Milli mətbuatımızın 140 illiyi Kürdəmirdə qeyd olunub
İyulun 22-də Kürdəmir rayon İcra Hakimiyyəti və AMEA N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan milli mətbuatının 140 illiyinə həsr edilən təntənəli yığıncaq keçirilib.
Kürdəmir rayonundakı Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən tədbirdə muzeyin Aran regional şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı zəngin tarixi və şanlı ənənələri olan Azərbaycan milli mətbuatının keçdiyi şərəfli yola qısa nəzər salıb. Qeyd olunub ki, milli mətbuatımız bütün dövrlərdə həqiqət carçısı olub, xalqımızın maariflənməsində, milli-bəşəri dəyərlərin təbliğində mühüm rol oynayıb.
Tədbirdə, həmçinin muzeyin Aran regional şöbəsinin elmi işçisi Tofiq Abdullayevin “Mətbuatımıza dövlət qayğısı mövzusunda, həmin şöbənin Aran ədəbi dərnəyinin üzvü, şair Abduləzəz Hüseynovun “Mətbuatımız və mili -mənəvi dəyərlərimiz” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonda çıxış edən Kürdəmir rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Vəsilə Əskərli mətbuatın qarşısında duran vəzifələrdən, regionların inkişafı sahəsində əldə olunan uğurların informasiya təminatından danışıb.

Grandiose ceremony devoted to 140th anniversary of National press co-organized by Kurdamir region Executive Power and ANAS National Museum of Azerbaijan Literature Aran Regional department, was held on July 22.
In the event which took place at Heydar Aliyev Center, chief of Aran Regional department, PhD in philology Yagut Bahadurgizi briefly glanced at honorable way of Azerbaijan national press and stated that, national press was herald of truth at any times and played vital role in enlightening of people and promoting of national-global values.
Moreover, researcher of the department Tofig Abdullayev delivered a lecture on “State care for national press”, member of Aran literary association, poet Abdulaziz Huseynov on “Our press and national-moral values”.
In closing, head deputy of Kurdamir region Exectuvie Power Vasila Askerli spoke about duties of press, data ware of achievements obtained in the development of regions.