“Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” jurnalının növbəti sayı çap olunub
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” elmi jurnalının növbəti sayı işıq üzü görüb.
1946-2019-cu illərdə “Ədəbiyyat məcmuəsi” adı ilə çap olunan jurnal 30 may 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyində dövlət qeydiyyatına alınıb. Jurnal Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının tövsiyə etdiyi elmi nəşrlərin siyahısına daxildir.
“Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” elmi jurnalının baş redaktoru AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylidir. Bu say akademik İsa Həbibbəylinin “Böyük qayıdış epopeyası” adlı məqaləsi ilə açılır. Jurnalın məsul katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı, məsul redaktoru Mehparə Axundova, nəşriyyat redaktoru Töhfə Talıbovadır.
Jurnal Azərbaycan ədəbiyyatını və onun tarixi inkişaf mərhələlərini araşdıran, bu mövzuda müasir və aktual tədqiqat işlərinin çapını həyata keçirən elmi-nəzəri nəşrdir. “Elm və təhsil” nəşriyyatında çap olunan jurnalın bu nömrəsi “Azərbaycan ədəbiyyatı”, “Folklorşünaslıq”, “Yubileylər” və “Resenziyalar” bölmələrindən ibarətdir.
“Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” jurnalının beynəlxalq redaksiya heyətinə Türkiyə, Özbəkistan, Fransa, Gürcüstan, Hindistan, Polşa, Monqolustan və Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının alimləri daxildir. Elmi-nəzəri jurnalda məqalələr Azərbaycan, rus, ingilis və türk dillərində dərc edilir.

Издан очередной номер журнала «Азербайджанское литературоведение»
Вышел в свет очередной номер научного журнала Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА «Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı» («Азербайджанское литературоведение»).
Журнал, который издавался в 1946-2019 гг. под названием «Ədəbiyyat məcmuəsi» («Литературный сборник»), прошел государственную регистрацию в Министерстве юстиции Азербайджанской Республики 30 мая 2019 года. Журнал входит в перечень научных изданий, рекомендуемых Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики для публикации основных результатов научных исследований.
Главным редактором журнала «Азербайджанское литературоведение» является президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Данный выпуск журнала начинается со статьи академика Исы Габиббейли «Эпопея великого возвращения».
Ответственным секретарем журнала является доктор философии по филологии, доцент Айгюн Багирли, ответственным редактором – Мехпара Ахундова, редактором издательства – Тохфа Талыбова.
Журнал является научно-теоретическим изданием, в котором публикуются  современные и актуальные исследовательские работы, посвященные азербайджанской литературе и историческим этапам ее развития. Этот выпуск журнала, который вышел в свет в издательстве «Элм ве техсил», состоит из следующих рубрик: «Азербайджанская литература», «Фольклористика», «Юбилеи» и «Рецензии».
В международной редакционной коллегии журнала «Азербайджанское литературоведение» представлены ученые из Турции, Узбекистана, Франции, Грузии, Индии, Польши, Монголии и Республики Татарстан (Российская Федерация). Статьи в научно-теоретическом журнале публикуются на азербайджанском, русском, английском и турецком языках.