AMEA Rəyasət Heyəti Aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə Avropa İttifaqının "Horizon-2020" Çərçivə Proqramı üzrə IncoNet ŞT layihəsi - Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə beynəlxalq əməkdaşlıq şəbəkəsi çərçivəsində tədbir öz işinə başlayıb. Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı çərçivəsində keçirilən tədbiri giriş sözü ilə Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Zərifə Əliyeva açaraq qonaqları salamlayıb. "Horizon-2020"-nin əhəmiyyətindən danışan Z.Əliyeva Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üzrə enerji, iqlim dəyişiklikləri, sağlamlıq və ətraf mühitlə bağlı bir sıra məsələlərin müzakirə olunacağını bildirib. Qeyd edib ki, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinə xidmət edən layihə əsasında fikir mübadiləsi aparılan sahələr Avropa İttifaqının 2014-2020-ci illərə dair sosial prioritetləri sırasına daxil olan məsələlərdəndir və sözügedən istiqamətlər elmi, texnoloji, innovativ əməkdaşlıq üçün əsas kimi müəyyənləşdirilib.
Tədbirdə azərbaycanlı nümayəndələrlə yanaşı, Fransa, Polşa, Macarıstan,Yunanıstan və bir çox ölkələrdən olan alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Sonra yunanıstanlı mütəxəssis Rafail Koumeri çıxış edərək elmi və texnoloji yeniliklərə əsaslanan innovativ layihələrdən, transmilli əməkdaşlıq və proqramı əhatə edən müxtəlif istiqamətlərdən söz açıb. Layihələrdə istər təhsil və akademik qurumlar, istərsə də dövlət və özəl müəssisələrin iştirak edə biləcəyini vurğulayan mütəxəssis demoqrafik dəyişikliklər, sağlamlıq, ərzaq təhlükəsizliyi, kənd təsərrüfatı, davamlı memarlıq, bio-iqtisadi təhlükələr və bu sahədəki araşdırmalar, eləcə də yaşıllaşdırma və iqlim hərəkatının cəmiyyətin sağlamlaşdırılmasına təsirində əldə edilən nailiyyətləri HORİZON-2020-nin sosial uğurları kimi qeyd edib.
Daha sonra Regional İnnovativ Texnologiyalar Akademiyasının (RITA) direktoru, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Xarici əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Tofiq Babayev "Horizon-2020" Çərçivə Proqramında azərbaycanlı alimlərin iştirak imkanları barədə ətraflı məlumat verib. T.Babayev, həmçinin Çərçivə Proqramı-7 (FP7) və "Horizon-2020"-nin layihələrində Azərbaycanın nailiyyətləri mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Avropa Komissiyasının araşdırma və inkişaf proqramları, o cümlədən görüş və tədbirlərinə Azərbaycandan olan nümayəndələrin də qatıldığını söyləyən alim azərbaycanlıların layihələrdə önəmli araşdırma mövzuları ilə iştirak etdiklərini və bu istiqamətdə gələcəkdə də bir çox işlərin həyata keçiriləcəyini vurğulayıb.
İyulun 2-nə qədər davam edəcək tədbirin ikinci günü müraciət edən layihələr üçün qoyulan tələblər, müraciətin növləri və layihələrin mövzuları ətrafında müzakirələr aparılacaq.

Event held under the "Horizon 2020"
Event was held under the project "Horizon 2020" the network of international cooperation with the countries of the Eastern Partnership IncoNet of the European Union Framework Programme by the organization of International relations department of ANAS Administration Presidium on July 1, 2015.
The event, held in the framework of research and innovative development was opened by Deputy Head of International Relations Zarifa Aliyeva. Welcoming the guests, Zarifa Aliyeva spoke about the importance of the "Horizon 2020".
She noted that, there will be discussed issues related to energy and climate change in the countries of the Eastern Partnership, public health and the environment. She emphasized that, the project serves the expansion of international relations and areas on which were held the discussions relied on current program, issues included in the list of social priorities of the European Union for 2014-2020.
Along with the representatives of Azerbaijan the event was attended by scientists and specialists from France, Poland, Hungary, Greece and many other countries.
Then the Greek expert Rafael Koumeri acted. He spoke about the innovative projects which are based on scientific and technological innovations, transnational cooperation and various spheres which are captured in the program.
Stressing that, the project will be able to take part by educational and academic institutions and public and private institutions, the expert pointed out that research in the field of demographic change, health, food security, agriculture, sustainable architecture, bioeconomic dangers, including achieve movement gardening and climate in the area of improvement of society are social successes of the program "Horizon 2020".
Further, director of Regional innovation academy, head of Foreign Relations and Innovation of the Institute of Control Systems of ANAS, PhD in technical sciences Tofig Babayev told about the possibilities of participation of Azerbaijani scientists in the Framework "Horizon 2020" Programme.
Also T.Babayev made presentation about achievements of Azerbaijan in the projects "Framework programmes-7" (FP7) and "Horizon-2020".
On the second day of the event (July 2) will be held discussions about the requirements that will be presented to the project as well as the types of applications and projects.