İyulun 7-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı ilə Naxçıvan Dövlət Universitetində “Elektron Naxçıvan-10: təhsil prosesinin təkmilləşdirilməsində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının rolu” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Naxçıvan Dövlət Universitetinin (NDU) elektron təhsil sistemi və rəqəmsal multimedia infrastrukturu ilə tanış olublar. Bildirilib ki, ali təhsil ocağında informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının ən son nailiyyətləri tətbiq olunub, yüksək tələblərə cavab verən elektron idarəetmə və tədris sistemi yaradılıb. İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzində 30 terabayt həcmində xüsusi serverlər və internet paylaşdırıcılar yerləşdirilib, universitet vahid telefon şəbəkəsinə qoşulub. Mərkəzi serverdə universitetin tələbə və müəllim kontingenti haqqında məlumatlar, idarəetmə ilə bağlı sənədləşmə işləri, müəllimlərin elektron imzaları yerləşdirilib, tədris planları və mühazirələrin elektron bazası yaradılıb, elektron mühazirə və imtahan otaqları istifadəyə verilib. Rəqəmsal multimedia infrastrukturu videodərslərin hazırlanmasına və distant tədrisin tətbiqinə geniş imkanlar açıb, universitet televiziyasının texniki imkanları yüksəldilibdir. Televiziyada ən müasir kameralar, video və səs sistemləri, montaj avadanlıqları və virtual studiya quraşdırılıb, onlayn dərslərin hazırlanması və çəkilişlərin aparılması üçün xüsusi proqramla təmin olunub.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə və konfrans iştirakçıları, həmçinin Konservatoriya binasının foyesində universitetin müəllim və tələbələrinin müxtəlif mövzu və janrlarda çəkdikləri rəsm əsərlərindən ibarət sərgi ilə də tanış olublar.
Daha sonra NDU-nun Konservatoriya binasının akt zalında “Elektron Naxçıvan–10: təhsil prosesinin təkmilləşdirilməsində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının rolu” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Konfransda çıxış edən NDU-nun rektoru, professor Saleh Məhərrəmov muxtar respublikada təhsil sistemində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından geniş istifadə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə də bu istiqamətdə mühüm işlər görülüb, idarəetmə sistemi və tədris prosesi yüksək texnologiyalar əsasında qurulubdur. Universitetdə 42 elektron lövhə, 750-yə yaxın kompüter, 15 elektron kürsü quraşdırılıb. S.Məhərrəmovun sözlərinə görə, yaradılan şərait tədrisin səviyyəsini yüksəltməklə yanaşı, müxtəlif səviyyəli tədbirlərin keçirilməsinə də əlverişli şərait yaradıb. Bunun nəticəsidir ki, son 20 ildə universitetdə 200-ə yaxın beynəlxalq və ölkə əhəmiyyətli elmi konfrans və simpoziumlar keçirilib. Həm elektron məkanda, həm də elmi mühitdə qarşılıqlı əlaqələr inkişaf edib, elmin, təhsilin, tədrisin, tələbə və müəllim mobilliyinin inkişafına nail olunub.
Sonra muxtar respublikada informasiya cəmiyyətinin formalaşdırılması və “Elektron Naxçıvan” layihəsi çərçivəsində görülən işlərdən bəhs edən film nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov bildirib ki, 2005-ci ildən başlayaraq hər il keçirilən “Elektron Naxçıvan” beynəlxalq konfransı bu gün çox mühüm məsələyə - təhsil prosesinin təkmilləşdirilməsində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının roluna həsr olunub.
İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının insanların gündəlik həyatına nüfuz etdiyini, elmin və təhsilin inkişafında, müasir iqtisadi sistemin formalaşdırılmasında mühüm faktora çevrildiyini söyləyən Ali Məclisin Sədri qeyd edib ki, Azərbaycanda yeni texnologiyaların tətbiqinə ötən əsrin 70-ci illərindən başlanılmışdır. O dövrdə ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi inkişaf strategiyası iki istiqamətdə həyata keçirilirdi. Bu istiqamətlərdən biri tarixi-mədəni irsin və milli dəyərlərin qorunub yaşadılması idisə, digər istiqamət müasir texnologiyalı iqtisadi sistemin formalaşdırılmasına hesablanmışdı. Azərbaycanda hesablama texnika və avadanlıqlarının istehsalı hesabına hələ o dövrdə informasiya texnologiyalarının təhsil sahəsinə tətbiqinin əsası qoyulmuşdu.
Prezident İlham Əliyevin informasiya texnologiyalarının inkişafını prioritet sahə elan etdiyini söyləyən Ali Məclisin Sədri qeyd edib ki, bu gün Azərbaycanı gələcəyə aparan yolun uğurları aydın görünür. Bu yol xalqın həyat tərzinin daha da yaxşılaşmasına, rifah və tərəqqiyə hesablanıb. Bunun üçün ardıcıl tədbirlər görülür. Bütün sahələrdə müasir texnologiyalar tətbiq olunur.
