İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, i.e.d., professor Nazim İmanovun sədrliyi ilə keçirilən tədbirə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzinin və bir sıra ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşları qatılıblar.
Seminarda ADA Universitetinin prorektoru, sözügedən universitetin nəzdində yeni yaradılmış Diplomatiya və İnkişaf İnstitutunun direktoru Fariz İsmayılzadə “Diplomatiya və İnkişaf İnstitutu: aktual politoloji tədqiqatlar və əməkdaşlıq imkanları” adlı məruzə ilə çıxış edib. ADA Universitetinin İqtisadiyyat İnstitutu ilə birgə həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verən məruzəçi bildirib ki, “Azərbaycanın post-konflikt ərazilərinə repatriasiyanın proqnozlaşdırılması və effektiv təşkili üzrə təkliflər hazırlanması” layihəsi professor Nazim İmanovun rəhbərliyi ilə uğurla başa çatdırılıb, məcburi köçkünlər arasında keçirilmiş sorğular əsasında dövlət qurumlarında xidməti istifadə üçün 4 kitab nəşr olunub. Yeni birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün yaxşı imkanlar var və tərəflər bu istiqamətdə əməkdaşlığı genişləndirmək əzmindədirlər.
Rəhbərlik etdiyi yeni yaradılmış Diplomatiya və İnkişaf İnstitutu barədə danışarkən Fariz İsmayılzadə dünya səviyyəli universitetlərin yaradılması sahəsindəki beynəlxalq təcrübədən, bunu üçün tələb olunan resurslardan və ölkəmizdəki mövcud imkanlardan söz açıb. Qeyd edib ki, yeni yaradılan institutun nəzərdə tutulan əsas fəaliyyət istiqamətlərinə təlimlərin (dövlət və özəl sektor üçün), beynəlxalq qrantlar və layihələrin, konfransların və simpoziumların keçirilməsi, elmi-praktiki jurnalın nəşri, tədqiqat işlərinin, təhlillərin aparılması, analitik yazıların çap olunması daxildir. Hazırda dünyada baş verən mühüm hadisələrlə bağlı təhlillər və qiymətləndirmələr aparılır, xarici ekspertlərlə birgə müxtəlif aktual mövzularda müzakirələr təşkil olunur.
F.İsmayılzadə vurğulayıb ki, ADA Universitetinin nəzdində Diplomatiya və İnkişaf İnstitutunun əsas məqsədi siyasətə və gündəlik qərar vermə prosesinə yaxın olmaq, ona töhfə vermək, interdisiplinar tədqiqatlar aparmaq, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri qurmaq, proseslərə müstəqil baxış ortaya qoymaq, zamanın tələbinə uyğun analitik təhlillər aparmaq, real iş sektoru ilə sıx dialoq qurmaqdır.
Sonra seminarda regionda baş verən siyasi və iqtisadi proseslər, Ukrayna-Rusiya müharibəsi və onun beynəlxaq nəticələri, həmin proseslərin Azərbaycana təsirləri, Rusiya-Azərbaycan, Ukrayna-Azərbaycan münasibətləri, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin aktuallaşması, Qarabağda bərpa və yenidənqurma işləri ilə bağlı məsələlər, İqtisadiyyat İnstitutu ilə ADA Universitetinin Diplomatiya və İnkişaf İnstitutu arasında əməkdaşlıq və birgə layihələrin həyata keçirilməsi imkanları ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü, professor Akif Musayev, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzinin rəisi Mirəli Kazımov, professor İsa Alıyev və digərləri çıxış edərək qeyd edilən məsələlərlə bağlı öz fikirlərini bildiriblər.

The next online scientific seminar was held at the Institute of Economics of ANAS
The event, chaired by the Director General of the Institute of Economics, i.e.d., Professor Nazim Imanov, was attended by employees of the Training Center of the State Tax Service under the Ministry of Economy and a number of higher education institutions.
Fariz Ismayilzadeh, Vice-Rector of ADA University, Director of the newly established Institute of Diplomacy and Development at the University, delivered a speech entitled "Institute of Diplomacy and Development: Current Political Research and Opportunities for Cooperation". Giving information about the projects implemented by ADA University together with the Institute of Economics, the speaker said that the project "Development of proposals for forecasting and effective organization of repatriation to post-conflict areas of Azerbaijan" was successfully completed under the leadership of Professor Nazim Imanov. 4 books have been published for use.  There are good opportunities for the implementation of new joint projects, and the parties intend to expand cooperation in this area.
Speaking about the newly established Institute of Diplomacy and Development, Fariz Ismayilzadeh spoke about the international experience in establishing world-class universities, the resources required for this and the existing opportunities in our country.  He noted that the main activities of the new institute include trainings (for the public and private sectors), international grants and projects, conferences and symposiums, publication of scientific and practical journals, research, analysis, publication of analytical articles. At present, analyzes and assessments are being carried out on important events in the world, and discussions are being held with foreign experts on various topical issues.
Ismayilzadeh stressed that the main goal of the Institute of Diplomacy and Development at ADA University is to be close to politics and the daily decision-making process, to contribute to it, to conduct interdisciplinary research, to establish international cooperation, to independently review processes, to conduct analytical analysis.  is to establish a close dialogue with the real business sector.
Then the seminar focused on political and economic processes in the region, the Ukrainian-Russian war and its international consequences, the impact of these processes on Azerbaijan, Russia-Azerbaijan, Ukraine-Azerbaijan relations, the actualization of food security, issues related to the restoration and reconstruction of Karabakh, the Institute of Economics. And the Institute of Diplomacy and Development of ADA University discussed the possibility of cooperation and implementation of joint projects.
Corresponding member of ANAS, Professor Akif Musayev, Head of the Training Center of the State Tax Service under the Ministry of Economy Mirali Kazimov, Professor Isa Aliyev and others also spoke at the event and expressed their views on these issues.