Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən 47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadası əhəmiyyətli hadisə olacaq
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının təşkilatçılığı ilə keçirilən Olimpiadanın açılış mərasimində 75 ölkədən 292 olimpiadaçı, 250-dən çox alim, kimya mütəxəssisi, müşahidəçi, qrup rəhbəri və qonaq, Azərbaycanın dövlət və hökumət rəsmiləri, ölkəmizdə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Olimpiada haqqında videoçarx nümayiş etdirilib.
Açılış mərasimində çıxış edən 47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadasının prezidenti, Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Nərgiz Paşayeva Olimpiada iştirakçılarını salamlayaraq, əhəmiyyətli tədbirin prezidenti olmaqdan məmnunluq və şərəf hissi duyduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Olimpiadanın Təşkilat Komitəsi müsabiqənin obyektiv, möhtəşəm, yarış məkanının, şəraitin tam uyğun olması üçün əlindən gələni əsirgəməyib. Hər kəsə planetimizin o qədər də böyük olmadığının məlum olduğunu deyən Təşkilat Komitəsinin sədri məhz bu səbəbdən Bakı Olimpiadası üçün “Həyat sanki böyük bir kimya laboratoriyasıdır” şüarının seçildiyini bildirib.
Olimpiadada 75 ölkənin təmsil olunduğunu deyən professor Nərgiz Paşayeva bütün iştirakçıları bir araya gətirən amilin elm, təhsil və mədəniyyət olduğunu bildirərək, onlara uğurlar arzulayıb və 47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadasını açıq elan edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini İsmət Abasov tarix boyu Azərbaycanın dünyada neft ölkəsi kimi tanındığını, bu gün ölkəmizdə həyata keçirilən bütün işlərin dövlətmizin başçısının hələ 2003-cü ildə irəli sürdüyü “Ölkənin qara qızılını insan kapitalına çevirək” tarixi çağırışı əsasında aparıldığını bildirib. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva tərəfindən ölkəmizdə təhsilin, elmin, mədəniyyətin inkişafına böyük diqqət və qayğı göstərildiyini deyən Baş nazirin müavini həyata keçirilən layihələrin ictimaiyyət tərəfindən rəğbətlə qarşılandığını vurğulayıb. İyulun 21-nin Azərbaycan tarixinə gənclərin intellektual yarışı kimi daxil olacağını söyləyən İsmət Abasov Olimpiada iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Beynəlxalq Kimya Olimpiadasının Rəhbər Komitəsinin sədri, Koreya Respublikasının Soqanq Universitetinin kimya və elmi kommunikasiyalar üzrə professoru Dakvan Li çıxışında Olimpiadanın yüksək səviyyədə təşkilinə görə Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialına və universitetin rektoru, 47-ci Olimpiadanın prezidenti, professor Nərgiz Paşayevaya dərin minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra dünyanın tanınmış alimləri Olimpiada iştirakçılarına təbriklərini çatdırıblar.
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Viktor Sadovniçi təbrik məktubunda rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağında Beynəlxalq Kimya Olimpiadasının 3 dəfə təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. “Bu il Olimpiada ilk dəfə olaraq Azərbaycan Respublikasının paytaxtı gözəl Bakı şəhərində keçirilir. Bizim Universitet yenə də bu tədbirdə yaxından iştirak edir. Ona görə ki, tədbirin ev sahibi MDU-nun Bakı filialıdır”, - deyə akademik vurğulayıb.
1992-ci ilin kimya üzrə Nobel mükafatçısı Rudolf Artur Markus video-müraciətində Beynəlxalq Kimya Olimpiadasının müxtəlif mədəniyyətlərlə tanış olmaq və kimya haqqında daha çox bilik əldə etmək üçün gözəl bir fürsət olduğunu bildirib.
Kimya üzrə 1999-cu ilin Nobel mükafatı laureatı, professor Əhməd Zevayl Olimpiadanın Azərbaycanda keçirilməsindən məmnunluğunu bildirib: “Beynəlxalq Kimya Olimpiadası parlaq zəkaya malik gənclərlə birlikdə kimyanın gözəlliyini və zənginliyini bayram etmək üçün nüfuzlu bir yarışmadır. Onlar dünyanın müxtəlif ölkələrindən həmyaşıdları ilə intellektual birliyə daxil olaraq gələcəyin elmi ictimaiyyətini formalaşdırırlar. Əminəm ki, siz Bakını özünüz üçün füsunkar bir şəhər kimi kəşf edəcək və Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyindən zövq alacaqsınız”.
