Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “2022-ci ilin “Şuşa İli” elan olunması” və “Xurşidbanu Natəvanın 190 illiyinin qeyd edilməsi” haqqında imzaladığı müvafiq sərəncamlar çərçivəsində 9 sentyabr 2022-ci il tarixində ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşada keçirilən Xurşidbanu Natəvanın anadan olmasının 190 illik yubiley mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin baş direktoru, akademik Rafael Hüseynov, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli, elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əzizağa Nəcəfzadə və Multidissiplinar əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin baş elmi işçisi, görkəmli Qarabağşünas, filologiya elmləri doktoru, professor Raqub Kərimov iştirak edib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi və Şuşa şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin birgə təşəbbüsü ilə keçirilən silsilə tədbirlərdə öncə Qarabağ xanlığının sonuncu varisi, görkəmli şairə, ictimai xadim, rəssam və mesenat Xan qızı Natəvanın əsərlərinin əlyazmaları, çap nüsxələri, rəsmləri, onun irsinin tədqiqinə həsr olunmuş materiallardan ibarət sərgi təşkil olunub. Sərgidə nümayiş etdirilən Əlyazmalar İnstitutunun fondunda mühafizə olunan X.Natəvanın “Gül dəftəri” iştirakçıların xüsusi marağına səbəb olub.
Sərgi çərçivəsində akademik Teymur Kərimlinin “Şuşanamə” kitabının da təqdimatı baş tutub. Mədəniyyət naziri Anar Kərimov, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Qənirə Paşayeva, Yazıçılar Birliyinin sədri Anar, AMEA-nın vitse-prezidenti İsa Həbibbəyli kitab haqqında ürək sözlərini bildirib, onu yüksək qiymətləndiriblər.
Daha sonra Xan qızının evinin qarşısında XIX əsrin 2-ci yarısında Şuşada Xurşidbanu Natəvanın himayəsində fəaliyyət göstərmiş, bölgənin tanınmış şairlərinin və musiqiçilərinin qatıldığı, dövrün ədəbi mühitinin formalaşmasında müstəsna rol oynamış “Məclisi-üns”ün fəaliyyətinin bərpası məqsədilə ilk təntənəli toplantı keçirilib. Bütün türk dünyasından gənc yazarların qatıldığı bu toplantıda respublikamızın hökumət nümayəndələri və bir çox görkəmli ədəbiyyat xadimləri ilə yanaşı akademik Teymur Kərimli və professor Raqub Kərimov da çıxış ediblər.
Professor Raqub Kərimov öz çıxışında XIX əsr Qarabağ ədəbi-mədəni mühiti və Xurşidbanu Natəvanın ədəbi, ictimai fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib.
Tədbir bərpa olunan “Məclisi-üns” üzvlərinin Qarabağa - Şuşaya həsr olunan yeni şeirlərinin oxunması ilə davam edib.

Within the framework of the relevant orders signed by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev on “Declaring 2022 the Year of Shusha” and “Celebrating the 190th anniversary of Khurshidbanu Natavan” on September 9, 2022, at the 190th anniversary ceremony of Khurshidbanu Natavan held in Shusha, the cultural capital of our country, vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli, general director, scientific secretary, PhD in philology, associate professor Azizaga Najafzadeh and senior researcher of the Department for the study of multidisciplinary manuscripts, prominent Karabakh scientist, Doctor of philology, professor Ragub Karimov attended the event.
As part of a series of events held on the joint initiative of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Union of Writers of Azerbaijan and the Administration of the State Reserve of the city of Shusha, an exhibition dedicated to the study of manuscripts, printed copies of the works of the last heiress of the Karabakh Khanate, an outstanding poetess, public figure, paintress and philanthropist Khan gizi Natavan was organized. The exhibition participants were particularly interested in the “Flower Notebook” by K.Natavan, kept in the fund of the Institute of Manuscripts.
The presentation of the book “Shushaname” by academician Teymur Karimli took place within the exhibition. Minister of Culture Anar Karimov, chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis Ganira Pashayeva, chairman of the Writers Union Anar, vice-president of ANAS Isa Habibbayli expressed their heartfelt words about the book and highly appreciated it.
Later, the first solemn meeting was held in front of Khan gizi's house in Shusha in the 2nd half of the XIX century under the auspices of Khurshidbanu Natavan, attended by well-known poets and musicians of the region and played an exceptional role in the formation of the literary environment of the period in order to restore the activity of “Majlisi-uns”. Young writers from all over the Turkic world attended the meeting, along with representatives of the government of our republic and many prominent literary figures, academician Teymur Karimli and professor Ragub Karimov made a speech.
Professor Ragub Karimov in his speech gave detailed information about the literary and cultural environment of XIX century Karabakh and the literary and social activities of Khurshidbanu Natavan.
The event continued with the reading of new poems of the restored “Mejlis-uns” members dedicated to Karabakh - Shusha.