Tədbirdə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov və İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşları iştirak ediblər.
İnstitutun baş direktoru, professor Nazim İmanov müəssisədə aparılan və AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq olunan struktur islahatlarından danışıb.
N.İmanov, həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa şəhəri üzrə Xüsusi Nümayəndəliyi, AR İqtisadiyyat Nazirliyi, AR Mədəniyyyət Nazirliyi, ADA Universiteti, Qarabağ Dirçəliş Fondu və AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində 2022-ci il sentyabr ayının 18-19-da keçiriləcək “Mədəniyyətin iqtisadiyyatı: Şuşadan inkişaf impulsları” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans barədə də məlumat verib. Bildirib ki, konfransda Qarabağda yeni iqtisadiyyat quruculuğu və mədəniyyət sahələrinin inkişafı, Şuşada kreativ iqtisadiyyatın formalaşdırılması mövzularında müzakirələr aparılacaq, məruzələr dinləniləcək. Onun sözlərinə görə, beynəlxalq əhəmiyyət daşıyan konfransda xarici ekspertlərin və tədqiqatçıların da iştirakı gözlənilir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov zamanın tələblərinə və müasir çağırışlara uyğun olaraq İqtisadiyyat İnstitutunda aparılmış struktur dəyişikliklərinin vacibliyini və əhəmiyyətini qeyd edib. O, İqtisadiyyat İnstitutunun apardığı fundamental tədqiqatların Azərbaycanda iqtisad elminin, ölkə iqtisadiyyatının inkişafındakı yeri və rolunu xüsusi vurğulayıb.
Daha sonra xüsusi elmi-tədqiqat layihələri üzrə İqtisadiyyat İnstitutunun direktorunun müşaviri, dosent Allahyar Muradov hökumət qurumlarının sifarişi ilə həyata keçirilən layihələr, habelə müxtəlif tipli yeni layihələrdə, ayrı-ayrı qurumların elan etdikləri qrant müsabiqələrində müəssisə əməkdaşlarının iştirak imkanları barədə məlumat verib.
İnstitutun icraçı direktoru, professor Müşfiq Atakişiyev isə qarşıda duran əsas vəzifələrdən və hədəflərdən, görüləcək işlərdən, şöbələrdə aparılan elmi tədqiqatların keyfiyyətinin artırılmasının vacibliyindən, elmi müzakirələrin təşkilindən, kadr potensialından səmərəli istifadə imkanlarından danışıb.
Sonda N.İmanov AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayevi 75, professorlar Tofiq Hüseynovu 85, Tərbiz Əliyevi 75, Ağarza  Rüstəmovu 70, baş menecer Şakir Alıyevi 60 illik yubileyləri münasibətilə təbrik edib. AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayevin 75 illiyi münasibətilə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı əsasında elmi sessiyanın keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib.

New structural reforms were discussed at the Institute of Economics
Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov and employees of the Institute of Economics attended the event.
General director of the Institute, professor Nazim Imanov spoke about the structural reforms carried out at the enterprise and approved by the Presidium of ANAS.
N. Imanov also informed about the international scientific and practical conference “The economy of culture: impulses of development from Shusha”, which will be held on September 18-19, 2022 in the cultural capital of our country, the city of Shusha, with the joint organization of the special representative office of the President of the Republic of Azerbaijan for the city of Shusha, the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, ADA University, the Karabakh Renaissance Foundation and the Institute of Economics of ANAS.
He said that discussions will be held at the conference on the construction of a new economy in Karabakh and the development of cultural fields, the formation of a creative economy in Shusha and reports will be heard. According to him, foreign experts and researchers are also expected to participate in the conference, which is of international importance.
Then the Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov noted the importance of structural changes carried out at the Institute of Economics in accordance with the requirements of the time and modern challenges. He emphasized the place and role of fundamental research conducted by the Institute of Economics in the development of economic science in Azerbaijan and the country's economy.
Then, advisor to the director of the Institute of Economics on special scientific-research projects, associate professor Allahyar Muradov informed about the projects implemented by the order of government agencies, as well as the opportunities for participation of the employees of the enterprise in various new projects and grant competitions announced by separate organizations.
The executive director of the Institute, professor Mushfig Atakishiyev spoke about the main tasks and goals, the work to be done, the importance of increasing the quality of scientific research in the departments, the organization of scientific discussions, the opportunities of effective use of personnel potential.
At the end, N.Imanov congratulated corresponding member of ANAS Akif Musayev on his 75th anniversary, professors Tofig Huseynov on 85th, Tarbiz Aliyev on 75th, Agarza Rustamov on 70th, general manager Shakir Aliyev on 60th anniversary. Corresponding member of ANAS Akif Musayev said that, on the occasion of the 75th anniversary, it is planned to hold a scientific session on the basis of the decision of the Presidium of ANAS.