Bakıda “EaPEC 2022” konfransı keçiriləcək
Sentyabrın 28-29-da Bakıda “EaPEC 2022” (The 5th Eastern Partnership E-infrastructure Conference – 5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastruktur) beynəlxalq konfransı keçiriləcək.
Avropanın 60-dan çox ölkəsinin alim və mütəxəssislərini bir araya gətirəcək tədbir GEANT Assosiasiyasının təşəbbüsü və koordinasiyası ilə həyata keçirilən, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən “EaPConnect” (‘EU4Digital: Connecting Research and Education Communities) layihəsi çərçivəsində reallaşdırılacaq.
Konfransın keçirilməsində məqsəd Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi və bu dövlətlərin Avropa ictimaiyyətinə inteqrasiyasının sürətləndirilməsidir.
Azərbaycan elmi və təhsilinin inkişaf perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından geniş imkanlar açan “EaPEC 2022” konfransı müxtəlif ölkələrdən olan xüsusi ekspertlərin müvafiq mövzulara dair təqdimatlarının dinlənilməsi, həmkarlarla mühüm məsələlər üzrə təcrübə və fikir mübadiləsinin aparılması, Azərbaycan elminin Avropanın intellektual cəmiyyətinə effektiv şəkildə inteqrasiyasının təmin olunması baxımından mühüm platforma rolunu oynayacaq.
Qeyd edək ki, konfrans çərçivəsində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda vorkşopların keçirilməsi nəzərdə tutulur.

“EaPEC 2022” conference to be held in Baku
On September 28-29, Baku will host the International Conference “EaPEC 2022” (The 5th Eastern Partnership E-infrastructure).
The event, which will bring together scientists and experts from more than 60 European countries, will be held within the framework of the project “EaPConnect” (‘EU4Digital: Connecting Research and Education Communities), which covers the Eastern Partnership countries, initiated and coordinated by the GEANT Association.
The purpose of the conference is to expand cooperation between the countries of the Eastern Partnership and accelerate the integration of these countries into the European Community.
The conference “EaPEC 2022”, which opens up wide opportunities in terms of determining the prospects for the development of Azerbaijani science and education, will serve as an important platform for listening to presentations by special experts from different countries on relevant topics, exchanging experience and views on important issues with colleagues, ensuring the effective integration of Azerbaijani science into the intellectual society of Europe.
It should be noted that within the framework of the conference it is planned to hold workshops at the Institute of Information Technology.