AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı və Koreya Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutu (STEPI) arasında 2022-2024-cü illərdə həyata keçiriləcək “Azərbaycanda Yüksək Texnologiyalar Parkının istismar proqramı: tətbiq və potensialın artırılması” layihəsi ilə bağlı ikinci onlayn tədbir keçirilib.
Bilik laboratoriyası (Knowledge Lab) formatında keçirilən görüşdə Azərbaycan tərəfindən yerli ekspertlər və benefisiar qrupun üzvləri, Koreya tərəfindən isə layihə menecerləri, kordinatorlar, məsləhətçilər iştirak edib.
Tədbirdə əqli mülkiyyət və texnologiyaların kommersiyalaşdıırılması üzrə tanınmış ekspert, Koreya Respublikası Prezidenti yanında Elm və Texnologiya üzrə Məşvərət Şurasının üzvü STEPI-nin baş elmi işçisi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Soo J. Sohn “Koreyanın texnologiyaların kommersiyalaşdırılması sistemi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Məruzəçi Koreyanın texnologiyaların kommersiyalaşdırılmasının tarixi, idarə edilməsi, metodologiyası, qanunvericiliyi, bu sahədə əldə edilən uğurlar və Azərbaycan üçün tövsiyələrini səsləndirib. O, Koreya dövləti tərəfindən 2000-ci ildən texnologiyaların kommersiyalaşdırılması mühitinin formalaşdırılmasına böyük diqqət ayrıldığını vurğulayıb.
Bildirilib ki, Cənubi Koreyanın daimi innovasiya səyləri və bununla bağlı təcrübəsi, eləcə də texnologiyanın kommersiyalaşdırılmasındakı uğurlar ölkəni qısa müddət ərzində innovativ dövlətlər sırasına çıxarmışdır. Həmçinin yaradılan hüquqi əsasın texnologiyaların kommersiyalaşdırılmasının təşviqi üçün zəmin yaratdığı layihənin benefisiar qrupunun üzvlərinin diqqətinə çatdırılıb.
Daha sonra məruzəyə dair müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, tədbirdə Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin, İqtisad Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti və Texniki Universitetin və özəl sektorun nümayəndələri iştirak ediblər.

On March 30, the ANAS High-Tech Park and the Korea Science and Technology Policy Institute (STEPI) held the second online event on the project "Operational Program of the High-Tech Park in Azerbaijan: Application and Capacity Building", which will be implemented in 2022-2024.
The meeting, was held in the Knowledge Lab format, by attendance of local experts and members of the beneficiary group from Azerbaijan, as well as project managers, coordinators and consultants from Korea. Dr. Soo J. Sohn, a well-known expert in the field of intellectual property and technology commercialization, a member of the Advisory Council on Science and Technology under the President of the Republic of Korea, a senior researcher at STEPI, Ph.D. in Economics, made a presentation on “Korean Technology Commercialization System”.
The lecturer spoke about the history, management, methodology, legislation, achievements in this area and recommendations for Azerbaijan on technology commercialization in Korea. She mentioned that since 2000, the Korean government has paid great attention to creating conditions for technology commercialization.
According to the opinion of Dr. Sohn, South Korea's continuous innovation efforts and experience in this area, as well as the success in technology commercialization, have made the country one of the most innovative countries in a short period of time. Members of the project beneficiary group were also informed about the legal framework created to facilitate the commercialization of technologies. Very interesting discussions were realized around the lecture.
Representatives from the Ministry of Economy, the Ministry of Education, the Ministry of Agriculture, the Intellectual Property Agency, the University of Economics, Baku Engineering and Technology University and the private sector have participated at the event.