V.Talıbov bildirib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasında informasiya-kommunikasiya texnologiyaları infrastrukturu ilbəil müasirləşdirilir. Yaşayış məntəqələrində yeni nəsil telekommunikasiya sistemlərinin qurulması rabitə xidmətlərinin səviyyəsini artırmış, mövcud avtomat telefon stansiyalarının 96 faizi fiber-optik arabağlantı ilə təmin edilmişdir. Bu gün Naxçıvan şəhərində də, ən ucqar dağ kəndində də əhali və təhsilalanlar informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının imkanlarından eyni səviyyədə yararlanırlar. Bu gün Naxçıvanda sürətlə kompüterləşmə gedir. Yaşayış məntəqələrinin 94 faizində genişzolaqlı, 80 faizindən çoxunda isə simsiz internet xidmətləri göstərilir.
Ali Məclisin Sədri təhsildə informasiya texnologiyalarının tətbiqinin cəmiyyətin intellektual inkişafının başlıca şərti olduğunu vurğulayaraq qeyd edib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasında elektron təhsilin inkişafı sahəsində görülən işlər məhz bu məqsədə xidmət edir. Muxtar respublikanın ali, orta ixtisas, peşə və ümumtəhsil məktəblərində elektron tədrisdən istifadə təmin edilmiş, təhsil müəssisələrində 5 minə yaxın kompüter, 650-dən çox elektron lövhə quraşdırılmış, sürətli internetə çıxış imkanı yaradılmış, distant təhsil şəbəkəsi qurulmuşdur. Bundan başqa, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların da təhsilə inteqrasiyası məqsədilə Məhdud Fiziki İmkanlılar üçün Naxçıvan Regional İnformasiya Mərkəzində Distant Tədris Mərkəzi istifadəyə verilmiş, görmə və eşitmə qabiliyyəti məhdud uşaqlar üçün audio və elektron kitabxana yaradılmışdır.
Bildirilib ki, artıq 10 ildir ki, keçirilən “Elektron Naxçıvan” konfransları nəinki Naxçıvan Dövlət Universitetində, ümumilikdə muxtar respublikada informasiya cəmiyyətinə keçid və elektron təhsilin inkişafı sahəsində mühüm mərhələyə çevrilib. Bu da öz bəhrəsini vermiş, son illər Naxçıvan Dövlət Universitetində İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzi, distant tədris şəbəkəsi və multimedia infrastrukturu qurulmuş, elektron təhsil sistemi yaradılmışdır.
Ali Məclisin Sədri “Elektron Naxçıvan-10” beynəlxalq konfransının təhsilin daha da təkmilləşdirilməsi sahəsində faydalı olacağına inamını ifadə edib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə ölkənin elmi potensialının böyük bir hissəsinin Azərbaycanın qədim diyarı Naxçıvanda cəmləşdiyini bildirib.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ölkənin sürətlə inkişaf edən bölgələrindən biri kimi Naxçıvan şəhərinin inkişafına daim xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini söyləyən akademik bu şəhərin həm tarixən, həm də bu gün Azərbaycanın elm və təhsil mərkəzlərindən biri olduğunu qeyd edib.
AMEA rəhbəri ölkənin elektronlaşması işlərinin sürətləndirilməsi və mövcud elmi problemlərin həlli üçün alim və mütəxəssislərin, elmi qurumların birgə əməkdaşlığının zəruriliyini vurğulayıb.
Qeyd edib ki, “Elektron Azərbaycan”ın tərkib hissəsi olan “Elektron Naxçıvan” 10 il ərzində böyük inkişaf yolu keçib, informasiya cəmiyyətinin formalaşmasında yeni mərhələ olubdur. Məhz “Elektron Naxçıvan” çərçivəsində əldə edilən nailiyyətlər hesabına blokada şəraitində yaşayan muxtar respublikanın qlobal virtual məkana çıxış imkanları daha da genişlənib.
AMEA prezidenti qeyd edib ki, Naxçıvanda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı sürətli sosial-iqtisadi tərəqqiyə, o cümlədən təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsinə təkan verib. Naxçıvan Dövlət Universiteti informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının yüksək səviyyədə tətbiq edildiyi nümunəvi ali məktəbə çevrilibdir.
