AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi və Şəki Regional Elmi Mərkəzi hesabat verib
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları, aidiyyəti şəxslər, ali təhsil müəssisələrinin və KİV-in nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin və Şəki Regional Elmi Mərkəzinin alimlərinin 2022-ci ildə əldə etdikləri mühüm nəticələri əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Tehranda Azərbaycan səfirliyinin binasına edilən silahlı hücumla bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli səfirliyin binasına silahlı hücum və səfirliyin mühafizə xidmətinin rəisinin faciəvi şəkildə qətlə yetirilməsinin İranın anti-Azərbaycan siyasətinin nəticəsi olduğunu deyib. AMEA rəhbəri bildirib ki, elmi ictimaiyyət törədilən cinayəti terror hadisəsi hesab edir, bu hücumu şiddətlə qınayır və bu hadisəyə görə İran İslam Respublikası məsuliyyət daşıyır.
“Yayımlanan görüntülər, səfirlik əməkdaşlarının dedikləri göstərir ki, baş verən hücum terror hadisəsidir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin iranlı həmkarı qarşısında qoyduğu tələblər - qanlı terror aktının hərtərəfli araşdırılması, cinayətkarların layiqli cəzalarını alması və istintaqın şəffaf şəkildə aparılması yerinə yetirilməlidir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
AMEA rəhbəri, həmçinin qeyd edib ki, İran Azərbaycanın haqq savaşında Ermənistanı dəstəkləməklə özünün gerçək simasını göstərib, bu gün Zəngəzur dəhlizinin açılmasına mane olanlardan biri də İrandır və təəssüf ki, rəsmi Tehran Ermənistanı özünün qırmızı xətti hesab edir.
“Biz Azərbaycan alimləri terror hadisəsinin qarşısını alarkən qəhrəmancasına həlak olmuş səfirliyimizin əməkdaşı baş leytenant Əsgərov Orxan Rizvan oğlunun ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı veririk. Bu terror hadisəsini şiddətlə qınayırıq. Hadisəni törədənlər buna görə cavab verməlidirlər”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
Daha sonra iclasda şəhid baş leytenant Əsgərov Orxan Rizvan oğlunun xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Bu günlərdə Türkiyə Cümhuriyyətinə səfərinin yekunları barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli qardaş ölkədə bir sıra məhsuldar görüşlər keçirdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) prezidenti, professor doktor Müzəffər Şəkərlə görüş zamanı qarşılıqlı olaraq elmi əsərlərin nəşri, ortaq konfrans və simpoziumların keçirilməsi, hər iki qurumda nəşr olunan jurnalların mübadilə edilməsi və s. məsələlərin öz əksini tapdığı əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
AMEA-nın rəsmi olaraq tərkibinə daxil olduğu ilk beynəlxalq qurum olan  və 34 ölkənin elmlər akademiyalarını əhatə edən Asiya Elmlər Akademiyaları və Cəmiyyətləri Assosiasiyasının (AASSA) prezidenti, professor doktor Əhməd Nuri Yurdusevlə görüşdə isə tərəflər arasında yeni yaradılmış əlaqələrin əhəmiyyətinə toxunulub. Bu il AASSA tərəfindən Asiya qitəsi ölkələrində keçiriləcək 4 beynəlxalq tədbirə üzv ölkə kimi ilk dəfə olaraq Azərbaycan alimlərinin də dəvət ediləcəyi, elmi təşkilatın tədbirlərində və layihələrində AMEA alimlərinin yaxından iştirak edəcəyi bildirilib.
Dünya şöhrətli görkəmli türkoloq alim, professor Əhməd Bican Ərcilasunla görüşdə isə türkologiya elminin qarşısında duran vəzifələrdən bəhs edilib, bu istiqamətdə indiyədək Azərbaycanda və Türkiyədə aparılmış tədqiqatlardan və birgə elmi-tədqiqat işlərinin davam etdirilməsinin əhəmiyyətindən söz açılıb.
Səfər çərçivəsində keçirilən digər bir görüş Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun rəhbəri professor Yüksel Özgenlə olub və qurumlar arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
TÜBİTAK rəhbəri, professor Hasan Mandalla görüşdə Türkiyənin Ulakbim - Dərgi Park elektron baza reyestrinə AMEA-nın elmi jurnallarının daxil edilməsi, müxtəlif elm sahələrini əhatə edən layihələrin maliyyələşdirilməsi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi kimi məsələlər müzakirə edilib.
Avrasiya Yazarlar Birliyinin başqanı Yaqub Öməroğlu ilə görüşdə isə qarşılıqlı elmi-ədəbi əlaqələr müzakirə olunub.
AMEA rəhbərinin məlumatı dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə akademik İsa Həbibbəylinin Türkiyəyə səfərindən irəli gələrək bir sıra qərarlar qəbul edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin AMEA-nın Ümumi yığıncağının aprel ayında keçirilmə ənənəsinin keçmiş SSRİ Elmlər Akademiyasından qaldığını qeyd edib. Yeni çağırışlar işığında Akademiyada gedən yeniləşmə prosesi çərçivəsində cari ildən başlayaraq Ümumi yığıncağın bir qədər önə çəkilməsi ilə bağlı müzakirə aparılıb.
