İyunun 30-da AMEA İnsan Hüquqları İnstitutunda “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının yardımı ilə həyata keçirdiyi “Məhkumluqdan azad olunanların həyata adaptasiya və reabilitasiyasına ictimai dəstək” layihəsi çərçivəsində nəşr olunmuş “İmtiyazlı məhbuslar üçün qanunlar toplusu”nun təqdimatı keçirilib.
Dövlət və qeyri-hökumət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin, elm xadimləri və ictimaiyyətin təmsilçilərinin iştirak etdikləri tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Lalə Əhmədova bildirib ki, 386 səhifədən ibarət bu toplu “Elm və təhsil” nəşriyyatında çap olunub. Kitabın tərtibatçısı “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin sədri Tahir Xudiyev, redaktoru isə birliyin idarə heyətinin üzvü və tibb xidməti mərkəzinin rəhbəri, professor Əhməd Babayevdir. Toplu Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunlarına istinadən tərtib olunub. Bununla yanaşı, nəşrdə Avropa və Amerika penitensiar qaydaları da yer alıb.
Tədbirdə çıxış edən Tahir Xudiyev ölkəmizdə müvəffəqiyyətlə başa çatan möhtəşəm “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarını Azərbaycan xalqının və dövlətinin böyük uğuru kimi dəyərləndirib.
Rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verən T.Xudiyev bildirib ki, 2008-ci ildə təsis olunan birliyin əsas məqsədi dünyada yaşayan bütün kateqoriyalardan olan əlil ictimai birlikləri ilə əməkdaşlıq etmək, təcrübə mübadiləsi aparmaq və bu sahədə qazanılan təcrübəni ölkəmizdə tətbiq etməkdir. Birliyin sədri maarifləndirmə məqsədi ilə çap edilən toplunun geniş oxucu kütləsi tərəfindən maraqla qarşılandığını deyib. Oxucuların tələbatı nəzərə alınmaqla toplunun yenidən nəşr edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Təqdimat mərasimində çıxış edən AMEA-nın Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun şöbə müdiri, hüquq üzrə elmlər doktoru Habil Qurbanov, Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova, Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyinin mətbuat müşaviri Hamit Karadeniz, Norveçin Azərbaycandakı səfirliyinin birinci katibi Marko Soldik, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə müşaviri Müqalib Mahmudov və başqaları nəşrin əhəmiyyətindən danışıb, maarifləndirmə məqsədi daşıyan bu cür topluların mütəmadi çap olunaraq oxuculara çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıblar.

В рамках проекта социальной поддержки адаптации и реабилитации освобожденных из заключения, реализованного при совместном сотрудничестве Института по правам человека НАНА и Международного общества инвалидов и при поддержке Совета государственной поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики издана книга «Свод законов для привилегированных заключенных».
30 июня в Институте по правам человека состоялась презентация данного сборника.
На мероприятии, в котором принимали участие представители правительственных и неправительственных структур, международных организаций, ученые и общественные деятели, заместитель директора по научной работе института, доктор филологических наук Лала Ахмедова сообщила, что состоящих из 386 страниц сборник издан в издательстве «Элм ве техсил». Автор книги – председатель Общественного объединения «Международное общество инвалидов» Тахир Худиев, редактор – член правления и глава медицинских услуг Общественного объединения, профессор Ахмед Бабаев. Сборник подготовлен со ссылкой на соответствующие законы Азербайджанской Республики. Кроме того, издание также включает в себя европейские и американские пенитенциарные правила.
Выступая на мероприятии, Т.Худиев оценил успешно прошедшие в нашей стране первые Европейские игры «Баку-2015», как большой успех азербайджанского народа и государства.
Проинформировав о деятельности руководимой им организации, Т.Худыев отметил, что основной целью объединения, учрежденного в 2008 году, является установление сотрудничества с общественными объединениями инвалидов всех категорий, проведение обмена опытом и применение накопленного в этой области опыта в нашей стране. Председатель объединения сказал, что сборник, изданный в целях просвещения, вызвал большой интерес широкой читательской аудитории. С учетом читательского спроса сборник был переиздан.
Зав.отделом Института философии и права НАНА, доктор юридических наук Габил Гурбанов, директор Центральной научной библиотеки, доктор философии по медицине Лейла Иманова, пресс-советник посольства Турции в Азербайджане Хамид Карадениз, первый секретарь посольства Норвегии в Азербайджане Марко Солдик и советник по правам лиц с ограниченными возможностями Уполномоченного по правам человека Азербайджанской Республики Мугалиб Махмудов и другие рассказали о важности издания.