AMEA-da Azərbaycan Milli Mətbuatının 140 illik yubileyinə həsr olunan konfrans keçirilib
İyulun 15-də AMEA-nın Əsas binasında bu qurumun Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi və Azərbaycan Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Milli Mətbuatının 140 illik yubileyinə həsr olunan “Elm və media: multidisiplinar istiqamətlər və perspektivlər” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin, Azərbaycan Mətbuat Şurasının nümayəndələri, akademiyanın institut və təşkilatlarının, həmçinin ölkənin bir sıra aparıcı mətbu orqanlarının rəhbərləri iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə mətbuat nümayəndələrini əlamətdar yubiley münasibətilə təbrik edərək, onlara yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb. AMEA prezidenti elmi yeniliklərin, elmin inkişafı istiqamətində aparılan islahatlarla bağlı məlumatların geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında media nümayəndələrinin rolundan, ölkədə mətbuat işçiləri üçün yaradılan şəraitdən danışıb.
Milli mətbuatımızın intibah dövrünün Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasından sonra başlandığını söyləyən Akif Əlizadə bu gün Azərbaycanda güclü medianın formalaşdığını qeyd edib. Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan milli mətbuatının 140 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2015-ci il 2 iyun tarixli Sərəncamının mətbuatın inkışafında mühüm rol oynadığı diqqətə çatdırılıb.
Ölkəmizdə azad mətbuatın inkişafı üçün hər cür şəraitin yaradıldığını, mətbuatın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, jurnalistlərin sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, hüquqlarının qorunması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü söyləyən AMEA rəhbəri “Əkinçi” qəzeti ilə başlanan ənənələrin uğurla davam etdirildiyini bildirib.
AMEA ilə media qurumları arasında əlaqələrin əhəmiyyətini önə çəkən akademik A.Əlizadə bu əlaqələrin daha güclənməsi istiqamətində fəaliyyətin genişləndiriləcəyinə əminliyini bildirib.
Sonra çıxış edən Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov xalqımızın milli şüurunun oyanmasında, milli birliyin formalaşmasında misilsiz xidmətlər göstərən “Əkinçi” qəzeti ilə təməli qoyulan Azərbaycan mətbuatının tarixindən, müstəqillik dövründə mətbuatın inkişafı və demokratikləşməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb.  Bildirib ki, 1875-ci il iyulun 22-də fəaliyyətə başlayan və cəmi 56 nömrəsi çıxan “Əkinçi” həm də dövrün mütərəqqi ideyalarının, maarifçiliyin təbliğatçısı və carçısı olub, ziyalıları vahid azərbaycançılıq ideyası ətrafında birləşdirərək bir araya gətirib. Əkinçi” qəzetində “Elm xəbərləri” adlanan rublika da fəaliyyət göstərib.
Mətbuatın hazırkı vəziyyətindən, son dövrlərdə bu sahənin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söhbət açan Ə.Amaşov ümummilli lider Heydər Əliyevin medianın inkişafı sahəsində əsasını qoyduğu mütərəqqi siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb, jurnalistləri bayram münasibətilə təbrik edib.

July 15, main building of ANAS hosted for scientific-practical conference on topic "Science and media: multidisciplinary trends and prospects" dedicated to 140th anniversary of Azerbaijan National Press which co-organized by Department of Public Relations and Science Popularization of ANAS Presidium Administration and Azerbaijan Press Council.
The event was attended by representatives of the Presidium of ANAS, Azerbaijan Press Council, heads of institutes and organizations of an academia, as well as some of the country's leading media.
Opening the conference opening speech, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh congratulated media representatives on the significant event and wished them further achievements and professional success. In his speech, the head of ANAS spoke about the role of media representatives in bringing to the attention of the general public of scientific innovations, information on reforms in the sphere of development of Azerbaijan science, including conditions created in the country for media staff.
Notifying on the revival period of the national press that began after the restoration of independence of Azerbaijan, Akif Alizadeh said that, today Azerbaijan has already formed stable media base. Academician brought to the attention of the participants that the decree signed by President Ilham Aliyev on July 2, 2015 "On conducting the 140th anniversary of the Azerbaijan National Press" played an important role in the development of the national press.
Speaking of the favorable conditions created for the development of a free press in the country, the implementation of important measures to strengthen the material-technical base of the media, to improve social conditions and the protection of the rights of journalists, head of the ANAS noted that started tradition of the newspaper "Ekinchi" successfully is continued.
Academician A. Alizadeh stressed out the importance of relations established by ANAS with media authorities of the country and expressed confidence in expanding activities to further strengthen the existing ties.
Chairman of the Azerbaijan Press Council Aflatun Amashov, in turn, spoke about the history of Azerbaijan's national press, the foundation of which was laid by the newspaper "Ekinchi", which played an important role in the awakening of the national consciousness of our people, the formation of national unity, as well as on the work done in the period of independence in the way development and democratization of the press. It was noted that the beginning of its activities July 22, 1875 the newspaper "Ekinchi", which came out a total of 56 issues, has served as the advocate and mouthpiece of progressive ideas and enlightenment of his era, gathered intellectuals around a single idea of Azerbaijanism.
Referring to the current state of the media and the work implemented in the direction of the development of this sector in recent years, A. Amashov noted that in our country created opportunities for free activity of the media and their free expression of the will. Making speech on the development of progressive politics in media which was laid by national leader Heydar Aliyev and successfully continued by President Ilham Aliyev, he congratulated the journalists on this significant occasion.