Akademik Lətif İmanovun 100 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
Oktyabrın 7-də Fizika İnstitutunda görkəmli elm xadimi, molekulyar qaz radiospektroskopiyası üzrə tanınmış alim, akademik Lətif İmanovun 100 illiyinə həsr olunmuş “Molekulyar spektroskopiya” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti v.i.e., müəssisənin baş direktoru, akademik Arif Həşimov açaraq bildirib ki, hələ Akademiyanın yaranmasından öncə fəaliyyətə başlayan Fizika İnstitutu tarixən öz ənənələrinə sadiq qalaraq, ötən illər ərzində daim yüksələn xətlə inkişaf edib. Akademik Arif Həşimov qeyd edib ki, bu ənənənin yaradıcılarından biri də məhz akademik Lətif İmanov olub, onun və digər görkəmli alimlərimizin səyləri, elmi fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanda fizika elminin təməl daşları qoyulub, Fizika İnstitutu keçmiş SSRİ-nin, eləcə də dünyanın tanınmış elmi müəssisələrindən birinə çevrilib.
Akademik Lətif İmanovun bütün həyatını və elmi fəaliyyətini Fizika İnstitutuna həsr etdiyini deyən A.Həşimov həmin dövrlərdə ölkəmizdə azərbaycanlı kadrların yox səviyyəsində olduğunu, rayonlarımızda müəllimlərin, Azərbaycan dilində dərslərin çatışmadığını xatırladıb, görkəmli alimin bu istiqamətdə mühüm səyləri olduğunu bildirib.
Alimin həyatının mühüm məqamlarına toxunan AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, Lətif İmanov 1922-ci ildə Şuşa şəhərində anadan olub, ilk təhsilini orada alıb, 1944-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Fizika-riyaziyyat fakültəsini bitirib, daha sonra Moskvada aspiranturada oxuyub. Vurğulayıb ki, L.İmanov yeni elmi istiqamətin yaradıcılarından olub və Fizika İnstitutunda elmi məktəb yaradıb. L.İmanovun Fizika İnstitutunda yaratdığı ənənələrin davam etdirildiyini deyən akademik Arif Həşimov müəssisədə alimin guşəsinin açıldığını söyləyib.
Həmçinin 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlaqədar hazırda AMEA-nın Tədbirlər Planının hazırlandığını, ulu öndərin respublikamıza rəhbərlik etdiyi dövrdə elmimizin, eləcə də Fizika İnstitutunun inkişafı, alimlərimizin qayğı ilə əhatə olunması üçün yaratdığı şəraitin tədqiq edilərək çapının nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Bundan əlavə, akademik Arif Həşimov ölkə başçısının çağırışlarından irəli gələrək Qarabağda boya-başa çatmış alimlərimizin fəaliyyətinin yenidən yazılmasının, xalqımıza çatdırılmasının qarşıdakı hədəflərdən olduğunu, bu xüsusda akademik Lətif İmanovun yaradıcılığının yenidən araşdırılacağını deyib. Eyni zamanda qarşıdakı illərdə alimin Şuşada yaşadığı evin önündə xatirə lövhəsinin hazırlanmasının planlaşdırıldığını söyləyib.
Daha sonra konfransda Fizika İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Səlimə Mehdiyeva “Görkəmli alim və elm təşkilatçısı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, L.İmanov 1954-cü ildə fizika üzrə fəlsəfə, 1964-cü ildə fizika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1966-cı ildə isə professor elmi adını alıb, 1968-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü, 1976-cı ildə isə həqiqi üzvü seçilib. Diqqətə çatdırıb ki, alimin rəhbərliyi ilə mürəkkəb qaz readiospektrometr qurğuları yaradılıb, müxtəlif molekulların və onların izotop formalarının mikrodalğa spektrləri öyrənilib, spirt və merkaptan molekullarının yeni dönmə izomerləri aşkar edilib.
Konfransda, həmçinin görkəmli alimin yetirmələri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktorları Kamil Qurbanov və Eldar Həsənov müəllimlərilə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonra Lətif İmanovun ailəsi adından bacısı Kamilə İmanova çıxış edərək alimin 100 illik yubileyinin əlamətdar dövrə təsadüf etdiyini, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə görkəmli alimin doğulub, boya-başa çatdığı Şuşa şəhərinin düşmən işğalından azad edildiyini, artıq Şuşada geniş quruculuq işlərinin həyata keçirildiyini söyləyib. Alimin yüksək insani keyfiyyətlərindən danışan K.İmanova tədbirin təşkilatçılığına görə Fizika İnstitutunun rəhbərliyinə və kollektivinə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra konfrans iştirakçıları Fizika İnstitutunun tarixində mühüm rol oynamış görkəmli alimlərin, eləcə də Lətif İmanovun institutdakı guşəsinə baxış keçiriblər.

