İctimai Elmlər Bölməsinin büro iclasında bölmə institutlarının fəaliyyətləri barədə yarımillik hesabat dinlənilib
İyulun 23-də AMEA Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) növbəti büro iclası keçirildi.
Bölmənin büro üzvlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan İEB-in akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova iclasda bölmənin tərkibinə daxil olan institutların 2015-ci il üzrə yarımillik fəaliyyətlərinə dair hesabatlarının dinləniləcəyini bildirdi.
Tədbirdə çıxış edən elmi müəssisə rəhbərləri yarım il ərzində institutlarda həyata keçirilən elmi-təşkilati işlər və tədbirlər, elmin populyarlaşdırılması üzrə fəaliyyət, institutların maddi-texniki bazası və əldə olunan mühüm elmi nəticələr və digər məsələlərə dair ətraflı məlumatları diqqətə çatdırdılar. Bildirildi ki, yarımillik hesabat dövründə İEB-in elmi müəssisələrində apa­rı­lan elmi tədqiqat işləri Azərbaycan dövlətinin müstəqilliyinə, sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi, intellektual inkişafına, ictimai-siyasi sabitlliyinə, milli təhlükəsizliyinin qorunmasına, ölkənin beynəlxalq aləmə fəal inteqrasiyasına və bu prosesdə maddi-mənəvi dəyərlərinin qorunmasına istiqamətlənmişdir.
Qeyd edildi ki, İEB AMEA-nın sayca ən bö­yük struktur böl­­məsidir. Hazırda bölmənin  nəz­din­də 9 elmi-tədqiqat müəss­i­səsi, 1 muzey fəa­liy­­yət gös­tə­rir.  Bölmə Res­publika Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əla­qə­lən­di­ril­məsi Şu­ra­sının 4 prob­lem şu­rasına kuratorluq edir.
Bildirildi ki, cari ilin yarımilliyi ərzində bölmənin Tarix, Şərqşünaslıq, Fəlsəfə və Hüquq institutlarının nəzdində struktur dəyişiklikləri aparılmış, müasir standartlara cavab verən yeni şöbələr yaradılmışdır. Yarımillik hesabat dövründə İctimai Elmlər Bölməsinin Humanitar Elmlər Bölməsi ilə birgə 2 büro, 1 ümumi iclası olmuşdur. Həmçinin bölmə ayrıca fəaliyyətə başladığı tarixdən 1 ümumi, 3 büro iclası keçirmişdir. Bölmə iclaslarında dövlət əhəmiyyətli sənədlərin, gündəmdə olan ən aktual problemlərin müzakirəsinə geniş yer verilmişdir.

23 июля в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание бюро Отделения общественных наук (ООН) НАНА.
Мероприятие, в котором приняли участие члены Бюро отделения, вступительным словом открыла и.о. академика-секретаря ООН, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова, которая сообщила, что на заседании будут заслушаны доклады о полугодовой деятельности входящих в отделение институтов на 2015 год.
Руководители научно-исследовательских институтов проинформировали о научно-организационных работах и мероприятиях, реализованных в институтах в течение полугода, деятельности по популяризации науки, материально-технической базе институтов и достигнутых важных результатах и др. Было отмечено, что за полугодовой отчетный период научно-исследовательские работы, проводимые в научных учреждениях ООН, направлены на защиту государственной независимости, социально-экономическое и культурно-духовное, интеллектуальное развитие, общественно-политическую стабильность Азербайджана, защиту его национальной безопасности, активную интеграцию страны в международное пространство.
Было отмечено, что при Отделении общественных наук функционируют 9 научно-исследовательских учреждений и 1 музей. Отделение является куратором 4 Проблемных советов Республиканского совета по организации и координации научных исследований.
Сообщено, что в текущем году при институтах Истории, Востоковедения, Философии и права Отделения общественных наук были проведены структурные изменения, учреждены отвечающие современным стандартам новые подразделения. За полугодовой отчетный период были проведены 2 совместных заседания Бюро, 1 общее заседание Отделения общественных наук и Отделения гуманитарных наук НАНА. На заседаниях отделения широкое место отводится обсуждению документов государственной важности, актуальным проблемам повестки дня.