Aprelin 4-də AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda Elm gününə həsr olunmuş “Türk dünyası mədəniyyəti kontekstində milli incəsənətin inkişafı problemləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə ölkəmizdə elmə göstərilən dövlət qayğısından danışaraq, Prezident İlham Əliyevin 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə respublikada “Elm günü”nün təsis edilməsinin bu diqqətin bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb. Hər il bu əlamətdar günün AMEA-da, eləcə də digər elmi müəssisələrdə qeyd edildiyini deyən baş direktor əməkdaşları Elm günü münasibətilə təbrik edib, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra institutun şöbə müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vidadi Qafarov 60, institutun aparıcı elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tahir Bayramov isə 50 illik yubileyləri münasibətilə müəssisənin Fəxri fərmanı ilə təltif olunublar.
“Türk incəsənətinin dövrləşdirilməsi problemləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən Ərtegin Salamzadə türk dünyası sənət tarixinin yaradılması yolunda əsas problemlərdən biri olan dövrləşmənin öyrənilən mədəniyyət haqqında obyektiv məlumat almağa imkan verən xronoloji sistem olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, türk ölkələri sənət tarixinin dövrləşdirilməsinin müqayisəli təhlili inkişafın müəyyən dövrlərinin xronoloji uyğunluğunu üzə çıxarmaqla yanaşı, eyni xronologiya hüdudlarında olan bəzi məzmunlu aspektlərin ümumiliyini, bəzən isə hətta eyniyyətini aşkar edir.
O, türk sənəti tarixində qədim dövr, XI-XII əsrlər, XV əsrin sonu – XVI əsr, XIX əsrin ikinci yarısı – XX əsrin əvvəli və müstəqillik dövrü kimi kontentin uyğunluğu dövrləri haqqında geniş məlumat verib. Baş direktor, həmçinin dövrləşmənin metodologiyasından, ikonoqrafiya və tipologiyadan danışıb, müasir sənətşünaslıqda bu problemə tətbiq olunan yanaşmalardan söz açıb.
Sonra institutun icraçı direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xəzər Zeynalov “Bakı şəhəri rəssam Aleksandr Kuprinin yaradıcılığında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, A.Kuprinin sənaye mənzərəsinin böyük ustası olduğunu bildirib. Məuzəçi qeyd edib ki, rəssamın əsərləri arasında ən məşhurları əzəmətli, səthi “reportaj”dan uzaq sənaye motivləridir.
Bir çox rəssamların köhnə Bakı obrazının ənənəvi mövzusuna müraciət etdiklərini deyən Xəzər Zeynalov şəhərin tarixi hissəsinin zərif Şərq üslubu ilə birləşdirilməsi ənənəsinin Kuprinin əsərlərində geniş yer aldığını, 1931-ci ildə Kuprinin “Köhnə şəhərdə axşam” əsərini ərsəyə gətirdiyini deyib.
“Türk xalqları rəssamlarının rəsmləri xalqlarımız arasında müxtəlif aspektlərdə əməkdaşlığın tarixi həqiqiliyini hiss etməyə imkan verir”, - deyən məruzəçi əlavə edib ki, bu gün də davam edən mədəni əməkdaşlıq xalqların bir-birinə və çiçəklənməsinə doğru birgə hərəkət etməsinə gətirib çıxarır.
Tədbirdə, həmçinin institutun elmi katibi, kulturologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vüqar Kərimli “Müasir Qafqazda türk amilinin artan təsiri: konseptual yanaşma” mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
“Qafqaz bölgəsində türk faktorunun rolu böyük tarixi-mədəni önəm kəsb edir”, - deyə bildirən alim Qafqazda türk faktorunun daha əhəmiyyətli amilə çevrilməsinin başlıca səbəbinin Azərbaycanın beynəlxalq müstəvidə böyük layihələr gerçəkləşdirməsi və Qarabağın artıq Qafqazın dünyaya açılan inkişaf və tərəqqi meydanına çevrilməsi ilə bağlı olduğunu qeyd edib
Sonda sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tahir Bayramovun “Adət-ənənələrin tipologiyası: ezoterik, etno-mədəni və bədii ənənələr” adlı məruzəsi dinlənilib.

4 апреля в Институте архитектуры и искусства НАНА состоялся круглый стол на тему «Проблемы развития национального искусства в контексте культуры тюркского мира», посвященный Дню науки.
Открывая мероприятие, генеральный директор Института архитектуры и искусства, член-корреспондент НАНА Артегин Саламзаде, говоря о государственной заботе о науке в нашей стране, подчеркнул, что учреждение Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 9 апреля 2018 года «Дня науки» в республике является ярким примером этого внимания. Отметив, что ежегодно этот знаменательный день отмечается в НАНА, а также в других научных учреждениях, генеральный директор поздравил сотрудников с Днем науки и пожелал им успехов в научной деятельности.
Затем заведующий отделом института, доктор философии по искусствоведению, доцент Видади Гафаров был награжден Почетной грамотой по случаю 60-летнего юбилея, а ведущий научный сотрудник института, доктор философии по искусствоведению, доцент Таир Байрамов-50-летним юбилеем.
Выступая с докладом на тему «Проблемы периодизации тюркского искусства», Артегин Саламзаде отметил, что одной из основных проблем на пути создания истории искусства тюркского мира является хронологическая система, позволяющая получить объективную информацию об изучаемой культуре. Он отметил, что сравнительный анализ периодизации истории искусств тюркских стран не только выявляет хронологическое соответствие отдельных периодов развития, но и выявляет общность, а иногда даже тождество некоторых содержательных аспектов, находящихся в пределах одной хронологии.
Он дал обширную информацию о таких периодах в истории турецкого искусства, как древний период, XI-XII века, конец XV – XVI века, вторая половина XIX – начало XX века и период независимости. Генеральный директор также рассказал о методологии периодизации, иконографии и типологии, рассказал о подходах, применяемых к этой проблеме в современном искусствоведении.
Затем исполнительный директор института, доктор философии по искусствоведению Хазар Зейналов выступил с докладом на тему «Город Баку в творчестве художника Александра Куприна». Он заявил, что А. Куприн великий мастер индустриального пейзажа. Докладчик отметил, что среди работ художника самыми известными являются индустриальные мотивы, далекие от величественного, поверхностного «репортаж».
Отметив, что многие художники обратились к традиционной теме образа старого Баку, Хазар Зейналов отметил, что традиция сочетания исторической части города с элегантным восточным стилем получила широкое распространение в произведениях Куприна, в частности, в 1931 году он создал картину «Вечер в Старом городе».
«Картины художников тюркских народов позволяют почувствовать историческую достоверность сотрудничества между нашими народами в различных аспектах», - сказал докладчик, добавив, что культурное сотрудничество, которое продолжается и сегодня, приводит к совместному движению народов друг к другу и к процветанию.
На мероприятии также выступил научный секретарь института, доктор философии по культурологии, доцент Вугар Керимли на тему «Растущее влияние тюркского фактора на современном Кавказе: концептуальный подход».
«Роль тюркского фактора в Кавказском регионе имеет большое историко-культурное значение», - сказал ученый, отметив, что главная причина превращения тюркского фактора на Кавказе в более важный фактор связана с реализацией Азербайджаном крупных проектов на международной арене и превращением Карабаха в открытую миру площадку развития и прогресса.
В заключение был заслушан доклад доктора философии по искусствоведению, доцента Таира Байрамова «Типология традиций: эзотерические, этнокультурные и художественные традиции».