Bu gün görkəmli ədəbiyyatşünas alim, Əməkdar elm xadimi, “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” laureatı, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli, Oks­ford­­ Universiteti nəzdində Nizami Gəncəvi adı­na Azər­bay­can və Qafqazşünaslıq Mər­­kə­zi­­nin yara­dıl­ma­sının təşəbbüskarı, AMEA-nın vitse-prezidenti, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filia­­lının rektoru, akademik Nərgiz Paşayevanın 60 illik yubileyidir.
Akademik Nərgiz Arif qızı Paşayeva Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakül­təsini fərqlən­mə diplomu ilə bitirmiş, 1987-ci ildə “Sabirin novatorluğu” mövzusunda namizədlik, 2005-ci ildə “Müasir Azərbaycan ədəbiyyatında insanın bədii-estetik dərki (Xalq yazıçısı Elçinin yaradıcılığı əsasında)” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müda­fiə etmiş,  2005-ci ildə pro­fes­sor elmi adını almışdır. 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2017-ci ildə həqiqi üzvü seçilmiş­dir. 2019-cu ildən Rusiya Təhsil Akademiyasının həqiqi üzvüdür. 2019-cu ildə AMEA-nın vitse-prezidenti seçilmişdir.
Tanınmış ədəbiyyatşünas alim əmək fəaliyyətinə Bakı Döv­lət Universitetinin Azərbay­can ədəbiy­yatı tarixi kafedrasında başlayaraq assistent, müəl­lim, baş müəl­lim, dosent vəzifələ­­rində çalış­mış (1987-ci ildən), Bakı Musiqi Aka­de­mi­­yasının Dil və ədəbiyyat kafed­rasının mü­di­ri (1994-2008), Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru ol­muş­dur (2006-2008). M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filia­­lının rektoru (2008-ci ildən), Bakı Dövlət Universitetinin Klassik Azərbaycan ədə­biy­yatı kafed­ra­sı­nın­ müdiridir (2009-cu ildən).
Oks­ford­­ Universiteti nəzdində Nizami Gəncəvi adı­na Azər­bay­can və Qafqazşünaslıq Mər­­kə­zi­­nin yara­dıl­ma­sının təşəbbüskarı (2013), Mərkəzin İdarə­ Heyətinin üzvü (2018), Bö­yük Britaniyada təsis edil­miş Azərbaycanı və Qaf­qa­zı öyrənən Britaniya Fon­dunun qəyyumluq şurası­nın sədridir (2016). Oksford Universitetinin Kansleri Lord Patten Barnesin rəhbərlik etdiyi Xeyriyyəçilik Komi­tə­si­nin daimi üzvüdür (2018).
Alimin rəhbərliyi ilə Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin hazırladığı proqram çərçivəsində Bərdə şəhərində arxeo­loji qazıntı işləri aparılmış (2014-2019), Britaniyada Azərbaycanın orta əsr­lər tarixi ilə bağlı bir sıra elmi-akademik seminar və müxtəlif layi­hə­lər həya­ta keçirilmişdir. Onun təşəbbüsü ilə Oks­ford Univer­si­te­ti nəzdində Nizami Gən­cə­vi adı­na­ Azərbaycan və Qafqazşünaslıq Mər­kəzinin layi­hə­si çərçivəsində şərqşünas-alim Yev­geni Bertelsin “Böyük Azər­baycan şairi Ni­za­mi” kitabı ilk dəfə ingilis dilinə tər­cü­­mə olunaraq çap edilmişdir. Nərgiz Pa­şa­ye­vanın müəllifi olduğu layihələr əsasında “Mol­­la Nəsrəddin” jurnalı yeni­dən çap olunmuş, “Azər­bay­can xalq çalğı alət­ləri” ka­taloqu ha­zır­lan­mış, “Səməd Vur­ğunun həyatı məktublarda” və digər ki­tab­lar işıq üzü görmüşdür. “Sabirin no­va­torluğu”, “İnsan bədii təd­qi­qat­ obyekti kimi”, “İnsan – obraz - ədə­biy­yat”, “Yeniləşən ədəbiyyatın yeni in­sa­nı”­ monoqrafiyalarının, ali­ məktəblər üçün­ “Antik ədəbiy­yat­ tarixi” (I-II) dərs­liyinin müəl­lifi­dir. “İntizar” operasına lib­ret­­to yazmış və yeni quruluşda təq­dim olunmasına nail ol­muş­dur.
Akademik Nərgiz Paşayeva “Üns” bədii yara­dı­cı­lıq səhnəsinin yaradıcısı və bədii rəhbəri (2006-cı ildən), Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üz­vü (2007) və “İngiltərə-Azərbaycan xeyriyyə Cəmiyyəti”nin həmsədridir (2007).
Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyinin “Dostluqda göstərdiyi xid­mət­lərə görə” nişanına (2008), “Əmək­dar elm xadimi” fəxri adına (2009), Rusiya Federasiyasının ali dövlət mükafatı olan “Dost­luq” or­deninə, UNESCO-nun “Mədəniyyətlərin müxtəlifliyinə görə” medalına (2008), Macarıstanın döv­lət mü­ka­fatı olan “Xidmət­lərə görə” Ko­man­dor Xaç ordeninə, Fransanın zabit də­rə­­cəli “Akademik Palma” fransız ordeninə (2013), “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”na ­(2017), “Şöhrət” (2019), “Şərəf” (2022) ordenlərinə layiq görül­müş­dür.­
Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin və təhsilinin inkişafında mühüm xidmətləri olan akademik Nərgiz Paşayevanı 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, uzun ömür, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq.

Сегодня исполняется 60 лет выдающемуся ученому - литературоведу, Заслуженному деятелю науки, лауреату «Золотой медали Азербайджанской Республики им. Низами Гянджеви», кавалеру орденов «Слава» и «Честь», руководителю Азербайджанского и Кавказоведческого научного центра имени Низами Гянджеви в Оксфордском университете, вице-президенту НАНА, ректору Бакинского филиала Московского государственного университета им. М.В.Ломоносова, академику Наргиз Пашаевой.
Академик Наргиз Ариф гызы Пашаева с отличием окончила филологический факультет Бакинского государственного университета, в 1987 году защитила кандидатскую диссертацию на тему «Новаторство М.А. Сабира», в 2005 году-докторскую диссертацию на тему «Художественный-эстетический дар человека в современной азербайджанской литературе (на основе творчества народного писателя Эльчина)», в 2005 году получила ученое звание профессора. В 2014 году была избрана членом-корреспондентом, в 2017 году – действительным членом, а в 2019 году была избрана вице-президентом НАНА. С 2019 года является действительным членом Российской академии образования.
Известный ученый - литературовед начала свою трудовую деятельность ассистентом, преподавателем, старшим преподавателем, доцентом кафедры истории азербайджанской литературы Бакинского государственного университета (с 1987 года), была заведующей кафедрой языка и литературы Бакинской Музыкальной академии (1994-2008), проректором по международным связям Бакинского государственного университета (2006-2008), является ректором Бакинского филиала Московского государственного университета имени М. В. Ломоносова (с 2008 года), заведующей кафедрой классической азербайджанской литературы Бакинского государственного университета (с 2009 года).
Н.А. Пашаева является инициатором создания Азербайджанского и Кавказоведческого научного центра имени Низами Гянджеви в Оксфордском университете (2013), Членом Правления Центра (2018 г.), председателем попечительского совета Британского фонда по изучению Азербайджана и Кавказа, созданного в Великобритании (2016 ), постоянным членом Комитета по благотворительности, возглавляемого канцлером Оксфордского университета Лордом Паттеном Барнсом (2018).
Под руководством ученого в рамках программы, подготовленной научным центром Азербайджана и Кавказоведения имени Низами Гянджеви Оксфордского университета, в городе Барда были проведены археологические раскопки (2014-2019), в Великобритании был проведен ряд научно-академических семинаров и различных проектов по средневековой истории Азербайджана. По ее инициативе в рамках проекта Центра азербайджанских и Кавказоведческих исследований имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете впервые была переведена на английский язык книга востоковеда Евгения Бертельса “Великий азербайджанский поэт Низами”. Был переиздан журнал “Молла Насреддин”, подготовлен каталог “Азербайджанские народные инструменты”, изданы книги “Жизнь Самеда Вургуна в письмах” и т.д. Также она является автором монографий «Новаторство Сабира», «Человек как объект художественного исследования», «Человек — образ — литература», «Новый человек модернизирующей литературы», учебника «История античной литературы» (I-II ) для высших учебных заведений. Н.А. Пашаева написала либретто к опере «Интизар».
Наргиз Пашаева с 2006 года является создателем и художественным руководителем творческой сцены «ÜNS». С 2007 года - Членом Союза писателей Азербайджана, а также сопредседателем «Англо-Азербайджанского благотворительного общества».
Н.А. Пашаева была награждена медалью МИД РФ «За заслуги перед дружбой» (2008), почетным званием «Заслуженный деятель науки» (2009), орденом Дружбы, высшей государственной наградой Российской Федерации, медалью ЮНЕСКО «За многообразие культур» (2008), орденом «Командорский Крест за Заслуги» Венгрии, французским орденом «Академических Пальм» офицерской степени(2013), «Золотой медалью имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики» (2017 г.), орденами «Слава» (2019) и «Честь» (2022).
Поздравляем академика Наргиз Пашаеву с 60-летним юбилеем, внесшую значительный вклад в развитие азербайджанской литературоведческой науки и образования, желаем ей крепкого здоровья, долгих лет жизни, больших успехов в научной и научно-организационной деятельности.