аzərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin Humanitar Elmlər Bölməsinin tərkibinə, Tarix, Arxeologiya və Etnoqrafiya, İqtisadiyyat, Fəlsəfə və Hüquq, İnsan Hüquqları, Dünya Siyasəti, Elm Tarixi, Qafqazşünaslıq institutları, o cümlədən Milli Аzərbaycan Tarixi Muzeyinin İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibinə daxil edilib. Bölmələrin tərkibi müəyyənləşdirilib.
Sonra səsvermə yolu ilə Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin büro üzvləri, akademik-katiblərinin müavinlərinin seçkisi keçirilib.
Səsverməyə əsasən akademiklər Nailə Vəlixanlı, Teymur Bünyadov, AMEA-nın müxbir üzvləri İlyas Babayev, Gövhər Baxşəliyeva,Yaqub Mahmudov, Şahbaz Muradov, Məsumə Məlikova İctimai Elmlər Bölməsinin büro üzvləri, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev isə bölmənin akademik-katibinin müavini seçiliblər.
Həmçinin səsvermə nəticəsində akademiklər Tofiq Hacıyev, Vasim Məmmədəliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Muxtar İmanov, Əliyar Səfərli, Ərtegin Salamzadə, Möhsün Nağısoylu Humanitar Elmlər Bölməsinin büro üzvləri, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov isə bölmənin akademik-katibinin müavini seçiliblər.

5 мая в Президиуме НАНА прошло общее собрание Отделений гуманитарных и общественных наук НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в повестку дня мероприятия включены выборы членов бюро, заместителей академиков-секретарей отделений. Он упомянул, что в соответствии с Указом об утверждении Устава академии Президентом АР от 11 декабря 2014 года при НАНА были созданы Отделение гуманитарных наук и Отделение общественных наук. Академик Теймур Керимли был назначен академиком-секретарем Отделения гуманитарных наук, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова – исполняющей обязанности академика-секретаря Отделения общественных наук.
Академик И.Габиббейли сообщил, что с целью организации деятельности Отделений гуманитарных наук и общественных наук было принято постановление, согласно которому институты Литературы, Языкознания, Востоковедения, Рукописей, Фольклора, Архитектуры и Искусства, а также Национальный Музей Азербайджанской Литературы и Дом-музей Гусейна Джавида были включены в состав Отделения гуманитарных наук, а институты Истории, Археологии и этнографии, Экономики, Философии и права, по Правам человека, Мировой политики, Истории науки, Кавказоведения, а также Национальный Музей Истории Азербайджана – в состав Отделения общественных наук.
Затем, путем голосования прошли выборы членов бюро, заместителей академиков-секретарей Отделений гуманитарных наук и общественных наук.
Согласно результатам голосования академики Наиля Велиханлы, Теймур Бунятов, члены-корреспонденты НАНА Ильяс Бабаев, Говхар Бахшалиева, Ягуб Махмудов, Шахбаз Мурадов, Масума Маликова были избраны членами бюро, член-корреспондент НАНА Шахин Мустафаев - заместителем академика-секретаря Отделения общественных наук.
Также в результате голосования академики Тофик Гаджиев, Васим Мамедалиев, члены-корреспонденты НАНА Мухтар Иманов, Алияр Сафарли, Эртекин Саламзаде, Мохсун Нагысойлу были избраны членами бюро, член-корреспондент НАНА Мухтар Иманов - заместителем академика-секретаря Отделения гуманитарных наук.