Kolumbiyalı diplomat AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında olub
Kolumbiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin daimi işlər vəkili Assad Xose Xater Penya AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub. Əvvəlcə qonaq MEK-in kitab fondlarını ziyarət edib. Əsas kitab fondunda Cənubi Amerika mədəniyyəti, incəsənəti və ədəbiyyatına dair nəşrlərlə tanış olub.
Görüşdə MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova kitabxananın fəaliyyəti və beynəlxalq əlaqələri barədə qonağa məlumat verib. Səfirlik və Kolumbiyanın elmi təşkilatlarının vasitəçiliyi ilə Azərbaycanın tanıdılması, eləcə də iki ölkənin elm və mədəniyyət sahəsindəki təmaslarının gücləndirilməsi üçün MEK ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb.
Səfirlik rəsmisi ölkəmizlə bağlı xoş təəssüratlarını bölüşüb. İki ölkə arasında müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən mədəniyyət sahəsində sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu deyib. Ölkəsinin elm və mədəniyyət təşkilatlarının fəaliyyəti haqqında məlumat verən diplomat iki ölkənin elmi təşkilatları arasında birgə əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin Kolumbiya Milli Kitabxanası ilə MEK arasında əməkdaşlıq haqqında ilkin razılaşma sənədi səfirlik rəsmisinə təqdim edilib. Sənəddə Kolumbiya elm və incəsənətini əks etdirən sərginin kitabxanada təşkili, Kolumbiya Milli Kitabxanası ilə informasiya mübadiləsi, iki ölkə yazıçılarının əsərlərindən ibarət kitabların Azərbaycan və ispan dillərində çap edilməsi və digər məsələlər öz əksini tapır.
Sonda qonaq Nobel mükafatı laureatı Qabriel Qarsiya Markesin seçilmiş əsərlərinin ispan, həmçinin, ingilis dillərində nəşrlərini kitabxanaya hədiyyə edib. L.İmanova, həmçinin Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinə dair kitabları qonağa təqdim edib.

Assaad Jose Gater Pena, Charge d’Affaires of Columbian embassy to Azerbaijan, visited Central Scientific Library (CSL). In advance, guest got familiar with book foundations of CSL, including editions belonging to culture, art and literature of South America in the Main book foundation.
In the meeting, director of CSL PhD in medical sciences Leyla Imanova provided information on the activity and international ties of the library. She put forward the initiative of implementing joint projects for strengthening promotion of Azerbaijan through Embassy and scientific organizations of Columbia as well as links between science and art fields of both countries.
Official of the embassy shared his cordial expressions on the meeting and he was submitted initial agreement on cooperation between Columbia National Library and CSL. Document conducts the organizing of exhibition reflecting science and art of Columbia in the library, data exchange via Columbia National Library, publishing the books of writers of the both countries in Azerbaijan and Spanish languages etc.
In closing, guest has donated Gabriel Garcia Marquez’s favorite publications translated into English and Spanish languages to the library. L. Imanova presented books portraying Azerbaijan's art and culture to the guest as well.