“Mirzə Xosrov Axundzadə yaradıcılığında Şuşa (“Divan”dan seçmələr)” kitabı çap olunub
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Elmi şurasının qərarı ilə “Mirzə Xosrov Axundzadə yaradıcılığında Şuşa (“Divan”dan seçmələr)” kitabı işıq üzü görüb.
Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimlinin elmi redaktorluğu ilə filoloqlar və geniş oxucu kütləsi üçün nəşrə hazırlanmış kitabda Şuşa ədəbi mühitinin yetirməsi olan Mirzə Xosrov Axundzadənin (1889-1960) əsərlərinin sözügedən institutun fondunda mühafizə olunan əlyazma nüsxələri ətraflı təsvir olunub, müəllifin “Divan”ında yer alan Şuşaya aid şeirləri seçilərək müasir əlifbaya çevrilib. Kitabda yer alan şeirləri ərəb əlifbasından transfoneliterasiya edib, nəşrə hazırlayanlar Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşları aparıcı elmi işçi, f.ü.f.d. Tünzalə Əlizadə və böyük elmi işçi Xoşqədəm Mirzəyevadır.
Qeyd edək ki, yeni nəşrin redaktoru Əlyazmalar İnstitutunun şöbə müdiri, f.ü.f.d., dosent Əkrəm Bağırov, rəyçiləri həmin institutun elmi katibi, f.ü.f.d., dosent Əzizağa Nəcəfov və elmi işçisi Mircəfər Seyidovdur.

Издана книга «Шуша в творчестве Мирзы Хосрова Ахундзаде (избранное из «Диван»а)»
По постановлению Ученого совета Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА вышла в свет книга «Шуша в творчестве Мирзы Хосрова Ахундзаде (избранное из «Диван»а)».
Научным редактором издания является генеральный директор Института рукописей, академик Теймур Керимли. В книге, предназначенной для филологов и широкой читательской аудитории, подробно описаны хранящиеся в фонде указанного института рукописные экземпляры произведений Мирзы Хосрова Ахундзаде (1889-1960), являющегося представителем литературной среды города Шуша, отобраны и транслитерированы посвященные Шуше стихотворения, которые представлены в «Диван»е автора. Трансфонелитерацию стихотворных произведений осуществили сотрудники Института рукописей – ведущий научный сотрудник, доктор философии по филологии Тунзаля Ализаде и старший научный сотрудник Хошгядям Мирзаева.
Отметим, что редактором издания является заведующий отделом Института рукописей, доктор философии по филологии, доцент Акрам Багиров, рецензентами – ученый секретарь учреждения, доктор философии по филологии, доцент Азизага Наджафов и научный сотрудник института Мирджафар Сеидов.