Fizika İnstitutunun Elmi şurasının iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
Əvvəlcə sentyabrın 12-13-də gecə saatlarında Ermənistan silahlı qüvvələrinin dövlət sərhədində törətdiyi genişmiqyaslı təxribat nəticəsində şəhid olmuş hərbçilərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Sonra akademik Arif Həşimov gündəlikdə duran məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış edib.
İclasda aparıcı elmi işçi Rəhim Ələkbərovun Qeyri-kristallik yarımkeçiricilərin fizikası və elektronikası laboratoriyasının və aparıcı elmi işçi Afin Nəzərovun Epitaksial təbəqələr və strukturlar laboratoriyasının rəhbəri v.i.e. təyin edilmələri haqqında məsələlər müzakirə edilib, yekdilliklə qərarlar qəbul olunub.
Daha sonra müəssisənin elmi katibi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Süleymanovun  85, Yüksək gərginliklər fizikası və teхnikası laboratoriyasının aparıcı elmi işçiləri,  texnika elmləri doktoru Nəriman Rəhmanovun və fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Kamil Qurbanovun 80 illik yubileyləri ilə əlaqədar akademik Arif Həşimov tərəfindən məlumat verilib və o, yubilyarları təbrik edərək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Eyni zamanda elmi şurada bir sıra cari məsələlər müzakirə olunub, onların həlli istiqamətində müzakirələr və fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Института физики.
С вступительным словом заседание открыл и.о. президент НАНА, генеральный директор института академик Ариф Гашимов.
Сначала минутой молчания почтили память наших военнослужащих, погибших в результате широкомасштабной провокации, совершенной вооруженными силами Армении на государственной границе в ночь с 12 на 13 сентября.
Затем академик Ариф Гашимов ознакомил участников заседания с вопросами, стоящими на повестке дня.
На заседании были обсуждены вопросы о назначении ведущего научного сотрудника Рагима Алекперова на должность заведующего лабораторией физики и электроники некристаллических полупроводников и ведущего научного сотрудника Афина Назарова на должность заведующего лабораторией эпитаксиальных слоев и структур, единогласно были приняты решения.
Затем академик Ариф Гашимов сообщил о 85-летнем юбилее ученого секретаря учреждения, доктора философии по физике Заура Сулейманова, ведущих научных сотрудников лаборатории физики и техники высоких напряжений, доктора технических наук Наримана Рахманова и доктора философии по физике, доцента Камиля Гурбанова и поздравил юбиляров пожелав им успехов в научной деятельности.
В то же время на Ученом совете был обсужден ряд текущих вопросов, проведены обсуждения и обмен мнениями по их решению, даны ответы на вопросы.