AMEA-da Azərbaycan Milli Mətbuatının 140 illik yubileyinə həsr olunan konfrans keçirilib
İyulun 15-də AMEA-nın Əsas binasında bu qurumun Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi və Azərbaycan Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Milli Mətbuatının 140 illik yubileyinə həsr olunan “Elm və media: multidisiplinar istiqamətlər və perspektivlər” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin, Azərbaycan Mətbuat Şurasının nümayəndələri, akademiyanın institut və təşkilatlarının, həmçinin ölkənin bir sıra aparıcı mətbu orqanlarının rəhbərləri iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə mətbuat nümayəndələrini əlamətdar yubiley münasibətilə təbrik edərək, onlara yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb. AMEA prezidenti elmi yeniliklərin, elmin inkişafı istiqamətində aparılan islahatlarla bağlı məlumatların geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında media nümayəndələrinin rolundan, ölkədə mətbuat işçiləri üçün yaradılan şəraitdən danışıb.
Milli mətbuatımızın intibah dövrünün Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasından sonra başlandığını söyləyən Akif Əlizadə bu gün Azərbaycanda güclü medianın formalaşdığını qeyd edib. Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan milli mətbuatının 140 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2015-ci il 2 iyun tarixli Sərəncamının mətbuatın inkışafında mühüm rol oynadığı diqqətə çatdırılıb.
Ölkəmizdə azad mətbuatın inkişafı üçün hər cür şəraitin yaradıldığını, mətbuatın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, jurnalistlərin sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, hüquqlarının qorunması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü söyləyən AMEA rəhbəri “Əkinçi” qəzeti ilə başlanan ənənələrin uğurla davam etdirildiyini bildirib.
AMEA ilə media qurumları arasında əlaqələrin əhəmiyyətini önə çəkən akademik A.Əlizadə bu əlaqələrin daha güclənməsi istiqamətində fəaliyyətin genişləndiriləcəyinə əminliyini bildirib.
Sonra çıxış edən Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov xalqımızın milli şüurunun oyanmasında, milli birliyin formalaşmasında misilsiz xidmətlər göstərən “Əkinçi” qəzeti ilə təməli qoyulan Azərbaycan mətbuatının tarixindən, müstəqillik dövründə mətbuatın inkişafı və demokratikləşməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb.  Bildirib ki, 1875-ci il iyulun 22-də fəaliyyətə başlayan və cəmi 56 nömrəsi çıxan “Əkinçi” həm də dövrün mütərəqqi ideyalarının, maarifçiliyin təbliğatçısı və carçısı olub, ziyalıları vahid azərbaycançılıq ideyası ətrafında birləşdirərək bir araya gətirib. Əkinçi” qəzetində “Elm xəbərləri” adlanan rublika da fəaliyyət göstərib.
Mətbuatın hazırkı vəziyyətindən, son dövrlərdə bu sahənin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söhbət açan Ə.Amaşov ümummilli lider Heydər Əliyevin medianın inkişafı sahəsində əsasını qoyduğu mütərəqqi siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb, jurnalistləri bayram münasibətilə təbrik edib.

15 июля 2015 года в Главном здании НАНА при организации Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА и Совета прессы Азербайджана прошла посвященная 140-летнему юбилею Азербайджанской национальной печати научно-практическая конференция на тему «Наука и медиа: мультидисциплинарные направления и перспективы».
В мероприятии приняли участие представители Президиума НАНА, Совета прессы Азербайджана, руководители институтов и организаций академии, а также ряда ведущих медиа органов страны.
Открывая конференцию вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде поздравил представителей средств массовой информации со знаменательным событием и пожелал им дальнейших достижений и профессиональных успехов. В своем выступлении глава НАНА рассказал о роли представителей медиа в доведении до внимания широкой общественности научных новшеств, сведений о реформах, проводимых в сфере развития отечественной науки, а также об условиях, созданных в стране для сотрудников медиа.
Отметив, что период возрождения национальной печати начался после восстановления независимости Азербайджана, Акиф Ализаде подчеркнул, что сегодня в Азербайджане уже сформировалась устойчивая база медиа. Академик довел до внимания участников, что Распоряжение Президента страны Ильхама Алиева от 2 июля 2015 года «О проведении 140-летенего юбилея Азербайджанской национальной печати» сыграло важную роль в развитии национальной печати.
Говоря о благоприятных условиях, созданных для развития свободной прессы в стране, реализации важных мероприятий в целях укрепления материально-технической базы медиа, улучшения социально-бытовых условий и защиты прав журналистов, глава НАНА отметил, что начатые газетой «Экинчи» традиции успешно продолжаются.
Академик А.Ализаде, отметив большое значение связей, установленных НАНА с медиа органами страны, выразил уверенность в расширении деятельности в направлении дальнейшего укрепления существующих связей.
Председатель Совета прессы Афлатун Амашов в свою очередь рассказал об истории Азербайджанской национальной печати, основа которой была заложена газетой «Экинчи», которая сыграла большую роль в пробуждении национального самосознания нашего народа, формировании национального единства, а также о работах, проделанных в период независимости на пути развития и демократизации печати. Было отмечено, что начавшая свою деятельность 22 июля 1875 года газета «Экинчи», у которой в общей сложности вышли 56 номеров, выполняла функцию пропагандиста и глашатая прогрессивных идей и просветительства своей эпохи, собирала интеллигенцию вокруг единой идеи азербайджанства.
Коснувшись текущего состояния СМИ и работ, реализованных в направлении развития этой сферы в последнее время, А.Амашов отметил, что в нашей страны созданы широкие возможности для свободной деятельности медиа в стране, свободного выражения журналистами своей воли. А.Амашов, отметив, что направленная на развитие СМИ прогрессивная политика, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, успешно продолжается Президентом страны Ильхамом Алиевым, поздравил журналистов с этим знаменательным праздником.