Dünya şöhrətli azərbaycanlı alim, süni intellekt sahəsində qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi, Kaliforniya Universitetinin professoru Lütfi Zadə də bu möhtəşəm bilik yarışmasında məktəblilərə müraciət edib. Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzunu möhkəmləndirdiyini diqqətə çatdıran alim 47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadasının bu ölkədə keçirilməsinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə respublikanın elm, texnologiya və mədəniyyət sahələrində əldə etdiyi inkişaf və nailiyyətlərinin mühüm göstəricisi olduğunu bildirib.
“Bu Olimpiadanın Bakıda keçirilməsi heç də təəccüblü deyil, çünki Bakı elm və təhsilə böyük qayğı göstərən, çox sürətlə inkişaf edən şəhərdir”, - deyə Merilənd Universitetinin professoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü və ABŞ Milli Elmlər Akademiyasının üzvü Roald Saqdeyev tədbir iştirakçılarına videomüraciətində qeyd edib. Vurğulayıb ki, bəşəriyyətin gələcəyi gənc tədqiqatçıların kimya elminin insan həyatına, sənayeyə, ətraf mühitə təsiri məsələlərinə necə yanaşmasından asılı olacaq.
Tədbirdə gənc tarzən Cavanşir Rüstəmbəyli, xalq artisti Azər Zeynalov, müğənni Aqşin Abdullayev, eləcə də istedadlı gənclərin ifasında Azərbaycan musiqisi və mahnıları təqdim olunub.
İyulun 29-dək davam edəcək 47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadasında məktəblilər kimya üzrə nəzəri və praktik biliklərini Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialında sınayacaqlar. Son illər elm və tədris bazasını gücləndirən bu təhsil ocağında ən müasir avadanlıqla təchiz edilmiş kimya laboratoriyaları yaradılıb. Hazırda Bakı filialının kimya fakültəsi ölkədə bu sahə üzrə ən güclü tədris mərkəzlərindən biridir.
47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadasının Azərbaycanda, Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialında keçirilməsi ilə bağlı qərar 2012-ci ildə Vaşinqtonda 44-cü Olimpiadanın Beynəlxalq Münsiflər Heyəti tərəfindən qəbul edilib. 2014-cü ildə Vyetnamın paytaxtı Hanoy şəhərində keçirilən 46-cı Beynəlxalq Kimya Olimpiadasının bağlanış mərasimində müsabiqənin bayrağı Azərbaycana – 47-ci Olimpiadanın təşkilatçısı olan Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialına verilib. Azərbaycan MDB məkanında Rusiyadan sonra məktəblilərin Beynəlxalq Kimya Olimpiadasını keçirmək hüququ qazanan ikinci ölkədir.
Hazırda Olimpiadada iştirak edən Azərbaycan komandasına “İstək” liseyini bu il bitirən Dilqəm Əhmədli, akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin builki məzunu Sergey Styopin, “İstək” liseyini və 160 nömrəli klassik gimnaziyanın X sinfini başa vuran Hüseyn Babayev və Ruslan Məmmədov daxildirlər. Komandanın rəhbəri isə 2009-cu ildə Böyük Britaniyada keçirilmiş 41-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadasının bürünc mükafatçısı, Qafqaz Universitetində üzvi kimya laboratoriyasının elmi işçisi Mehman Bünyadovdur.
47-ci Olimpiada AR Təhsil Nazirliyi, İdman və Gənclər Nazirliyi, Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) və Heydər Əliyev Mərkəzinin dəstəyi ilə keçirilir.
Olimpiadanın ingilis və Azərbaycan dillərində fəaliyyət göstərən http://icho2015.msu.az/ veb-səhifəsi yaradılıb. Həmçinin yarış müddətində iştirakçıları məlumatlandırmaq üçün gündəlik “Katalayzer” jurnalı dərc edilir.
Qeyd edək ki, ilk Beynəlxalq Kimya Olimpiadası 1968-ci il iyunun 18-21-də Çexoslovakiya Respublikasının (indiki Çex Respublikası) paytaxtı Praqada keçirilib. Üç ölkədən - Çexoslovakiya, Macarıstan və Polşadan 18 şagirdin iştirakı ilə keçirilmiş bu bilik yarışması həmin dövrdən etibarən hər il (1971-ci il istisna olmaqla) bir ölkədə təşkil olunur. Ötən əsrin 80-ci illərindən başlayaraq Olimpiadada iştirakçı ölkələrin sayı artıb. 1998-ci ildə Olimpiadada artıq dünyanın bütün qitələrini əhatə edən 47 ölkənin təmsilçiləri yarışıblar.

On July 21, opening ceremony of 47th International Chemistry Olympiad was taken place in Heydar Aliyev Center.
Opening ceremony of the Olympiad which organized by Baku Branch of Lomonosov Moscow State University was attended by 292 individuals from 75 countries, more than 250 scientists, chemical experts, observers, guests and team leader, Azerbaijani state and government officials, representatives of the diplomatic corps accredited in the country.
