İyunun 10-da Şəkidə Azərbaycanın xalq şairi, ədəbiyyatşünas və ictimai xadim, akademik Bəxtiyar Vahabzadənin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Tədbir Şəki şəhər İcra Hakimiyyəti, AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzi (ŞREM) və Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun (AMİ) Şəki Filialının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransı giriş sözü ilə AMİ-nin Şəki filialının tədris işləri üzrə direktor müavini Gülarə Abdullayeva açaraq Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin xüsusi mövqeyə malik görkəmli simalarından olan Bəxtiyar Vahabzadənin həyat və zəngin yaradıcılığından söz açıb.
Sonra çıxış edən institutun Şəki filialının direktoru, riyaziyyat elmləri doktoru, dosent Rafiq Rasulov ölkə Prezidenti İlham Əliyevin görkəmli şairin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında müvafiq Sərəncamını B.Vahabzadəyə dövlətimizin verdiyi böyük qiymət, ümumxalq məhəbbətinin ifadəsi olduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, xalqımız bu söz ustadının xatirəsini əziz tutur və əməyini yüksək qiymətləndirir.
Daha sonra ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü çıxış edərək Azərbaycanda milli mənəvi dəyərlərin inkişafında xüsusi xidmətləri olan xalq şairi Bəxtiyar Bahabzadənin vətəndaş kimi ana dilimizin fəal təbliğatçısı və qoruyucusu olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, sənətkarın yaradıcılığı milli poeziyada vətəndaşlıq ruhunun qüvvətlənməsində və ədəbi-ictimai fikrin istiqlal ideyaları ilə zənginləşməsində böyük rol oynayıb. Y.Şükürlü bu cür tədbirlərin keçirilməsini dahi sənətkarların yaradıcılığına göstərilən diqqət kimi dəyərləndirib, həmçinin Bəxtiyar Vahabzadə əzəmətinə olan hörmətin bariz nümunəsi kimi səciyyələndirib.
Tədbirdə AMİ-nin Şəki filialının baş müəllimi Vaqif Aslanın “Milli-bədii təfəkkürümüzün aparıcı siması – Bəxtiyar Vahabzadə”, həmin institutun Şəki filialının kafedra müdiri, ŞREM-in aparıcı elmi işçisi, pedaqoji elmlər doktoru Firədun İbrahimovun “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığının sirləri və qaynaqları”, AMİ-nin Şəki filialının kafedra müdiri, ŞREM-in aparıcı elmi işçisi, dosent Ulduz Mürşüdovanın “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığı və folklor”, institutun Şəki filialının baş müəllimi, ŞREM-in aparıcı elmi işçisi Kamil Adışirinovun “Azərbaycan ədəbiyyatında Bəxtiyar Vahabzadənin yeri və rolu”, institutun Şəki filialının baş müəllimi, ŞREM-in elmi işçisi Həbibulla Manaflının “Qarabağ itkisinin Bəxtiyar Vahabzadənin siyasi lirikasında təcəssümü”, AMİ-nin Şəki filialının baş müəllimi, ŞREM-in elmi işçisi Pakizə Zakirovanın “Bəxtiyar Vahabzadə poeziyasında bədii təzad”, ŞREM-in elmi işçisi Reyhan Məcidovanın “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında məhəbbət lirikası” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

В Шеки почтена память народного поэта и драматурга Бахтияра Вахабзаде
10 июня в Шеки прошла научно-практическая конференция, посвященная 90-летнему юбилею народного поэта Азербайджана, литературоведа и общественного деятеля, академика Бахтияра Вахабзаде.
Мероприятие состоялось при совместной организации Исполнительной власти города Шеки, Шекинского регионального научного центра НАНА и Шекинского филиала Азербайджанского института учителей.
Открывая конференцию вступительным словом, заместитель директора по вопросам образования Шекинского филиала Азербайджанского института учителей Гюлара Абдуллаева рассказала о жизни и богатом литературном творчестве видного представителя азербайджанской литературы Бахтияра Вахабзаде.
Далее выступил ректор Шекинского филиала института, доктор математических наук, доцент Рафик Расулов, который отметил, что Распоряжение Президента страны Ильхама Алиева от 14 января 2015 года «О праздновании 90-летнего юбилея народного поэта Бахтияра Вахабзаде, внесшего вклад в развитие национальной литературной мысли» является ярким примером высокой оценки творчества литературоведа и общественного деятеля.
Выступивший на конференции директор ШРНЦ, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Юсиф Шукурлю отметил, что народный поэт Бахтияр Вахабзаде, имеющий большие заслуги в развитии национальных и нравственных ценностей в Азербайджане, как достойный гражданин своей страны был одним из активных пропагандистов и защитников нашего родного языка. Было отмечено, что творчество этого мастера слова сыграло большую роль в укреплении гражданского духа в национальной поэзии и обогащении литературно-общественной мысли идеями независимости. Ю.Шукурлю расценил проведение такого рода мероприятий как внимание, оказываемое к творчеству видного поэта, и яркий пример уважения к личности Б.Вахабзаде.
Далее были заслушаны доклады старшего преподавателя института Вагифа Асланлы «Ведущее лицо нашего национально-художественного мышления – Бахтияр Вахабзаде», зав.кафедрой института, ведущего научного сотрудника ШРНЦ, доктора педагогических наук Фирадуна Ибрагимова «Тайны и источники творчества Бахтияра Вахабзаде», зав.кафедрой института, ведущего научного сотрудника ШРНЦ, доцента Улдуз Муршудовой «Творчество Бахтияра Вахабзаде и фольклор», старшего преподавателя института, ведущего научного сотрудника ШРНЦ Кямила Адиширинова «Место и роль Бахтияра Вахабзаде в азербайджанской литературе», старшего преподавателя института, научного сотрудника ШРНЦ Габибуллы Манафлы «Воплощение Карабахской потери в политической лирике Бахтияра Вахабзаде» и др.