Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi.
Sonra akademik A.Əlizadə AR Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın icra vəziyyəti haqqında məlumat verdi. Sərəncamın icra istiqamətində fəaliyyəti gücləndirmək məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarını diqqətə çatdırdı. Sərəncamın icrasını təmin etmək məqsədilə Komissiya yaradıldı və onun tərkibi təsdiq olundu. Qərarın icrasına nəzarət AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə həvalə edildi.
Daha sonra akademik Kamal Abdullayevin  AMEA-nın  Humanitar  Elmlər Bölməsinin  Büro üzvlüyünə daxil edilməsi haqqında qərar müzakirə olunaraq qəbul olundu. Qərarın icrasına nəzarət AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə tapşırıldı.
İclasda, həmçinin Fiziologiya İnstitutunun yeni strukturu və Zoologiya İnstitutunun Elmi şurasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi, Zoologiya İnstitutunun 80 illik və AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Əliyevin 75 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında qərarlar qəbul olundu.
Sonda bir sıra kadr məsələləri müzakirə olundu. Turan Rəhimova AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin Mətbuat orqanları şöbəsinin rəis müavini vəzifəsinə təyin edildi.

Regular meeting of the Presidium of ANAS held
Regular meeting of the Presidium of ANAS was held on July 15, 2015. Opening the event President of ANAS, Academician Akif Alizadeh informed about the issues on the agenda.
Further, Academician Akif Alizadeh gave information about the status of implementation of "State Program on the use of Azerbaijani language in the context of globalization, in accordance with the requirements of the times and the development of linguistics in the country", approved by the relevant order of the President of Azerbaijan. He informed the decision of the Presidium of ANAS in order to strengthen activities in the direction of the execution of the Order. In order to ensure the execution of Order was approved Commission and its structure. Oversight over execution of the decision has been entrusted to the vice-president of ANAS, Academician I.Habibbeyli.
Then, after discussion, it was decided on the inclusion of Academician Kamal Abdullayev to membership of the Bureau of the Department of Humanities of ANAS. Oversight over execution of the decision has been entrusted to the vice-president of ANAS, academician I.Habibbeyli.
In summary, were considered a number of issues on human resources. The decision was made regarding the adoption of Turan Rahimova as a deputy head of the Press organs division of the Department of Public Relations and Science Popularization of the Presidium of ANAS.