“SEAB – 2015. Avrasiyada biomüxtəliflik” mövzusunda beynəlxalq simpozium öz işinə başlayıb
İyunun 1-də AMEA Dendrologiya İnstitutunda “SEAB – 2015. Avrasiyada biomüxtəliflik” mövzusunda beynəlxalq simpozium öz işinə başlayıb.
Simpozium AMEA, Türkiyənin Pamukkale Universiteti, Belarus Dövlət Universiteti, Al-Farabi Qazaxıstan Milli Universiteti, Qazaxıstan Bitki Biologiya və Biotexnologiya İnstitutu, Qazaxıstan Respublikası Təhsil və Elm Nazirliyinin Elm Komitəsi və Rusiya Dövlət Aqrar Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə ilk dəfə ölkəmizdə keçirilən simpoziuma işində uğurlar arzulayıb, burada səslənəcək fikirlərin, tövsiyyələrin Avrasiyada biomüxtəlifliyin qorunmasına, ekoloji tarazlığın bərpasına öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Bildirilib ki, simpoziumun keçirilməsinin əsas məqsədi Azərbaycanda elm adamlarının, ekoloqların, vətəndaş cəmiyyəti qruplarının, yerli və xarici cəmiyyət icmalarının bir araya gələrək müzakirələr aparmasıdır.
Qeyd edilib ki, Avrasiya öz flora və faunasının zənginliyi, yüksək dərəcədə endemizmi ilə seçilir. Bu materikdə bioloji müxtəlifliyin qorunması həyati əhəmiyyət daşıyır. Lakin son illər təbiətdən qeyri-rasional istifadə nəticəsində ekosistemlər deqradasiyaya uğrayıb, bir çox növlər məhv olub və sayları kəskin azalıb. Avrasiyada bu kimi problemlərin həllinin yalnız beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində mümkün olacağını söyləyən AMEA prezidenti bu baxımdan simpoziumun əhəmiyyətini vurğulayıb.
A.Əlizadə bildirib ki, bioloji müxtəlifliyə görə Qafqazın ən zəngin ölkəsi olan Azərbaycanda hazırda xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin ümumi sahəsi 2003-cü ildən etibarən 478 min hektardan 1 milyon 132 min hektaradək artırılır. Bunun nəticəsində 9 milli park, 1 biosfer rezervat, 11 qoruq və 24 yasaqlıqdan ibarət şəbəkə yaradılıb.
Azərbaycanda bioloji müxtəlifliyin öyrənilməsinin, qorunmasının prioritet istiqamət kimi müəyyən edildiyini söyləyən AMEA prezidenti ölkəmizdə yabanı və mədəni floranın biomüxtəlifliyinin sistemli şəkildə öyrənilməsi, onların toplanılması, mühafizəsi və səmərəli istifadə olunmasının akademik Cəlal Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu vurğulayıb. A.Əlizadə qeyd edib ki, məhz C.Əliyevin rəhbərliyi ilə bitki genetik resursları üzrə Milli proqram işlənilib hazırlanmış və Azərbaycanın bitki genbankı yaradılmışdır.
Bu gün ölkəmizdə biomüxtəliflik üzrə tədqiqat işlərinin əsasən AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri və Aqrar Elmlər bölmələrinin institutları tərəfindən aparıldığını diqqətə çatdıran AMEA prezidenti bu istiqamətdə mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu nəzərə çatdırıb. Bildirib ki, son illərdə müxtəlif ölkələrdən gətirilmiş bir çox dekorativ növlər respublikamızın florasında naturalizə olunmuşdur. Alimlərimiz tərəfindən aparılmış monitorinqlər nəticəsində 6000-dən artıq növ aşkar edilmişdir. Bundan başqa, 24 illik fasilədən sonra 2013-cü ildə Azərbaycanın “Qırmızı kitabı” yenidən nəşr edilmişdir. “Azərbaycan florası” çoxcildliyinin hazırlanması istiqamətində isə işlər davam etdirilir.
Sonra Türkiyənin Pamukkale Universitetinin rektoru, professor Hüseyn Bağcı çıxış edərək simpoziumda müzakirə olunacaq məsələlərin alimləri biomüxtəlifliyin qorunması istiqamətində uğurlu tədqiqatlar aparmağa sövq edəcəyini bildirib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üvü Tofiq Məmmədov son illər Avrasiyada təbiətdən səmərəli istifadə olunmaması nəticəsində biomüxtəlifliyin təhlükə altına düşdüyünü söyləyib. O, problemlərin həlli istiqamətində ölkələrin elmi-praktiki nailiyyətlərinin paylaşılması maqsədilə bu kimi simpoziumların keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Bildirilib ki, ölkəmizdə biomüxtəlifliyin qorunması istiqamətində dövlət başçısı tərəfindən bir sıra qanun və sərəncamlar verilib, bu məsələ dövlət proqramlarında öz əksini tapıb. Biomüxtəlifliyin öyrənilməsi sahəsində aparılan tədqiqat işlərindən danışan T.Məmmədov qeyd edib ki, Dendrologiya İnstitutu Azərbaycanın təbii və mədəni florasının hərtərəfli monitorinqini aparır, nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitkiləri tədqiq edir. Vurğulanıb ki, institutun nəzdində yerləşən Dendroloji parkda toplanan zəngin kolleksiya sahələri ekoloji tarazlığın qorunmasında, bioloji müxtəlifliyin artırılmasında və genofondun mühafizəsində böyük rol oynayır.
