AMEA-nın müxbir üzvünün məqaləsi yüksək impakt faktorlu Q2 kateqoriyalı beynəlxalq jurnalda dərc edilib
11.04.2022 13:02
Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyevin 1-ci Azərbaycan-Rusiya birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsi çərçivəsində müəllifi olduğu məqalə çap olunub.
Məqalə “Results in Mathematics” 1.199 yüksək impakt faktorlu Q2 kateqriyalı jurnalda dərc edilib.
“Stratifid Li qruplarında təyin olunmuş Orliç fəzalarında kommutatorların BMO fəzalarında xarakterizasiyası” adlı məqalədə stratifid Li qruplarında təyin olunmuş Orliç fəzalarında kəsr maksimal kommutator operatorun və kəsr maksimal operatorun kommutatorunun məhdudluğu üçün meyarlar alınıb. Bu nəticələrin tətbiqi olaraq stratifid Li qruplarında təyin olunmuş Orliç fəzalarında maksimal kommutator operatorun və kəsr maksimal operatorun kommutatorunun məhdud olması üçün zəruri və kafi şərtlər tapılıb.

Статья член-корреспондента НАН Азербайджана опубликована в международном журнале с высоким импакт-фактором категории Q2
11.04.2022 13:02
В рамках 1-го Азербайджано-Российского совместного грантового конкурса была опубликована статья заместитель директора по научной работе Института Прикладной Математики Бакинского Государственного Университета, член-корреспондента НАН Азербайджана, профессора Вагифа Гулиева. Статья была опубликована в журнале “Result in Mathematics” из международной реферируемой базы «Clarivate Analytics» категории Q2 с высоким импакт-фактором - 1.199.
В статье под названием  «Некоторые характеристики пространств BMO через коммутаторы в пространствах Орлича на стратифицирован-ных группы Ли» получены некоторые новые характеристики ограниченности дробно-максимальных коммутаторов и коммутаторов дробно-максимального оператора в пространствах Орлича на любых стратифицированных группах Ли. В качестве приложения к этим результатам даны необходимые и достаточные условия ограниченности дробно-максимальных коммутаторов и коммутаторов дробно-максимального оператора в пространствах Орлича на любых стратифицированных группах Ли.