AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə ADA Universiteti arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda ADA Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayev, universitetin İnnovasiya və texnologiyalar üzrə prorektoru, İnformasiya Texnologiyaları, Mühəndislik Məktəbinin təsisçi dekanı, professor Kah Muhammadou və bir qrup rəsmisi ilə görüş keçirilib.
Öncə qonaqlar AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi ilə tanış olublar. Şəbəkənin fəaliyyəti ilə bağlı məlumat verən institutun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, AzScienceNet institut və təşkilatları elmi-tədqiqat, elmi-praktiki və tədris məsələlərinin həyata keçirilməsi zəruri olan müasir şəbəkə xidmətləri ilə təmin edir. Əsas məqsəd Azərbaycan elm və təhsil mühitini Avropa elm, təhsil fəzasına inteqrasiya edərək ölkəmizdə dünya standartlarına uyğun texnologiya və xidmətlərin istifadə edilməsinə, tədqiqatçılarımızın bu mühitdə daha səmərəli fəaliyyət göstərməsinə imkan verməkdir. AzScienceNet şəbəkəsinin əsas vəzifəsi qlobal İnternet şəbəkəsinə yüksək sürətli, təhlükəsiz çıxışı təmin etməkdir. Bununla yanaşı, şəbəkə istifadəçilərə çoxsaylı İnternet xidmətləri göstərir, eləcə də aparılan müvafiq elmi-tədqiqat işləri və şəbəkə texnologiyaları sahəsində kadr hazırlığı istiqamətində eksperimental baza rolunu oynayır.
Sonra qonaqlar institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzi ilə tanış olublar. Burada keçirilən dərslər, Distant Tədris Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verilib. Multimedia Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən İnformasiya Texnologiyaları nəşriyyatında çap texnologiyaları ilə tanış olublar. Elektron kitabxananın imkanları, institutun “İnformasiya Texnologiyaları” və “İnformasiya Cəmiyyəti” adlı elmi jurnalları haqqında geniş məlumat verilib.
Daha sonra qonaqlarla dəyirmi masa ətrafında ölkəmizdə elm və təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatların əsas hədəflərindən söhbət açılıb. Qeyd edilib ki, elmlə təhsilin vəhdəti, bu sahələrin modern üslubda innovativ inkişafı dövrün tələbidir. Görüşdə, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı, elm və təhsilin inteqrasiyası nəticəsində əldə olunan nailiyyətlərin istehsalatda tətbiqi, elmi innovasiyaların təhsil mühitinə transferi məsələlərinə toxunulub. İnformasiya texnologiyaları sahəsi üzrə kompüter elmi, kompüter mühəndisliyi üzrə kadr hazırlığının zəruriliyi önə çəkilib. Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı alim və mütəxəssislərlə əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin önəmi vurğulanıb.

Обсуждены перспективы сотрудничества между Институтом информационных технологий НАНА и Университетом АДА
30 июня в Институте информационных технологий НАНА прошла встреча с ректором Университета АДА, профессором Хафизом Пашаевым, проректором по инновациям и технологиям университета, деканом-учредителем Школы информационных технологий и инженерии, профессором Ках Мухаммадоу и группой должностных лиц.
Сначала гости ознакомились с научно-компьютерной сетью AzScienceNet. Проинформировав о деятельности сети, директор института, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев сообщил, что AzScienceNet обеспечивает институты и организации академии современными сетевыми услугами, необходимыми для реализации научно-исследовательских, научно-практических и образовательных задач. Основная цель – интеграция научно-образовательной среды Азербайджана в европейское научно-образовательное пространство, тем самым создание условий для использования в нашей стране технологий и услуг, соответствующих мировым стандартам, а также эффективной деятельности отечественных исследователей в этой среде.
Наряду с этим, сеть оказывает своим пользователям множество Интернет-услуг, а также играет роль экспериментальной базы в сфере кадровой подготовки в области проводимых научно-исследовательских работ и сетевых технологий.
Далее гости ознакомились с Учебно-инновационным центром института. Гости были проинформированы о проводимых здесь занятиях, деятельности Центра дистанционного образования. В действующем при Мультимедийном центре издательстве «Информационные технологии» гости ознакомились с печатными технологиями. Гостям также была дана подробная информация о возможностях Электронной библиотеки, научных журналах «Информационные технологии» и «Информационное общество» института.
Позже, за круглым столом были обсуждены главные цели реформ, проводимых в стране в области науки и образования. Было отмечено, что единство науки и образования, инновационное развитие этих областей на современном стиле является требованием нашей эпохи. В рамках встречи были также затронуты такие вопрос, как развитие международного сотрудничества, применение в производстве достижений, полученных в результате интеграции науки и образования, трансфер научных инноваций в образовательную среду. Выдвинута на передний план необходимость кадровой подготовки в сфере компьютерных наук и компьютерной инженерии. Подчеркнута важность укрепления связей между азербайджанскими учеными и специалистами, проживающими в разных странах мира.