Tədbirdə çıxış edən Suxume Dövlət Universitetinin professoru Todia Vaja, Batumi Dövlət Universitetinin Müdafiə Şurasının sədri Rezo Xasanoviça Jabnidze, Pamukkale Universitetinin professoru Ramazan Məmmədov, Belarus Dövlət Universitetinin əməkdaşı Anna Aleksandrova və başqaları simpoziumun nəticələrinin biomüxtəliflik sahəsində elmi axtarışlar üçün əhəmiyyətli olacağını bildiriblər. Burada aparılan elmi müzakirələrin Avrasiyada ekoloji tarazlığın tənzimlənməsini və davamlı inkişafa nail olunmasını, xüsusilə bioloji müxtəlifliyin qorunub saxlanılmasını daha da sürətləndirəyini qeyd ediblər.
İyunun 5-dək davam edəcək tədbir çərçivəsində muzeylərə, Dendroloji parka, Mərkəzi Nəbatat bağına səyahətlərin təşkili nəzərdə tutulur.
Növbəti illərdə simpoziumların müvafiq olaraq Türkiyə, Belarus, Qazaxıstan, Rusiya və digər ölkələrdə keçirilməsi nəzərdə tutulur.

ANAS Institute of Dendrology Mardakan hosted for "Eurasian Biodiversity" international symposium SEAB-2015) from June 1st to June 5th, 2015.
The symposium held by the organization of ANAS Institute of Dendrology, University of Pamukkale, Turkey, Belarusian State University, Kazakh National University named after Al-Farabi Kazakh Institute of Plant Biology and Biotechnology, Committee of Science, Ministry of Education and Science of the Republic of Kazakhstan and the Russian State Agrarian University.
Akif Alizadeh wished success to the symposium which takes place in our country for the first time and expressed confidence that the ideas, suggestions and recommendations that will be announced in the framework of this event will contribute to the protection of biodiversity, the restoration of ecological balance in Eurasia.
He said that, purpose of the event is to bring together the researchers and specialists, ecologists, civil society institutions, domestic and foreign social communities to discuss biodiversity of Eurasia.
It was noted that Eurasia is distinguished by its rich flora and fauna, characterized by a high degree of endemism. Conservation of biological diversity on this continent is of vital importance.
But in recent years, as a result of irrational use of natural resources have been degraded ecosystems, many species have been destroyed and their number has decreased dramatically. Informing that the solution to this problem is possible only through international cooperation, the President of ANAS noted that in this regard, the symposium is of great importance.
A.Alizadeh said that currently in Azerbaijan, which in terms of biodiversity is considered the richest country in the Caucasus, since 2003 the total area of natural areas has increased from 478,000 hectare to 1 million 132 thousand hectares. As a result, a network of nine national parks, 1 biosphere reserve, 11 nature reserves and 24 protected territories.
Noting that, the study and conservation of biodiversity in Azerbaijan identified as priorities, President of ANAS stressed that the systematic study of collection, protection and management of wild and cultivated plants in the country associated with the name of academician Jalal Aliyev. A. Alizadeh noted that exactly under the leadership of J. Aliyev the National program for genetic resources of plants was developed and created Azerbaijan gene bank of the vegetable.
Noting that current research in the field of biodiversity in our country is carried out mainly by the Department of Biological and Medical Sciences and by ANAS Department of Agrarian Sciences.
It was reported that, some ornamental sorts of plants were brought to Azerbaijan from different countries in recent years, naturalized in the flora of the country.
As a result of monitoring conducted by researchers were found more than 6,000 species. Moreover, after 24 year break, was re-issued a "Red Book" of Azerbaijan in 2013. "Flora of Azerbaijan" multi-volume is under construction.
Then rector of the Pamukkale University in Turkey, Professor Huseyin Bagci noted that the issues which will be discussed at the symposium will involve scientists to carry out successful research for the protection of biodiversity, and wished success to the symposium.
Director of the Institute of Dendrology, corresponding member of ANAS Tofig Mammadov said that as a result of irrational use of natural resources in Eurasia biodiversity is under threat, and stressed the importance of such workshops in order to recognize the scientific and practical achievements in the field of solving these problems.
Speaking at the event, professor of Sukhumi State University Todia Vaja, chairman of the Defense Council of the Batumi State University Rezo Hasanovic Djabnidze, professor of University of Pamukkale Ramazan Mammadov, employer of the Belarusian State University Anna Alexandrova and others, noted that the results of the symposium will play a positive role in further scientific research on biodiversity.
Within the event to be lasted till June 5, will be organized trips to museums, Central Park and the Dendrology Park and Botanical Garden.