“Azərbaycan-Türkiyə: yeddi ulu ozan” mövzusunda Beynəlxalq elmi simpozium öz işinə başlayıb
Mayın 7-də AMEA-nın Əsas binasında “Azərbaycan-Türkiyə: yeddi ulu ozan” mövzusunda Beynəlxalq elmi simpozium öz işinə başlayıb.
Tədbir AMEA-nın Ədəbiyyat və Folklor institutları, Hacı Bektaş Vəli Mədəniyyət Dərnəyi (Türkiyə) və Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TƏKA) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Simpoziumda Azərbaycanla yanaşı, İran, Dağıstan, Gürcüstan, Qazaxıstan və Türkiyədən olan tanınmış elm və mədəniyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə AMEA-nın Ədəbiyyat, Folklor institutları və Hacı Bektaş Vəli Mədəniyyət Dərnəyi tərəfindən nəşr edilmiş əsərlərdən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Simpoziumu giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, İmadəddin Nəsimi, Şah İsmayıl Xətai, Məhəmməd Füzuli, Əmini, Virani, Pir Sultan Abdal və Qul Himmət Anadoluda “Yeddi Ulu Ozan” kimi qəbul edilir və tanınırlar. Nəsimi, Xətai, Füzuli Azərbaycanda olduğu kimi, Türkiyədə də çox sevilən dahi sənətkarlardır.
AMEA-nın vitse-prezidenti simpoziumun məqsədinin hər iki ölkədə bu dahi sənətkarlarla bağlı araşdırmaların aparılmasını təmin etmək, aşıq sənətinə dair mövcud məlumatları toplamaq və qiymətləndirmək olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ortaq ədəbi keçmişə, mədəniyyətə, onun inkişaf problemlərinə və görkəmli şəxsiyyətlərinə həsr olunmuş beynəlxalq tədbirdə alimlər “Yeddi Ulu Ozan” haqqında tədqiqatlarını, həmçinin bu böyük sənətkarlarla bağlı əldə etdikləri yeni məlumatları dünya ictimaiyyətinə təqdim edəcəklər.
“Bir millət, iki dövlət” kəlamını xatırladan akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ilə Türkiyə arasında bütün sahələrdə, eləcə də elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğu bildirilib, həyata keçirilən birgə layihələrin bu əməkdaşlığı daha da genişləndirəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra çıxış edən Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov beynəlxalq tədbir çərçivəsində aparılacaq birgə müzakirələrin iki dövlət arasında mədəniyyət, ədəbiyyat sahəsində əlaqələrinin inkişafına təkan verəcəyini bildirib, simpoziumun işinə uğurlar arzulayıb.
Türkiyənin Hacı Bektaş Vəli Mədəniyyət Dərnəyinin rəhbəri Mustafa Özcivan,  Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyinin müşaviri Meral Barlas, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva və başqaları çıxış edərək simpoziumun keçirilməsinin gələcək əlaqələrin inkişafına müsbət təsir göstərəcəyini bildiriblər. Tarixi mədəni dəyərlərin gələcək nəsillərə çatdırılması istiqamətində tədbirin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində Təşkilat Komitəsi tərəfindən simpoziumun bəzi iştirakçıları mükafatlandırılıb.
İki gün davam edəcək tədbirdə “Nəsimi sözü: zaman və məkanın fövqündə”, “Füzulinin farsca divanında irfani istilahlar”, “Azərbaycan ilə Anadolu arasında mədəniyyət körpüsü olaraq yeddi ulu”, “XX əsr Azərbaycan poeziyasında Nəsiminin bədii obrazı” və s. mövzularda məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.

On May 7, at the main building of ANAS was held the international scientific symposium "Azerbaijan - Turkey: seven ancient bards”.
The event was jointly organized by ANAS Institute of Literature and Folklore, Cultural section Haji Bektash Veli (Turkey) and Turkish Agency for Cooperation and Coordination.
At the symposium, along with scientists of Azerbaijan also were attended prominent scientific and cultural figures of Iran, Dagestan, Georgia, Kazakhstan and Turkey.
First, the event participants familiarized with the exhibition of books published by ANAS Institute of Literature, Folklore and Cultural section Haci Bektas.
The symposium was opened by the vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli.
Academician I.Habibbeyli noted that Imadeddin Nasimi, Shah Ismail Khatai, Fuzuli, Amini, Virani, Pir Sultan Abdal and Gul Himmet accepted and recognized in Anatolia as the "Seven ancient bards”.
Vice-President of ANAS, stressed that the purpose of the symposium is to ensure the conducting of studies in both countries related to the work of these word masters, collecting and evaluating information on ashug creativity.
It was reported that, within the framework the international event dedicated to the general literary history, culture, problems of its development, as well as a prominent literary figure, will be presented to the world community the results of studies on the "Seven ancient bards."
Then Director of the Institute of Folklore, corresponding member Mukhtar Imanov, who reported that the joint discussions that will take place in the framework of international action for the development of relations between the two countries in the field of culture and literature, and wished success to the symposium.
At the event were acted the head of the Haji BektashCultural section Veli Mustafa Ozdzhivan, counselor of the Embassy of Turkey in Azerbaijan Meral Barlas, director of the Institute of Oriental Studies, corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva who noted that the symposium will have a positive impact on the further development of relations.
During the two-day event the reports will be delivered on "Nasimi’s word: beyond time and space", "Irfan’s terms in Fizuli’s divan in Persian", "Seven ancient - cultural bridge between Azerbaijan and Anatolia", "Artistic image of Nasimi in Azerbaijan poetry of the XX century" etc.