YTP və STEPI-nin birgə layihəsi çərçivəsində növbəti mühazirə dinlənilib
Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) və Koreya Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutu (STEPI) arasında icra edilən “Azərbaycanda Yüksək Texnologiyalar Parkının istismar proqramı: tətbiq və potensialın artırılması” layihəsi çərçivəsində növbəti onlayn mühazirə dinlənilib.
Mühazirə Koreyanın Hanbat Milli Universitetinin sənaye-universitet əməkdaşlığı üzrə vitse-prezidenti, professor Young in Çoi tərəfindən təqdim edilib.
Tədbirdə koreyalı professor “İdeya, ehtiyac və bacarıq” (INC) modeli haqqında məlumat verərək, texnologiya-məhsul-bazar əlaqələri, texnologiyaların kommersiyalaşdırılmasının metodologiyası və sahibkarlıq təhsili, eləcə də sahibkarlıqda “ölüm vadisini” keçməyin yollarına dair təcrübələrini bölüşüb.
Mövzularla bağlı praktik təlimlərin koreyalı mütəxəssislərin iştirakı ilə oktyabr ayında Bakıda keçiriləcək seminarda təşkil olunması qərara alınıb.
Qeyd edək ki, professor Young in Çoi Koreya və ABŞ-da doktorantura təhsili alıb, Şimali Karolina Dövlət Universitetində İnnovasiya İdarəetmə Araşdırmaları Mərkəzində (CIMS) dəvətli alim kimi çalışıb. O, 7 il ərzində 2000 yeni texnologiya əsaslı firmadan (NTBF) ibarət olan DIVA-nın (Daedeok Innopolis Venture Association) direktoru olub və hazırda bir çox vençur şirkətlərinin idarə heyətinin üzvü kimi fəaliyyət göstərir. Professor Çoi 2017-2018-ci illərdə İnsan Resurslarının İnkişafı Akademiyasının baş direktoru, prezidenti və 2019-2020-ci illərdə Koreya İnnovasiya Klaster Akademiyasının baş direktoru vəzifələrində çalışıb. O, bir çox inkişaf etməkdə olan ölkələrdə innovasiyalar üzrə milli siyasətin formalaşmasında ekspert kimi iştirak edib. Alimin tədqiqat sahələri texnologiyanın kommersiyalaşdırılması, sahibkarlıq təhsili, innovasiya klasteri və texnoparklardır. Young in Çoi innovasiya, texnologiyanın idarə edilməsi və siyasətlə bağlı 100-ə yaxın məqalə və 15 kitabın müəllifidir.
Xatırladırıq ki, 2022-2024-cü illərdə həyata keçiriləcək “Azərbaycanda Yüksək Texnologiyalar Parkının istismar proqramı: tətbiq və potensialın artırılması” layihəsi YTP ilə Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutu tərəfindən yerinə yetirilir. Layihə texnoparkın əməliyyat potensialını və rəqabət qabiliyyətini əsas təlim proqramları vasitəsilə gücləndirməyi, ölkədə innovativ iqtisadi ekosistemin formalaşdırılmasına və inkişafına dəstək verməyi,  eləcə də istismar təcrübəsini artırmağı hədəfləyir.

The next online event was organized within the joint project between HTP and STEPI
The next online lecture was held within the framework of the project "Operation program of the High Technology Park in Azerbaijan: implementation and capacity building" between the High Technology Park (HTP) and the Korea Science and Technology Policy Institute (STEPI).
The lecture was presented by Prof. Choi, Jong-in Vice President of Industry-University Collaboration, Hanbat National University of Korea.
At the event, the Korean professor informed about the "Idea, Need and Capability" (INC) model, shared his experiences on technology-product-market relations, technology commercialization methodology and entrepreneurship education, as well as ways to overcome the "valley of death" in entrepreneurship.
It was decided to organize practical training on the topics in a seminar to be held in Baku in October with the participation of Korean experts.
It should be noted that Professor Choi, Jong-in received doctoral studies in Korea and the United States, and worked as an invited scientist at the Center for Innovation Management Studies (CIMS) at North Carolina State University. He has been the director of DIVA (Daedeok Innopolis Venture Association), a group of 2,000 new technology-based firms (NTBFs), for 7 years, and currently serves as a board member of many venture companies. In 2017-2018, Professor Choi served as the CEO and President of the Human Resource Development Academy, and in 2019-2020 as the CEO of the Korea Innovation Cluster Academy. He has participated as an expert in the formulation of national policy on innovation in many developing countries. The scientist's research areas are technology commercialization, entrepreneurship education, innovation cluster and technoparks. Choi, Jong-in is the author of nearly 100 articles and 15 books on innovation, technology management and policy.
We remind you that the project "Operation program of the High Technology Park in Azerbaijan: implementation and capacity building" to be implemented in 2022-2024 is managed by the Science and Technology Policy Institute of Korea with HTP. The project aims to strengthen the operational potential and competitiveness of the technopark through basic training programs, support the formation and development of an innovative economic ecosystem in the country, as well as increase operational experience.