Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. İlk olaraq AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan elminin inkişafında göstərdikləri xidmətə görə və 75 illik yubileyi münasibətilə akademik Ziyad Səmədzadəyə, 85 illik yubileyi münasibətilə akademik Seyfəddin Əliyevə, 50 illik yubileyi münasibətilə akademik İradə Hüseynovaya, 75 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Hüseynova və 60 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanova AMEA-nın Fəxri Fərmanını təqdim edib. Sonra A.Əlizadə iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İclasda öncə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru, millət vəkili, akademik Abel Məhərrəmovun “Elm və təhsilin innovativ inkişafı” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Akademik A.Məhərrəmov bildirib ki, son illər elm və təhsilin bir-biri ilə əlaqələndirilməsinə və hər iki sahənin innovasiyaların tətbiqi yolu ilə paralel şəkildə inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət yetirilir. Elm-Təhsil-İnnovasiya üçbucağının eyni bir müstəviyə gətirilməsi və balanslı şəkildə inkişaf etdirilməsi, o cümlədən “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında və “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədi ilə AMEA-da olduğu kimi, universitetdə də bir sıra islahatlar aparılır.
Alimin sözlərinə görə, qloballaşan dünyada elm və təhsilin vəhdətini və elmi-texniki tərəqqini təmin edən yüksək texnologiyalar (nanotexnologiya, biotexnologiya və s.) müxtəlif elmlərin kəsişmə nöqtəsi kimi formalaşır, bu tip tədqiqatlar kimyaçı, fizik, bioloqlar və digər sahələrdə çalışan mütəxəssislərin birgə iştirakı ilə aparılır və kadr hazırlığı prosesinə multidissiplinar yanaşma tələb edir.
Akademik, həmçinin BDU-nun bir sıra beynəlxalq və yerli təşkilatlarla yanaşı, AMEA ilə əməkdaşlıq əlaqələrini önə çəkərək akademiyanın institut və təşkilatları ilə kadr hazırlığı və elmi-tədqiqat sahələrində imzalanmış əməkdaşlıq haqqında müqavilələri və anlaşma memorandumlarını diqqətə çatdırıb.
Sonra akademik A.Məhərrəmov və BDU-nun Fizika fakültəsinin dekanı, fizika elmləri doktoru, professor Məhəmmədəli Ramazanovun həmmüəllifi olduqları “Nanomateriallar sahəsində aparılan tədqiqatlar, tətbiqlər və perspektivlər” adlı məruzə təqdim olunub. Məruzəni təqdim edən M.Ramazanov bildirib ki, BDU-da hazırda nanostrukturların alınması, stabilləşdirilməsi, tədqiqi və tətbiqi istiqamətində uğurlu tədqiqat işləri aparılır. Tədqiqatlar zamanı nanostrukturlarda və onların əsasında alınmış kompozitlərdə tərkib-quruluş-xassə arasında əlaqələr və ölçü effektləri müəyyən edilib, nanokompozitlərin komponentləri arasında fazalararası qarşılıqlı təsirin onun xassələrinə təsiri tədqiq edilib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Akademiklər Əhliman Əmiraslanov, Qərib Məmmədov, Vaqif Fərzəliyev, Rasim Əliquliyev, Telman Əliyev, Bahadur Tağıyev, İradə Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov və digərləri suallarla çıxış ediblər.
İclasda tədqiqatların elm, təhsil və innovasiya fəaliyyətinin inteqrasiyasında əhəmiyyətini nəzərə alaraq, onların davam etdirilməsi və BDU-da nanomateriallar sahəsində aparılan multidisiplinar tədqiqatların AMEA-nın bu istiqamətlərdə çalışan müvafiq qurumları ilə əlaqəli aparılmasının təmin edilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Sonra mərhum akademik Bəkir Nəbiyevin 85 illik, AMEA-nın müxbir üzvləri Şahbaz Muradovun 75 illik və Vəli Baxşəliyevin 60 illik yubileylərinin keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA əməkdaşlarının xarici ezamiyyətləri ilə bağlı məsələlər, AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun əməkdaşlarının Dubna Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutuna ezam edilməsi və bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb.

Regular meeting of the Presidium of ANAS held
The regular meeting of the Presidium of ANAS was held. First of all the president of ANAS, Academician Akif Alizadeh presented diplomas of ANAS to academician Ziyad Samedzadeh (in connection with his 75th anniversary) Academician Seyfaddin Aliyev (in connection with the 85th anniversary), Academician Irada Huseynova (in connection with the 50th anniversary), corresponding member of ANAS Rauf Huseynov (in connection with his 75th anniversary), and corresponding member of ANAS Mukhtar Imanov (in connection with the 60th anniversary). Then academician introduced the issues on the agenda.
Then was listened report of the chancellor of Baku State University (BSU), academician Abel Maharramov on topic “Innovative development of science and education”. Recent years, several reforms are being carried out both in ANAS and in the university due to set up Science-Education-Innovation triangle and introduce it in a balanced developed plane including, implement events intended pursuant to “Azerbaijan 2020: vision to future” Development Concept and “State Strategy for development of education in the Republic of Azerbaijan”, he stated.
According to the scientist, high technologies (nanotechnology, biotechnology etc.) providing the unity of science and education are formed as an intersection of various sciences, these researches are held by co-participation of chemists, physicians, biologists and specialists of other spheres and require multidisciplinary approach to staff training.
Later on, was delivered lecture dubbed "Research in the field of nanomaterials, applications and prospects” co-autored by dean of BSU Department of Physics, Dr. Physics, Professor Mahammadali Ramazanov and A.Maharramov.
The report conducts that, President Ilham Aliyev who successfully continues the course of National Leader Heydar Aliyev, is the founder of science policy in the country, pays great attention to the development of science in Azerbaijan and preparation of highly skilled personnel in the field of science and education. It has been adopted numerous decisions in raising the profile of science and education of employees in the community, as well as the promotion of scientific results obtained in Azerbaijan and abroad.
Then there was an exchange of views on the report. Academicians Ahliman Amiraslanov, Garib Mammadov, Vagif Farzaliyev, Rasim Alguliev, Telman Aliyev, Bahadur Tagiyev, Irada Huseynova, corresponding member of ANAS Nazim Mammadov and others reported with questions.
Considering the importance of research for the integration of science, education and innovation, at the meeting was adopted a resolution on their continuing and ensuring the implementation of the multidisciplinary research conducted in the field of nanomaterials at Baku State University in cooperation with relevant institutions of ANAS.
Then at the meeting adopted a resolution to hold a number of anniversaries: the 85th anniversary of the late Academician Bakir Nabiyev, the 75th anniversary of corresponding member of ANAS Shahbaz Muradov and the 60th anniversary of corresponding member of Veli Bakhshaliyev.
Next was discussed ANAS staff’s foreign academic trips, consideration was given to the secondment of employees of ANAS Institute of Radiation Problems to the Joint Institute for Nuclear Research (Dubna) and a number of staff problems.