10-13 may 2015-ci il tarixlərində İran İslam Respublikasının paytaxtı Tehran şəhərindəki Şəhid Behişti Universitetində böyük İran şairi və filosofu Nasir Xosrovun 1000 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransda dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən 150 nümayəndə iştirak edib.
Ölkəmizi bu mötəbər tədbirdə Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev təmsil edib. Tədbirdə Ə.Quliyev “Nasir Xosrov Ələvinin Məkkə ziyarətindən bəhs edən “Səfərnamə” əsəri və Xaqani Şirvaninin Məkkə ziyarəti mövzusunda yazdığı əsərlərin müqayisəli təhlili” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə bildirilib ki, Nasir Xosrov Azərbaycanda da maraqla oxunur. Onun “Səfərnamə” əsəri Tahir Məhərrəmli tərəfindən keçən əsrin 90-cı illərində dilimizə tərcümə edilərək Bakıda nəşr olunmuşdur.
Ə.Quliyev, həmçinin beynəlxalq konfransın plenar iclasına sədrlik edib.
İclasda İran şairinin yaradıcılığının müxtəlif cəhətlərini işıqlandıran müxtəlif mövzularda məruzələr dinlənilib.

Член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев принял участие в международной конференции в Тегеране
10-13 мая 2015 года в Университете им. Шахида Бехешти в Тегеране состоялась международная конференция, посвященная 1000-летнему юбилею великого поэта и философа Ирана Насера Хосрова.
Нашу страну в этом престижном мероприятии представил директор Института искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения, член-корреспондент А.Гулиев, который выступил с докладом «Рассказывающее о паломничестве в Мекку произведение «Сафарнаме» Насера Хосрова Аллави и сравнительный анализ произведений Хагани Ширвани, написанных им на тему поездки в Мекку». Было отмечено, что произведения Насера Хосрова читаются с интересом в Азербайджане, и в 90-х годах прошлого столетия его произведение «Сафарнаме» было переведено Тахиром Магеррамлы и издано в Баку.