İyunun 1-də AMEA, Türkiyənin Pamukkale Universiteti, Belarus Dövlət Universiteti, Al-Farabi Qazaxıstan Milli Universiteti, Qazaxıstan Bitki Biologiya və Biotexnologiya İnstitutu, Qazaxıstan Respublikası Təhsil və Elm Nazirliyinin Elm Komitəsi və Rusiya Dövlət Aqrar Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə öz işinə başlayan “Avrasiyada Biomüxtəliflik” mövzusunda beynəlxalq simpoziumun  iştirakçıları  AMEA-da yeni yaradılmış  Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar  İnstitutunda  olublar.
Qonaqlar institutda fəaliyyət göstərən laboratoriyaların maddi-texniki bazası, burada aparılan elmi-tədqiqat işləri, bu elmi müəssisənin kitabxanası,  nəşr olunmuş elmi əsərləri və digər infrastrukturu  ilə yaxından tanış olublar.
İnstitutun direktoru, akademik İradə Hüseynova bu müəssisənin akademik Cəlal Əliyevin rəhbərlik etdiyi Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsi əsasında yaradıldığını bildirib. Burada fotosintez və fototənəffüs prosesinin tədqiqi sahəsində aparılan tədqiqatlardan söz açan institut direktoru hələ keçən əsrin 70-ci illərində akademik Cəlal Əliyev tərəfindən əsası qoyulan biologiya elminin müasir istiqamətləri barədə məlumat verib, bu sahədə əldə olunan nailiyyətləri qonaqların diqqətinə çatdırıb. Görüşdə, həmçinin institutda fəaliyyət göstərən laboratoriyaların  əsas elmi-tədqiqat istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib, birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.

Attendees of the international symposium co-organized by Turkey's Pamukkale University, Belarusian State University, Al-Farabi Kazakh National University, Kazakhstan Institute of Plant Biology and Biotechnology, Science Committee of the Ministry of Education and Science of the Republic of Kazakhstan and the Russian State Agrarian University titled as “Biodiversity in Eurasia”, visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies.
Guests got familiar with material-technical base of the labs operating at the institute, research works, library, published academic editions and other infrastructures.
Director of the aforementioned institute acad. Irada Huseynova stated that, this scientific venture has been established attached to Department of fundamental problems of biological productivity led by acad. Jalal Aliyev. Making speech on research carried out here in the sphere of photosynthesis and photorespiration, director of the institute informed on the modern directions of Biology science since in 70s years by acad. Jalal Aliyev, as well as brought to mind the obtained achievements. Collaboration opportunities have been discussed in the meeting as well.