Kolumbiyalı diplomat AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında olub
Kolumbiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin daimi işlər vəkili Assad Xose Xater Penya AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub. Əvvəlcə qonaq MEK-in kitab fondlarını ziyarət edib. Əsas kitab fondunda Cənubi Amerika mədəniyyəti, incəsənəti və ədəbiyyatına dair nəşrlərlə tanış olub.
Görüşdə MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova kitabxananın fəaliyyəti və beynəlxalq əlaqələri barədə qonağa məlumat verib. Səfirlik və Kolumbiyanın elmi təşkilatlarının vasitəçiliyi ilə Azərbaycanın tanıdılması, eləcə də iki ölkənin elm və mədəniyyət sahəsindəki təmaslarının gücləndirilməsi üçün MEK ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb.
Səfirlik rəsmisi ölkəmizlə bağlı xoş təəssüratlarını bölüşüb. İki ölkə arasında müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən mədəniyyət sahəsində sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu deyib. Ölkəsinin elm və mədəniyyət təşkilatlarının fəaliyyəti haqqında məlumat verən diplomat iki ölkənin elmi təşkilatları arasında birgə əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin Kolumbiya Milli Kitabxanası ilə MEK arasında əməkdaşlıq haqqında ilkin razılaşma sənədi səfirlik rəsmisinə təqdim edilib. Sənəddə Kolumbiya elm və incəsənətini əks etdirən sərginin kitabxanada təşkili, Kolumbiya Milli Kitabxanası ilə informasiya mübadiləsi, iki ölkə yazıçılarının əsərlərindən ibarət kitabların Azərbaycan və ispan dillərində çap edilməsi və digər məsələlər öz əksini tapır.
Sonda qonaq Nobel mükafatı laureatı Qabriel Qarsiya Markesin seçilmiş əsərlərinin ispan, həmçinin, ingilis dillərində nəşrlərini kitabxanaya hədiyyə edib. L.İmanova, həmçinin Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinə dair kitabları qonağa təqdim edib.

Поверенный в делах посольства Колумбии в Азербайджане Ассад Хосе Хатер Пенья посетил Центральную научную библиотеку НАНА. Сначала гость посетил книжные фонды ЦНБ и в Главном книжном фонде ознакомился с публикациями, связанными с культурой, искусством и литературой Южной Америки.
В ходе встречи директор ЦНБ, доктор философии по медицине Лейла Иманова проинформировала гостя о деятельности и международных связях библиотеки. Она выдвинула инициативу реализации совместных проектов с ЦНБ в целях укрепления связей между двумя странами в области науки и культуры.
В свою очередь представитель посольства поделился своими впечатлениями о нашей стране. Он отметил установление тесного сотрудничества между двумя странами в различных областях, в том числе в области культуры. Проинформировав о деятельности научных и культурных учреждений своей страны, дипломат подчеркнул важность совместного сотрудничества между научными учреждениями двух стран.
Во встрече также представителю посольства был представлен документ о предварительном соглашении между Национальной библиотекой Колумбии и ЦНБ.
В заключение гость подарил библиотеке переведенные на английский и испанский языки избранные произведения лауреата Нобелевской премии Габриэля Гарсии Маркеса. Л.Иманова тоже представила гостю книги о культуре и искусстве Азербайджана.