“Filologiya və sənətşünaslıq” jurnalının növbəti sayı çap olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin elmi jurnalı olan “Filologiya və sənətşünaslıq” dərgisinin növbəti sayı (2022, № 2) çap olunub. Jurnalda humanitar elmlər istiqaməti üzrə ədəbiyyatşünaslıq, Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi, ədəbiyyat nəzəriyyəsi, müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq, folklorşünaslıq, dilçilik, sənətşünaslıq,  mətbuat tarixi və publisistika sahələri üzrə elmi-tədqiqat əsərləri nəşr olunur.
“Filologiya və sənətşünaslıq” elmi jurnalının baş redaktoru AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylidir. Jurnalın bu sayı akademik İsa Həbibbəylinin Xalq rəssamı Ömər Eldarovdan bəhs edən “Azərbaycan heykəltəraşlıq sənətinin əbədi mogikanı” məqaləsi ilə açılır.
Baş redaktorun müavinləri AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə və filologiya elməri doktoru Əlizadə Əsgərlidir. Redaksiya heyətinə bir sıra akademiklər və AMEA-nın müxbir üzvləri daxildir. Jurnalın məsul redaktoru Maral Poladovadır.
“Elm” nəşriyyatında çap olunan jurnalın bu sayı “Ədəbiyyatşünaslıq”, “Dilçilik”, “Sənətşünaslıq”, “Zemfira Səfərova - 85”, “Yubileylər” və “Xronika-2022” bölmələrindən ibarətdir. “Bələdçi” Azərbaycan, ingilis və rus dillərindədir.
“Filologiya və sənətşünaslıq” jurnalının beynəlxalq redaksiya heyətinə Türkiyə, Rusiya, Belarus, Polşa və Gürcüstanın alimləri daxildir.
Qeyd edək ki, jurnalın təsisçisi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasıdır və Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyində 30.05.2019-cu ildə qeydiyyata alınıb. Jurnal 2019-cu ilə qədər “Xəbərlər” (Humanitar elmlər seriyası) adı ilə çap olunub.

Издан очередной номер журнала «Филология и искусствоведение»
Издан очередной номер научного журнала Президиума Национальной академии наук Азербайджана «Филология и искусствоведение» (2022, № 2). В журнале публикуются научно-исследовательские труды, охватывающие такие области гуманитарных наук, как литературоведение, история азербайджанской литературы, теория литературы, сравнительное литературоведение, фольклористика, языкознание, искусствоведение, история печати и  публицистика.
Главным редактором научного журнала «Филология и искусствоведение» является президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Данный выпуск журнала начинается со статьи академика Исы Габиббейли «Вечный могикан скульптурного искусства Азербайджана», повествующей о Народном художнике Омаре Эльдарове.
Заместителями главного редактора являются член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде и доктор филологических наук Ализаде Аскерли, ответственным редактором – Марал Поладова. В редакционной коллегии журнала представлен ряд академиков и членов-корреспондентов НАНА.
Данный номер журнала, который вышел в свет в издательстве «Элм», состоит из следующих рубрик: «Литературоведение», «Языкознание», «Искусствоведение», «Земфира Сафарова – 85», «Юбилеи» и «Хроника-2022». «Оглавление» оформлено на азербайджанском, английском и русском языках.
В международную редакционную коллегию журнала «Филология и искусствоведение» входят ученые из Турции, России, Беларуси, Польши и Грузии.
Отметим, что учредителем журнала является Национальная академия наук Азербайджана. Журнал прошел регистрацию в Министерстве юстиции Азербайджанской Республики 30 мая 2019 года. До 2019 года журнал выходил под названием «Известия (Серия гуманитарных наук)».