In advance, video-slide on the Olympiad was displayed.
Opening the ceremony, president of the 47th International Chemistry Olympiad, Chancellor of Baku Branch of Lomonosov Moscow State University, corresponding member of ANAS Professor Nargis Pashayeva greeted the attendees of Olympiad and expressed her gratitude of being the president of this important event. She noted that, Olympiad is held under the slogan of “Life even as a large chemical laboratory”.
Wishing successes to all participants, Nargis Pashayeva announced opening of 47th International Chemistry Olympiad.
Making speech in the event, Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ismet Abasov brought to mind great care and attention to education, science and culture in the country by first lady of Azerbaijan, president of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva. Notifying Olympiad as an intellectual race among the youth in the history of Azerbaijan he wished successes to participants.
Dequan Li, chairman of the Steering Committee of the International Chemistry Olympiad, Professor for Chemical and scientific communications at Sejong University of the Republic of Korea, thanked to president of the 47th International Chemistry Olympiad, Chancellor of Baku Branch of Lomonosov Moscow State University, Professor Nargis Pashayeva for excellent organization of the Olympiad.
Then, celebrate scientists of the world delivered their congratulations to Olympiad attendees.
In a congratulatory letter Chancellor of Lomonosov Moscow State University Viktor Sadovnichy drew attention to the organization of the International Chemistry Olympiad of 3 times in the university chaired by him. "This year, Olympiad is held in a nice city Baku, capital of Azerbaijan for the first time. Our university is still an actively parts in this event. Therefore, Baku Branch of Moscow State University hosts of the event,” - said academician.
By video appeal Rudolph Arthur Marcus, Nobel Prize winner in chemistry for 1992, highlighted the International Chemistry Olympiad as a wonderful opportunity to get acquainted with different cultures and gain more knowledge about chemistry.
Prof. Ahmad Zevayl, Nobel Prize winner in chemistry for 1999, expressed his gratitude on holding Olympiad in Azerbaijan. “International Chemistry Olympiad is a prestigious competition in order to celebrate beauty and richness of chemistry with the youth capable of brilliant edge. I hope you will discover Baku as a charming city and enjoy the hospitality of the people of Azerbaijan,” he stated.
Lotfi Zadeh, world renowned scientist, founder of the theory of fuzzy logic in the field of artificial intelligence, Professor of the University of California, also appealed to the students of this great knowledge competition. He stated that, Azerbaijan has strengthened its influence in the international arena, so conducting 47th International Chemistry Olympiad is a vital indicator of scientific, technological and cultural development and achievements made in the country under auspices of President Ilham Aliyev.
"It is not surprising to hold the Olympiad in Baku, because this is a fast-growing city cares for science and education", - appealed via video the professor at the University of Maryland, member of the Russian Academy of Sciences and member of the U.S. National Academy of Sciences Roald Sagdeev.
In the event, young tar performer Javanshir Rustambayli, People artist Azer Zeynalov, singer Agshin Abdullayev and others performed Azerbaijan music and songs.
In the 47th International Chemistry Olympiad which will run up to July 29, students will compete theoretical and practical knowledge in chemistry at Baku Branch of Moscow State University. Strengthening its scientific-educational base in recent years, this scientific venture established well-equipped chemical laboratories.
Decision on conducting 47th International Chemistry Olympiad in Azerbaijan, Baku Branch of Moscow State University, was adopted in Washington in 2012 by International jury of the 44th Olympiad. In 2014, at the closing ceremony of the 46th International Chemistry Olympiad in the Vietnamese capital city of Hanoi, flag of competition was given to Azerbaijan - organizer of the 47th Olympiad, Baku Branch of Moscow State University. After Russia, Azerbaijan is the second country in the CIS that won the right to host the International Chemistry Olympiad of students.
Currently, Azerbaijani team in the Olympiad include Dilgam Ahmadli, "Istek" lyceum graduate of this year, Sergei Styopin, this year graduate of lyceum after Academician Zarifa Aliyeva, Huseyn Babayev who finished "Istek" lyceum and Ruslan Mammadov, X class graduate of secondary school No. 160. Team head is a bronze medalist of 41th International Chemistry Olympiad in Great Britain (2009), researcher at the Laboratory of Organic Chemistry at the University of Gafgaz, Mehman Bunyadov.
Organizers of the 47th Olympiad are AR Ministry of Education, Youth and Sports, State Oil Company (SOCAR) and Heydar Aliyev Center.
Http://icho2015.msu.az/ is a website of Olympiad in English and Azerbaijani languages. Moreover, daily "Catalyzer" journal is published to inform the participants of the race.