AMEA Rəyasət Heyəti Aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə Avropa İttifaqının "Horizon-2020" Çərçivə Proqramı üzrə IncoNet ŞT layihəsi - Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə beynəlxalq əməkdaşlıq şəbəkəsi çərçivəsində tədbir öz işinə başlayıb. Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı çərçivəsində keçirilən tədbiri giriş sözü ilə Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Zərifə Əliyeva açaraq qonaqları salamlayıb. "Horizon-2020"-nin əhəmiyyətindən danışan Z.Əliyeva Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üzrə enerji, iqlim dəyişiklikləri, sağlamlıq və ətraf mühitlə bağlı bir sıra məsələlərin müzakirə olunacağını bildirib. Qeyd edib ki, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinə xidmət edən layihə əsasında fikir mübadiləsi aparılan sahələr Avropa İttifaqının 2014-2020-ci illərə dair sosial prioritetləri sırasına daxil olan məsələlərdəndir və sözügedən istiqamətlər elmi, texnoloji, innovativ əməkdaşlıq üçün əsas kimi müəyyənləşdirilib.
Tədbirdə azərbaycanlı nümayəndələrlə yanaşı, Fransa, Polşa, Macarıstan,Yunanıstan və bir çox ölkələrdən olan alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Sonra yunanıstanlı mütəxəssis Rafail Koumeri çıxış edərək elmi və texnoloji yeniliklərə əsaslanan innovativ layihələrdən, transmilli əməkdaşlıq və proqramı əhatə edən müxtəlif istiqamətlərdən söz açıb. Layihələrdə istər təhsil və akademik qurumlar, istərsə də dövlət və özəl müəssisələrin iştirak edə biləcəyini vurğulayan mütəxəssis demoqrafik dəyişikliklər, sağlamlıq, ərzaq təhlükəsizliyi, kənd təsərrüfatı, davamlı memarlıq, bio-iqtisadi təhlükələr və bu sahədəki araşdırmalar, eləcə də yaşıllaşdırma və iqlim hərəkatının cəmiyyətin sağlamlaşdırılmasına təsirində əldə edilən nailiyyətləri HORİZON-2020-nin sosial uğurları kimi qeyd edib.
Daha sonra Regional İnnovativ Texnologiyalar Akademiyasının (RITA) direktoru, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Xarici əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Tofiq Babayev "Horizon-2020" Çərçivə Proqramında azərbaycanlı alimlərin iştirak imkanları barədə ətraflı məlumat verib. T.Babayev, həmçinin Çərçivə Proqramı-7 (FP7) və "Horizon-2020"-nin layihələrində Azərbaycanın nailiyyətləri mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Avropa Komissiyasının araşdırma və inkişaf proqramları, o cümlədən görüş və tədbirlərinə Azərbaycandan olan nümayəndələrin də qatıldığını söyləyən alim azərbaycanlıların layihələrdə önəmli araşdırma mövzuları ilə iştirak etdiklərini və bu istiqamətdə gələcəkdə də bir çox işlərin həyata keçiriləcəyini vurğulayıb.
İyulun 2-nə qədər davam edəcək tədbirin ikinci günü müraciət edən layihələr üçün qoyulan tələblər, müraciətin növləri və layihələrin mövzuları ətrafında müzakirələr aparılacaq.

Состоялось мероприятие в рамках программы «Горизонт-2020»
1 июля 2015 года при организации Управления международных связей аппарата Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) начало свою работу мероприятие в рамках проекта сети международного сотрудничества со странами Восточного Партнерства IncoNet по рамочной программе Европейского Союза «Горизонт-2020». Мероприятие, проводимое в рамках Программы по исследованиям и инновационному развитию, вступительным словом открыла заместитель руководителя Управления международных связей Зарифа Алиева. Поприветствовав гостей, Зарифа Алиева рассказала о значимости программы «Горизонт-2020». Она отметила, что будут обсуждены вопросы, связанные с энергетическими и климатическими изменениями в странах Восточного Партнерства, здоровьем населения и окружающей средой. Она подчеркнула, что проект служит расширению международных связей, а сферы, вокруг которых проводятся дискуссии на основе данной программы, являются вопросами, включенными в список социальных приоритетов Европейского Союза на 2014-2020 гг. Данные области являются основой для сотрудничества в научной, технологической и инновационной сферах.
Наряду с представителями Азербайджана, в мероприятии принимали участие ученые и специалисты из Франции, Польши, Венгрии, Греции и многих других стран.
Затем выступил греческий специалист Рафаиль Коумери. Он говорил об инновационных проектах, основывающихся на научные и технологические новшества, транснациональном сотрудничестве и различных сферах, которые охвачены в программе. Подчеркнув, что в проекте смогут принять участие как учебные и академические заведения, так и государственные и частные учреждения, специалист отметил, что исследования в области демографических изменений, здравоохранения, продовольственной безопасности, сельского хозяйства, устойчивой архитектуры, биоэкономических опасностей, а также достижения движения озеленения и климата в сфере оздоровления общества являются социальными успехами программы «Горизонт-2020».
Далее директор Региональной академии инновационных технологий (РАИТ), руководитель Отдела зарубежных связей и инновации Института систем управления НАНА, доктор философии по техническим наукам Тофик Бабаев рассказал о возможностях участия азербайджанский ученых в Рамочной программе «Горизонт-2020». Также Т.Бабаев выступил с презентацией о достижениях Азербайджана в проектах «Рамочная программа-7» (FP7) и «Горизонт-2020». Отметив, что в программах Европейской Комиссии по исследованиям и развитию, а также на встречах и мероприятиях данной комиссии принимали участие и представители Азербайджана, ученый подчеркнул, что отечественные специалисты участвовали в проектах с важными исследовательскими темами. В будущем также будут реализованы мероприятия в данных сферах.
На второй день мероприятия (2 июля) состоятся дискуссии вокруг требований, которые будут предъявлены к проектам, а также видов обращений и тем проектов.