Mayın 6-da Gəncədəki Heydər Əliyev Mərkəzində şəhər icra hakimiyyəti, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və YAP Gəncə Şəhər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və müasir elmi gənclik” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları dahi liderin mərkəzin qarşısında ucaldılmış abidəsini ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər.
Konfransı giriş sözü ilə Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elmar Vəliyev açaraq, Azərbaycan elminin inkişafında ulu öndərin tarixi xidmətlərindən danışıb. "Azərbaycan elminin və təhsilinin inkişafında ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən E.Vəliyev dahi liderin müdrik siyasi irsinin bütün dünya üçün örnək olduğunu bildirib.
Sonra AMEA Gəncə Bölməsinin sədri, Əməkdar Elm Xadimi, akademik Fuad Əliyevin “Qərb bölgəsində elm və təhsildə Heydər Əliyev ideyalarının həyata keçirilməsi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Bildirilib ki, Azərbaycanın gələcək inkişafının elm və təhsillə bağlı olması strategiyasının təməlləri ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuşdur. Hələ Sovet dövründə Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında böyük xidmətləri olmuş dahi rəhbər müstəqillik şəraitində mövcud imkanlardan istifadə etməklə, qazanılmış nailiyyətləri daha da möhkəmləndirmək və inkişaf etdirmək mövqeyindən çıxış edib.
“Heydər Əliyev və Azərbaycan elmi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Vətən və xalq qarşısındakı tarixi xidmətlərindən, Azərbaycan elminin və təhsilinin inkişafındakı böyük rolundan danışıb. Bildirib ki, bu gün Azərbaycanda aparılan gənclər siyasəti, gənc nəslin inkişafına hərtərəfli dəstəyin verilməsi Heydər Əliyev siyasətinin düşünülmüş müasir transformasiyası baxımından atılmış mühüm və zəruri addımlardan biridir.
Tədbirdə Gəncə şəhər şagird parlamentinin sədri Valeh Əsədov “Avropanın Gənclər Paytaxtı 2016-Gəncə”, AMEA-nın Gəncə Bölməsinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Elnur Həsənov “Gəncədə elm və təhsilin inkişafı Heydər Əliyevin ideyalarının təntənəsidir” və başqaları müxtəlif mövzularda məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfransda AMEA Dilçilik İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aynur Qədimalıyeva, AMEA Tarix İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvü, elmi işçi Leyla Hüseynova, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin Gənc Alimlər Şurasının sədri Fariz Ələkbərov, AMEA Gəncə Bölməsinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, elm üzrə Prezident mükafatçısı Elnur Həsənov və başqaları çıxış edərək ulu öndər Heydər Əliyevin respublikamıza rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə Azərbaycan elminin inkişafı və dünya elminə inteqrasiyası üçün bir sıra məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirdiyini bildiriblər. Qeyd edilib ki, Gənc nəslin, o cümlədən elmi gəncliyin inkişafına hərtərəfli dəstək nümayiş etdirən ulu öndərin ideyaları bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Konfransdan sonra iştirakçılar Gəncənin maddi-mədəni abidələri, həmçinin müasir inkişafı ilə yaxından tanış olublar.

Ganja hosted for “Heydar Aliyev and modern academic youth” scientific – practical conference
Ganja city executive power joint with Young Scientists and Specialists Council of ANAS, and NAP Ganja city Organization held scientific – practical conference entitled “Heydar Aliyev and modern academic youth” devoted to 92nd anniversary of national leader Heydar Aliyev, in Heydar Aliyev Center.
In advance, event attendees pilgrimaged the monument of great leader in front of center and put flowers .
Opening the conference head of Ganja city executive power Elmar Valiyev delivered a lecture on “National leader Heydar Aliyev’s historical merits in development of Azerbaijan science and education” and stressed out that, national leader’s farsighted political heritage is a model for the whole world.
Later on, chairman of Ganja Department of ANAS, Honored Scientist, acad. Fuad Aliyev delivered a lecture on “implementing Heydar Aliyev’s ideas in science and education of Western region”.  Basics of the strategy to link the future development of Azerbaijan to science and education was laid by national leader. Yet in former Soviet era having merits in science and education of Azerbaijan, great leader used the opportunities in the years of independence and underpinned the obtained achievements even more.
Delivering a lecture on “Heydar Aliyev and Azerbaijan science”, Famin Salmanov, chair of Young Scientists and Specialists Council of ANAS PhD in physics-math, spoke about celebrate statesman’s historical merits for homeland and Azerbaijan people, and his huge role in growths of science and education.  Present youth policy, overall underpinning the prosperity of young generation in Azerbaijan are one of the vital and purposeful steps taken by Heydar  Aliyev, he noted.
In the event lectures were delivered on “Youth capital of Europe 2016 – Ganja” by chairman of Ganja student parliament, “Development of science and education is the triumph of Heydar Aliyev’s ideas” by chair of Ganja Young Scientists and Specialists Council Elnur Hasanov and others.
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Linguistics, PhD in philology, associate professor Aynur Gadimaliyeva, member of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of History, researcher Leyla Huseynova, chairman of the Council of Young Scientists of the Azerbaijan State Agrarian University Fariz Alekberov, chairman of Ganja Young Scientists and Specialists, presidential prizewinner for science Elnur Hasanov and others reported in the conference and highlighted that, currently national leader’s ideas are being successfully continued by President Ilham Aliyev.
After conference attendees were closely got familiar with material-cultural monuments of Ganja and witnessed for its modern development.