Sonra Yer Elmləri Bölməsinin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib. Hesabatı təqdim edən bölmənin Elmi şurasının sədrinin müavini, akademik Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, hesabat ilində “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019-2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”, “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”, eləcə də AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Rəyasət Heyətinin qərarlarından irəli gələrək tədqiqatlar aparılıb.
Akademik vurğulayıb ki, ötən il Yer Elmləri Bölməsində 8 problemi əhatə edən 45 mövzu, 55 elmi tədqiqat işi, 43 mərhələ üzrə elmi tədqiqat işi yerinə yetirilib, 1 mövzu, 16 elmi-tədqiqat işi başa çatdırılıb, 1 tətbiq işi tamamlanıb, 8 mühüm nəticə əldə olunub. Belə ki, “Azərbaycanın Xəzər və Xəzəryanı ərazilərinin geosistemlərinin və bioloji müxtəlifliyin peyk məlumatları əsasında qiymətləndirilməsi” və “Məhsuldar qatın dərində yatan daban laylarının geoloji quruluşu və karbohidrogen flüidlərinin faza halı” elmi-tədqiqat proqramları üzrə işlər başa çatdırılıb.
Hesabat ilində bölmənin alimləri tərəfindən 15 monoqrafiya, 19 kitab və 7 dərs vəsaiti, 233 məqalə (78-i xaricdə), 90 tezis (46-sı xaricdə) nəşr edilib.  Məqalələrdən 45-i “Web of Science” və “Scopus” bazasında olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb.
Bölmənin kadr potensialı barədə də danışan F.Qədirov Yer Elmləri Bölməsinin tərkibində 7 həqiqi, 11 müxbir üzv, 50 elmlər, 135 fəlsəfə doktorunun fəaliyyət göstərdiyini söyləyib. Bildirib ki, ötən il Yer Elmləri üzrə Problem Şurasının iclaslarında 5 elmlər və 27 fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya mövzuları müzakirə edilərək təsdiqlənib, 21 fəlsəfə və 2 nəfər elmlər doktoru elmi dərəcələri üzrə dissertasiya işi müdafiə olunub. Qeyd edib ki, hazırda bölmənin institutlarında 43 doktorant (37 əyani, 6 qiyabi) təhsil alır.
2022-ci ildə bölmənin “ANAS Transactions. Earth Sciences”, “Stratigraphy and sedimentology of oil-gas basins”, “Azərbaycan ərazisində seysmoproqnoz müşahidələri”, “Coğrafiya və təbii resurslar” jurnallarında dərc olunan məqalələrin elmi səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün tədbirlər görülüb. YEB-nin üç beynəlxalq məlumat bazasına “GeoRef database”, “Crossref Annual” və “Scopus”a daxil  edilmiş “ANAS Transactions. Earth Sciences” jurnalına 0.5 impakt faktoru verilib.
Akademik Fəxrəddin Qədirov bölmənin prioritet elmi tədqiqatları, “Scimago” reytinq agentliyində Yer elmlərinin mövqeyi, elektron elmin vəziyyəti, elm və təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr və laboratoriyalar, ekspedisiyalar, elmi nəticələrin tətbiqi, ölkənin müdafiə qüdrətinin artırılması ilə bağlı görülmüş işlər və s. məlumatları da diqqətə çatdırıb.
Hesabat dinlənildikdən sonra məruzə ətrafında akademiklər Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, Rasim Əliquliyev, Akif Əlizadə, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Akademik İsa Həbibbəyli bölmənin alimlərinin 2022-ci ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, aparılan tədqiqatların sahəsinin genişləndiyini və bundan irəli gələrək Yer Elmləri Bölməsində əldə olunan mühüm elmi nəticələrin artdığını söyləyib.
Yer Elmləri Bölməsinin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat qənaətbəxş hesab edilib və müvafiq qərar qəbul olunub.
Daha sonra AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü mərkəzin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təqdim edib. Bildirib ki, hesabat ilində mərkəzdə 6 istiqamətdə, 8 şöbədə, 8 mövzu üzrə elmi-tədqiqat işləri aparılıb. Belə ki, “Azərbaycan Respublikasında Baramaçılığın və İpəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın həyata keçirilməsi üzrə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə təsdiqlənmiş Tədbirlər planında mərkəzə tapşırılmış bəndlər üzrə, eləcə də “Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsinin landşaft qurşaqlarında intensivləşməkdə olan səhralaşmanın biogeokimyəvi üsullarla tədqiqi”, “Qarabağın Zəngilan rayonu ərazisində landşaft diaqnostik tədqiqatların aparılması” işləri üzrə ilkin tədqiqatlar yerinə yetirilib, regiondan etnoqrafik və folklor materialları toplanıb, ekoturizmin bölgədə inkişafı ilə bağlı monitorinqlər aparılıb.
