“Bəxtiyar Vahabzadə. Həyatı, mühiti və yaradıcılığı” kitabı işıq üzü görüb
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutun baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərlinin “Bəxtiyar Vahabzadə. Həyatı, mühiti və yaradıcılığı” monoqrafiyası çap olunub.
“Sənətkarın elmi pasportu seriyası”nın 32-ci nəşri olan “Bəxtiyar Vahabzadə. Həyatı, mühiti və yaradıcılığı” kitabı Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının qərarı ilə nəşr edilib.
Kitabın elmi redaktoru və “Milli istiqlal şairi Bəxtiyar Vahabzadə” başlıqlı “Ön söz”ün müəllifi AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylidir.
Məsul redaktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı, rəyçiləri isə fəlsəfə elmləri doktoru Rahid Ulusel və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aslan Salmansoydur.
Monoqrafiyada Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadə poeziyasının milli və bəşəri qaynaqları, onun mövzu, ideya-məzmun və bədii forma mündəricəsi, şairin azərbaycançılıq, türkçülük və dinçilik baxışları, Azərbaycan milli ideyasının təkamülü yollarında mücadiləsi ədəbi-fəlsəfi və ideoloji kontekstdə əksini tapıb.
“Elm və təhsil” nəşriyyatında çapdan çıxan 556 səhifəlik monoqrafiya altı fəsil on bir bölümdən ibarətdir.

Вышла в свет книга «Бахтияр Вагабзаде. Жизнь, среда и творчество»
Издана монография главного научного сотрудника Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктора филологических наук Ализаде Аскерли «Бахтияр Вагабзаде. Жизнь, среда и творчество».
Книга «Бахтияр Вагабзаде. Жизнь, среда и творчество», являющаяся 32-м изданием в серии «Научный паспорт мастера», увидела свет по постановлению Ученого совета Института литературы.
Научным редактором книги и автором «Предисловия» под названием «Поэт национальной независимости Бахтияр Вагабзаде» является президент НАНА, академик Иса Габиббейли.
Ответственным редактором книги является доктор философии по филологии, доцент Айгюн Багирли, рецензентами – доктор философских наук Рахид Улусел и доктор философии по филологии Аслан Салмансой.
В монографии  национальные и общечеловеческие истоки поэзии Народного поэта Бахтияра Багабзаде, ее тематическое, идейное содержание и художественные формы, взгляды поэта на идеи азербайджанства и тюркизма, религиозные взгляды, его борьба за развитие национальной идеи рассматриваются в литературно-философском и идеологическом контексте.
Монография, которая увидела свет в издательстве «Элм ве техсил», состоит из шести глав и одиннадцати разделов, общий объем книги – 556 страниц.