İyunun 30-da AMEA İnsan Hüquqları İnstitutunda “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının yardımı ilə həyata keçirdiyi “Məhkumluqdan azad olunanların həyata adaptasiya və reabilitasiyasına ictimai dəstək” layihəsi çərçivəsində nəşr olunmuş “İmtiyazlı məhbuslar üçün qanunlar toplusu”nun təqdimatı keçirilib.
Dövlət və qeyri-hökumət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin, elm xadimləri və ictimaiyyətin təmsilçilərinin iştirak etdikləri tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Lalə Əhmədova bildirib ki, 386 səhifədən ibarət bu toplu “Elm və təhsil” nəşriyyatında çap olunub. Kitabın tərtibatçısı “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin sədri Tahir Xudiyev, redaktoru isə birliyin idarə heyətinin üzvü və tibb xidməti mərkəzinin rəhbəri, professor Əhməd Babayevdir. Toplu Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunlarına istinadən tərtib olunub. Bununla yanaşı, nəşrdə Avropa və Amerika penitensiar qaydaları da yer alıb.
Tədbirdə çıxış edən Tahir Xudiyev ölkəmizdə müvəffəqiyyətlə başa çatan möhtəşəm “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarını Azərbaycan xalqının və dövlətinin böyük uğuru kimi dəyərləndirib.
Rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verən T.Xudiyev bildirib ki, 2008-ci ildə təsis olunan birliyin əsas məqsədi dünyada yaşayan bütün kateqoriyalardan olan əlil ictimai birlikləri ilə əməkdaşlıq etmək, təcrübə mübadiləsi aparmaq və bu sahədə qazanılan təcrübəni ölkəmizdə tətbiq etməkdir. Birliyin sədri maarifləndirmə məqsədi ilə çap edilən toplunun geniş oxucu kütləsi tərəfindən maraqla qarşılandığını deyib. Oxucuların tələbatı nəzərə alınmaqla toplunun yenidən nəşr edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Təqdimat mərasimində çıxış edən AMEA-nın Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun şöbə müdiri, hüquq üzrə elmlər doktoru Habil Qurbanov, Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova, Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyinin mətbuat müşaviri Hamit Karadeniz, Norveçin Azərbaycandakı səfirliyinin birinci katibi Marko Soldik, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə müşaviri Müqalib Mahmudov və başqaları nəşrin əhəmiyyətindən danışıb, maarifləndirmə məqsədi daşıyan bu cür topluların mütəmadi çap olunaraq oxuculara çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıblar.

“Set of laws for the privileged prisoners” book published within the project dubbed “Public support for adaptation and rehabilitation of the dismissed” implemented by joint organization of ANAS Institute of Human Rights and International Society for Disabled and by assistance of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the auspices of President of the Republic of Azerbaijan, on June 30.
The event, which was attended by representatives of governmental and non-governmental agencies, international organizations, scientists and public figures, deputy director for scientific affairs of the institute, Doctor of Philology Lala Ahmadova reported that, book consisting of the 386 pages was published by the publishing house "Elm ve tehsil".
Author of the book is chairman of International Society for Disabled Tahir Khudiyev, editor – is a board member, head of the medical services of Public Union, Professor Ahmad Babayev.
The bulk is prepared with reference to the relevant laws of the Azerbaijan Republic. Besides, the edition also includes the European and American penitentiary rules.
Speaking at the event, T.Khudiyev estimated successfully conduction of 1st European games "Baku-2015" in the country the as the great success of the Azerbaijani people and state.
Having informed on activity of the organization run by him, T. Khudiyev noted that, a main goal of the association is establishment of cooperation with public associations of the disabled of all categories, carrying out exchange of experience and application of the experience in our country.
Chairman of the association said that, the bulk published for education aroused a great interest on audience. Taking into account reader's demand the collection was republished.
Head department of the Institute of Philosophy and Law of ANAS, Doctor of Law Habil Gurbanov, Director of the Central Scientific Library, PhD in Medicine Leyla Imanova, press counselor of the Embassy of Turkey in Azerbaijan Hamid Karadeniz, first secretary of the Embassy of Norway to Azerbaijan Marco Soldik and adviser on the rights of persons with disabilities Commissioner for Human Rights of the Azerbaijan Republic Mugalib Mahmudov and others spoke about the importance of the publication.