AR Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxışında hazırda ölkəmizdə informasiya texnologiyalarına əsaslanan müasir təhsil sisteminin qurulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı fərman və sərəncamlara, qəbul edilən dövlət proqramlarına uyğun olaraq təhsil infrastrukturu daim təkmilləşdirilir, təhsil müəssisələrində ən mütərəqqi tədris metodlarından istifadə olunur. Elektron dərsliklərin hazırlanması, ümumtəhsil məktəblərinin kompüterləşməsi, rəqəmsal tədris infrastrukturunun formalaşdırılması gənc nəslin hərtərəfli böyüməsinə imkan verir. Muxtar respublikada da bu sahədə kompleks tədbirlər görülür, müasir təhsil infrastrukturu yaradılır.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, muxtar respublikada informasiya-kommunikasiya texnologiyaları əsasında təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və elektron universitet quruculuğu prioritet istiqamətə çevrilib. İnformasiya və kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi, xüsusilə təhsil müəssisələrinin kompyuterləşdirilməsi və maddi-texniki bazasının müasirləşdirilməsi bunu bir daha təsdiq edir.
AMEA-nın vitse-prezidenti “Elektron Naxçıvan-10” beynəlxalq konfransını Naxçıvan Muxtar Respublikasında, ümumilikdə ölkəmizdə ali təhsil sisteminin informasiyalaşdırılması sahəsində atılan mühüm addım kimi dəyərləndirib. Qeyd edib ki, bu mənada “Elektron Naxçıvan” konfransları informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafının Naxçıvan modeli kimi qəbul olunur. Bu layihənin həyata keçirilməsi Naxçıvan Dövlət Universitetinin beynəlxalq təhsil layihələrində iştirakına təkan verib, vətənpərvər, yüksək intellektli və dövlətçiliyə sədaqətli gənc nəslin yetişməsinə səbəb olubdur.
Beynəlxalq konfransda AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə çıxış edərək ölkəmizdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan bu gün informasiya texnologiyalarının inkişafı sahəsində böyük nailiyyətlər qazanıb. Muxtar respublikada informasiya texnologiyalarının tətbiqi sahəsində görülən işlər ölkəmizdə bu sahənin inkişafına təkan verir. “Elektron Naxçıvan-10” beynəlxalq konfransının keçirilməsi muxtar respublikada informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafının daha bir göstəricisidir.
Konfrans çərçivəsində AMEA-nın Ədəbiyyat və İnformasiya Texnologiyaları institutları, Azərbaycan Dillər Universiteti, Türkiyənin Ərzurum Atatürk Universiteti, Estoniyanın Tallin, İngiltərənin Vorvik universitetləri ilə videobağlantılar yaradılıb, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Baytarlıq təbabəti korpusunda aparılan cərrahi əməliyyat, eləcə də elektron imtahan prosesi birbaşa izlənilib.
Sonda Naxçıvan Dövlət Universitetinin İncəsənət fakültəsinin müəllim və tələbələri konsert proqramı ilə çıxış ediblər.

Состоялась международная конференция «Электронный Нахчыван-10: роль информационно-коммуникационных технологий в усовершенствовании образовательного процесса»
7 июля 2015 года в Нахчыванском государственном университете при организации Фонда знаний при Председателе Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики состоялась международная конференция «Электронный Нахчыван-10: роль информационно-коммуникационных технологий в усовершенствовании образовательного процесса».
Вначале участники конференции ознакомились с электронной образовательной системой и цифровой мультимедийной инфраструктурой Нахчыванского государственного университета. Было отмечено, что в этом высшем учебном заведении применены новейшие достижения в области информационных и коммуникационных технологий, создана отвечающая самым высоким стандартам электронная система управления и образования. Центр информационно-коммуникационных технологий оснащен специальными серверами общим объемом 30 терабайт, университет подключен к единой телефонной сети.
На центральном сервере размещена информация о студенческо-преподавательском составе университета, документация, связанная с управлением, электронные подписи учителей, создана электронная база данных учебных планов и лекций, сданы в использование кабинеты для проведения электронных лекций и экзаменов. Цифровая мультимедийная инфраструктура открывает широкие возможности для подготовки видеоуроков и внедрения дистанционного обучения. Повышены технические возможности университетского телевидения, которое оснащено самой современной аппаратурой - камерами, видео и звуковыми системами, оборудованием для проведения монтажных работ, установлена виртуальная студия, обеспеченная специальной программой, предусмотренной для разработки онлайн-уроков и реализации съемок.
Председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васиф Талыбов, президент НАНА, академик Акиф Ализаде и участники конференции ознакомились с организованной в фойе здания Консерватории выставкой картин преподавателей и студентов университета.
Далее в актовом зале здания Консерватории Нахчыванского государственного университета начала свою работу международная конференция «Электронный Нахчыван-10: роль информационно-коммуникационных технологий в усовершенствовании образовательного процесса».
Выступая на конференции, ректор НГУ, профессор Салех Магеррамов рассказал о широком использовании информационных и коммуникационных технологий в системе образования в автономной республике. Было сообщено, что в руководимом им учебном заведении была проделана значительная работа в этом направлении, система управления и процесс образования построены на базе высоких технологий.