Начала свою работу международная конференция, посвященная 100-летию академика Лятифа Иманова
7 октября в Институте физики начала работу международная конференция «Молекулярная спектроскопия», посвященная 100-летнему юбилею выдающегося ученого, снискавшего известность своими исследованиями в области радиоспектроскопии молекулярного газа, академика Лятифа Иманова.
Открыв мероприятие, и.о. президента НАНА, генеральный директор учреждения, академик Ариф Гашимов сообщил, что Институт физики, начавший свою деятельность еще до основания Академии наук, всегда был верен своим традициям и развивался по нарастающей линии. Академик Ариф Гашимов отметил, что одним из основоположников традиций института был именно академик Лятиф Иманов, благодаря стараниям и научной деятельности академика и других видных ученых в Азербайджане были заложены основы физической науки, а Институт физики впоследствии стал одним из известных научных учреждений не только в бывшем СССР, но и во всем мире.
Сказав, что академик Лятиф Иманов всю свою жизнь и научную деятельность посвятил Институту физики, руководитель НАНА напомнил, что в то время в нашей стране почти не было национальных кадров, в наших регионах не хватало учителей, существовали большие пробелы в преподавании азербайджанского языка, и подчеркнул, что видный ученый внес весомый вклад в устранение данной проблемы.
Говоря о важных моментах в жизни ученого, академик Ариф Гашимов сообщил, что Лятиф Иманов родился в 1922 году в городе Шуша, там же получил школьное образование, в 1944 году окончил физико-математический факультет Бакинского государственного университета, затем учился в аспирантуре в Москве. Академик подчеркнул, что Лятиф Иманов был одним из основоположников нового научного направления и создал научную школу в Институте физики, а также отметил, что традиции, созданные Лятифом Имановым в Институте физики, продолжаются, в учреждении открыт уголок ученого.
Затем и.о. президента НАНА сообщил, что в связи с объявлением 2023 года в нашей республике «Годом Гейдара Алиева» разрабатывается План мероприятий Академии наук, планируется издать результаты исследований, нацеленных на изучение особенностей развития отечественной науки, в том числе и Института физики, в период правления Общенационального лидера, и созданных им условий для наших ученых.
Помимо этого, академик Ариф Гашимов отметил, что, следуя призывам главы государства, одной из предстоящих работ является исследование деятельности ученых, являющихся уроженцами Карабаха, и доведение этой информации до нашего народа, в связи с этим будет заново изучено творчество академика Лятифа Иманова. В то же время академик сообщил, что в ближайшие годы планируется установить мемориальную доску перед домом ученого в Шуше.
Далее на конференции с докладом «Выдающийся ученый и организатор науки» выступила заведующая лабораторией Института физики, член-корреспондент НАНА Салима Мехтиева. Докладчик сообщила, что в 1954 году Лятиф Иманов получил ученую степень доктора философии по физике, в 1964 году – ученую степень доктора физических наук, в 1966 году – ученое звание профессора, в 1968 году был избран членом-корреспондентом, а в 1976 году – действительным членом АН Азербайджанской ССР. Салима Мехтиева отметила, что под руководством ученого были созданы сложные газовые радиоспектрометры, изучены микроволновые спектры различных молекул и их изотопных форм, обнаружены новые поворотные изомеры (конформации) молекул спиртов и меркаптанов.
На конференции воспоминаниями о своем педагоге поделились доктора философии по физико-математическим наукам Кямиль Гурбанов и Эльдар Гасанов.
Затем от имени семьи Лятифа Иманова выступила его сестра Кямиля Иманова, которая отметила, что 100-летие академика совпало со знаменательным периодом, когда ведутся широкомасштабные работы по строительству и восстановлению города Шуша, в котором родился и вырос выдающийся ученый. Говоря о высоких человеческих качествах академика, Кямиля Иманова выразила благодарность руководству и коллективу Института физики за организацию мероприятия.
Позже участники конференции посетили уголок выдающихся ученых, в том числе и Лятифа Иманова, которые сыграли важную роль в истории Института физики.