İyunun 1-də AMEA, Türkiyənin Pamukkale Universiteti, Belarus Dövlət Universiteti, Al-Farabi Qazaxıstan Milli Universiteti, Qazaxıstan Bitki Biologiya və Biotexnologiya İnstitutu, Qazaxıstan Respublikası Təhsil və Elm Nazirliyinin Elm Komitəsi və Rusiya Dövlət Aqrar Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə öz işinə başlayan “Avrasiyada Biomüxtəliflik” mövzusunda beynəlxalq simpoziumun  iştirakçıları  AMEA-da yeni yaradılmış  Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar  İnstitutunda  olublar.
Qonaqlar institutda fəaliyyət göstərən laboratoriyaların maddi-texniki bazası, burada aparılan elmi-tədqiqat işləri, bu elmi müəssisənin kitabxanası,  nəşr olunmuş elmi əsərləri və digər infrastrukturu  ilə yaxından tanış olublar.
İnstitutun direktoru, akademik İradə Hüseynova bu müəssisənin akademik Cəlal Əliyevin rəhbərlik etdiyi Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsi əsasında yaradıldığını bildirib. Burada fotosintez və fototənəffüs prosesinin tədqiqi sahəsində aparılan tədqiqatlardan söz açan institut direktoru hələ keçən əsrin 70-ci illərində akademik Cəlal Əliyev tərəfindən əsası qoyulan biologiya elminin müasir istiqamətləri barədə məlumat verib, bu sahədə əldə olunan nailiyyətləri qonaqların diqqətinə çatdırıb. Görüşdə, həmçinin institutda fəaliyyət göstərən laboratoriyaların  əsas elmi-tədqiqat istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib, birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.

Участники международного симпозиума на тему «Биоразнообразие в Евразии», приступившего к работе при совместной организации НАНА, Университета Памуккале Турции, Белорусского государственного университета, Казахстанского национального университета им. Аль-Фараби, Института биологии и биотехнологии растений Казахстана, Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан и Российского государственного аграрного университета, посетили вновь учрежденный в НАНА Институт молекулярной биологии и биотехнологий.
Гости были ознакомлены с материально-технической базой лабораторий, функционирующих при институте, проведенными здесь научно-исследовательскими работами, библиотекой этого научного учреждения, опубликованными научными трудами и прочей инфраструктурой.
Директор института, академик Ирада Гусейнова сообщила, что новый институт создан на базе руководимого академиком Джалалом Алиевым Отдела фундаментальных проблем биологической продуктивности. Говоря об исследованиях, проведенных в области процессов фотосинтеза и фотодыхания, директор института сообщила о современных направлениях биологической науки, основа которых была заложена академиком Дж.Алиевым, и довела до внимания присутствующих достижения в этой области. В рамках встречи также была дана информация об основных научно-исследовательских направлениях лабораторий, действующих при институте.