В университете установлено 42 электронной доски, около 750 компьютеров, 15 электронных трибун. По словам С.Магеррамова созданные условия наряду с повышением уровня образования, также создают благоприятные условия для проведения различных мероприятий. Как результат этих реформ, за последние 20 лет в университете было проведено около 200 международных и республиканских научно-практических конференций и симпозиумов.
Далее был продемонстрирован фильм, повествующий о формировании информационного общества в автономной республике и о работе, проделанной в рамках проекта «Электронный Нахчыван».
Выступив на мероприятии, председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васиф Талыбов сообщил, что международная конференция «Электронный Нахчыван», регулярно проводимая начиная с 2005 года, сегодня посвящена очень актуальному вопросу - роли информационно-коммуникационных технологий в усовершенствовании образовательного процесса.
Говоря о современном периоде развития общества, характеризуемого сильным влиянием на него информационно-коммуникационных технологий, которые проникают во все сферы человеческой деятельности, председатель Верховного Меджлиса отметил, что ИКТ стали важным фактором в развитии науки и образования, формировании современной экономической системы. Было отмечено, что внедрение новых технологий в Азербайджане началось в 70-х годах прошлого века. В то время, стратегия развития, определяемая общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, осуществлялась в двух направлениях. Одно из этих направлений служило сохранению историко-культурного наследия и национальных ценностей, а другое – применению современных технологий в формировании экономической системы.
Отметив, что развитие области информационных технологий является одной из приоритетных сфер государственной политики, проводимой Президентом страны Ильхамом Алиевым, председатель Верховного Меджлиса подчеркнул, что путь, ведущий нашу страну к дальнейшим успехам, виден отчетливо.
Было сообщено, что с каждым годом модернизируется инфраструктура информационных и коммуникационных технологий Нахчыванской Автономной Республики. Установление телекоммуникационных систем нового поколения в населенных пунктах повысило уровень услуг связи. Сегодня в Нахчыване протекает стремительный процесс компьютеризации.
Председатель Верховного Меджлиса, отметив, что применение информационных технологий в образовании является ключевым условием для интеллектуального развития общества, заявил, что реализуемые в Нахчыванской Автономной Республике работы в области электронного образования служат непосредственно этой цели.
Председатель Верховного Меджлиса, выразив уверенность в том, что международная конференция «Электронный Нахчыван-10» внесет свой вклад в усовершенствование образования, пожелал успехов работе конференции.
В своем выступлении, президент НАНА, академик Акиф Ализаде подчеркнул, что значительная часть научного потенциала Азербайджана сосредоточена в Нахчыване, этот край как в прошлом, так и в настоящее время является одним из научных и образовательных центров Азербайджана.
Глава НАНА подчеркнул важность совместного сотрудничества ученых и специалистов, а также научных учреждений для ускорения работ по электронизации и решения существующих научных проблем в стране.
Он отметил, что «Электронный Нахчыван», являющийся составной частью «Электронного Азербайджана», в течение 10 лет добился стремительного прогресса и открыл новый этап в формировании информационного общества. Именно за счет достижений, полученных в рамках «Электронного Нахчывана» расширился доступ находящейся в условиях блокады автономной республики к глобальному виртуальному пространству.
Президент НАНА отметил, что развитие информационных и коммуникационных технологий в Нахчыване способствовало бурному социально-экономическому прогрессу, а также повышению уровня образования. Нахчыванский государственный университет стал образцовым высшим учебным заведением, где информационные и коммуникационные технологии применяются на высоком уровне.
Заместитель министра образования Фирудин Гурбанов в своем выступлении сообщил, что современная система образования в стране основана на информационных технологиях. Он отметил, что в соответствии с подписанными Президентом страны Ильхамом Алиевы указами и распоряжениями, а также принятыми государственными программами инфраструктура образования постоянно совершенствуется, в учебных заведениях используются самых прогрессивные методы обучения. Подготовка электронных учебников, компьютеризация общеобразовательных школ, формирование цифровой образовательной инфраструктуры позволяют всестороннему развитию молодого поколения.
Далее в своем выступлении вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли сообщил, что повышение качества образования и строительство электронного университета на основе информационных и коммуникационных технологий стали одним из приоритетных направлений. Внедрение информационных и коммуникационных технологий, в частности, компьютеризация образовательных учреждений и модернизация их материально-технической базы еще раз подтверждают это.
В международной конференции заместитель министра связи и высоких технологий Элмир Велизаде рассказал о реализуемых в стране мероприятиях, направленных на развитие информационных и коммуникационных технологий.
В рамках конференции была установлена прямая видеосвязь с Институтом литературы, Институтом информационных технологий НАНА, Азербайджанским университетом языков, Университетом Ататюрка Турции, Таллиннским университетом, Ворвикским университетом Англии.
В заключение преподаватели и студенты факультета искусств Нахчыванского государственного университета выступили с концертной программой.