AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Belarus Respublikasının Azərbaycanda diplomatik fəaliyyəti başa çatmış səfiri, cənab Nikolay Paskeviç ilə görüşüb.
AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayev, Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyevin iştirak etdiyi görüşün keçirilməsində əsas məqsəd iki ölkə arasında mövcud elmi əlaqələr və əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Öncə N.Paskeviç Azərbaycandakı diplomatik fəaliyyəti müddətində gördüyü işlərdən danışıb. Bildirib ki, ölkəmizlə Belarus arasında iqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı, turizm kimi sahələrdə əlaqələrin qurulması və inkişafı onun əsas hədəflərindən olub. Təmsil etdiyi ölkənin Azərbaycanla əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayan səfir elmin müvafiq sahələrində də əlaqələrin qurulmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik A.Əlizadə AMEA-da elmin yeni prioritetlərinin müəyyənləşdirildiyini, son illərdə Azərbaycanda yüksək texnologiyaların tətbiqi və kosmik sənayenin yaradılmasına xüsusi diqqət göstərildiyini qeyd edib. AMEA-da molekulyar biologiya və biotexnologiya sahəsində ilk addımların atıldığını bildirən alim bu sahədə yeni yanaşmalar və xarici təcrübənin öyrənilməsi istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Alim hər iki ölkə alimlərinin kosmik sahədə birgə elmi tədqiqatlar aparmalarının vacibliyini qeyd edərək Belarusun kosmik proqramlarının imkanları və bu ölkə alimlərinin əldə etdikləri təcrübənin öyrənilməsinin əhəmiyyətini də önə çəkib.
A.Əlizadə Belarusla Azərbaycanın elmi müəssisə və mərkəzləri arasında bugünədək aparılan tədqiqatlardan söz açaraq, nəticədə mühüm elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu vurğulayıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, elm sahəsində əməkdaşlığımızı bundan sonra da inkişaf etdirməli, birgə innovativ layihələr həyata keçirməli, kadr və təcrübə mübadiləsi aparmalıyıq.
Görüşdə, həmçinin cari ilin noyabr ayında iki ölkə arasında elm sahəsində imzalanacaq müqavilə ilə bağlı müzakirələr aparılıb, birgə kosmik tədqiqatların aparılmasının vacibliyi vurğulanıb.

Посол Беларуси в Азербайджане посетил Президиум НАНА
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде принял посла Беларуси в Азербайджане Николая Паскевича, завершившего свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Целью встречи, в которой приняли участие академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев, начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по геолого-минералогическим наукам Гулам Бабаев, начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА Зульфугар Фарзалиев, было укрепление существующих научных связей и обсуждение перспектив дальнейшего развития сотрудничества между двумя странами.
В первую очередь, Н.Паскевич рассказал о проделанной работе во время его пребывания в дипломатической должности в Азербайджане. Он отметил, что налаживание и развитие связей между Беларусью и Азербайджаном в сфере экономики, сельского хозяйства, туризма и др. являлись его приоритетными целями. Отметив, что его страна придает большое значение сотрудничеству с Азербайджаном, посол подчеркнул важность налаживания связей также в области науки.
Академик А.Ализаде в свою очередь рассказал об определении в НАНА новых приоритетов развития науки, об уделении особого внимания применению высоких технологий и созданию космической промышленности в Азербайджане в последние годы. Отметив, что Национальная академия наук Азербайджана делает первые шаги в области молекулярной биологии и биотехнологии, ученый рассказал о реализации комплексных мероприятий в направлении изучения новых подходов и зарубежного опыта в этой области.
Подчеркивая необходимость проведения учеными двух стран совместных научных исследований в области космоса, ученый выдвинул на передний план важность изучения возможностей космических программ Беларуси и опыта белорусских ученых в этой сфере.
Глава НАНА отметил важность дальнейшего развития сотрудничества в области науки, реализации совместных инновационных проектов, взаимного использования опыта и знаний, а также обмена научными кадрами.
В рамках встречи стороны провели обсуждения относительно подписания между двумя странами соглашения в области науки в ноябре текущего года.