Həmçinin “Azərbaycanın insan, heyvan və bitki genofondunun genetik kolleksiyalarının və məlumat bazalarının yaradılması”, “Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsinin iqlim şəraitinə uyğun məhsuldar tut ipəkqurdu (Bombyx  mori L) cins və hibridlərinin yaradılması, eləcə də və Saturnia pyri vəhşi ipəkqurdunun istehsalata tətbiqinin genişləndirilməsi” mövzuları üzrə tədqiqatların aparıldığını söyləyib.
Bildirib ki, 2022-ci ildə mərkəzin əməkdaşlarının 2 kitabı, 42 elmi məqaləsi (9 məqalə“Scopus”, 4 məqalə “Web of science” bazasında), 16 tezisi işıq üzü görüb.
Yusif Şükürlü, o cümlədən “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası haqqında, elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, elekton elmin vəziyyəti, keçirilmiş konfranslar, seminarlar və yubileylər, kadr hazırlığı barədə məlumat verib.
Hesabat dinlənildikdən sonra məruzə ətrafında çıxışlar olub, təkliflər səsləndirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli mərkəzin 2022-ci ildəki fəaliyyətini qənaətbəxş hesab edib, Şəkinin zəngin ədəbi-mədəni mühitinin öyrənilməsinin, Azərbaycançılıq və digər ideoloji işlər üzrə tədqiqatların səviyyəsinin yüksəldilməsinin, elmlər və fəlsəfə doktoru hazırığı işinə diqqətin artırılmasının vacibliyini bildirib. AMEA rəhbəri, həmçinin müasir çağırışlara uyğun olaraq Şəki Regional Elmi Mərkəzində də struktur islahatlarına ehtiyac yarandığını və bununla bağlı müzakirə aparılmasının zəruriliyini söyləyib.
Sonda Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Şəki Regional Elmi Mərkəzinin 2022-ci ildəki fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edilib.

Отчет о деятельности в 2022 году представили Отделение наук о Земле и Шекинский региональный научный центр
30-го января состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
На заседании приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, советник министра науки и образования Ниджат Мамедли, генеральные директора научных учреждений и организаций, представители высших учебных заведений и СМИ.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей важные результаты, полученные учеными Отделения наук о Земле и Шекинского регионального научного центра в 2022 году.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомил всех с вопросами, стоящими на повестке дня.
Говоря о вооруженном нападении на посольство Азербайджана в Тегеране, академик Иса Габиббейли отметил, что это нападение и убийство начальника службы охраны посольства – результат антиазербайджанской политики Ирана. Руководитель НАНА сообщил, что  научная общественность считает совершенное преступление террористическим актом, решительно его осуждает, вся ответственность за нападение лежит на Исламской Республике Иран.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «Видеокадры, которые распространяются в сети, и показания сотрудников посольства свидетельствуют о том, что нападение является террористическим актом. Требования, выдвинутые Президентом Ильхамом Алиевым перед его иранским коллегой – обеспечить всестороннее и прозрачное расследование кровавого теракта и привлечь преступников к ответственности – должны быть выполнены безоговорочно».
Руководитель НАНА также отметил, что Иран показал свое истинное лицо, поддержав Армению во время справедливой войны Азербайджана, также Иран является одним из государств, которые препятствуют сегодня открытию Зангезурского коридора, и, к сожалению, официальный Тегеран считает Армению своей красной линией:
«Мы, ученые Азербайджана, приносим глубокие соболезнования семье и близким сотрудника посольства – старшего лейтенанта Аскерова Орхана Ризван оглу, героически погибшего при предотвращении террористического акта. Мы решительно осуждаем этот террористический акт. Лица, совершившие это преступление, должны понести заслуженное наказание».
Затем на заседании минутой молчания была почтена память шехида – старшего лейтенанта Аскерова Орхана Ризван оглу.
Говоря об итогах своего официального визита в Турецкую Республику, академик Иса Габиббейли сообщил, что с 25-го по 29-е января он провел ряд плодотворных встреч в братской стране. В ходе встречи с президентом Академии наук Турции (TÜBA), профессором Музаффером Шекером был заключен договор о сотрудничестве, в котором нашли свое отражение такие вопросы, как издание научных трудов, проведение совместных конференций и симпозиумов, обмен журналами, которые издаются в обеих организациях, и т.д.
Во время встречи с президентом Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии (AASSA), которая является первой международной организацией, в состав которой официально вошла НАНА, и которая охватывает академии наук 34-х стран, профессором Ахмедом Нури Юрдусевом были рассмотрены перспективы сотрудничества.  Отмечалось, что в этом году впервые азербайджанские ученые будут приглашены на 4 международных мероприятия, которые пройдут при организационной поддержке AASSA в странах Азии, и тем самым будут созданы возможности для начала реализации новых перспективных проектов в сфере международного научного сотрудничества.
А в ходе встречи с всемирно известным ученым-тюркологом, профессором Ахмедом Биджаном Арджиласуном говорилось о задачах, стоящих перед тюркологией, исследованиях, которые до сегодняшнего дня велись в данной области в Азербайджане и Турции, и необходимости продолжения совместных научно-исследовательских работ.
Еще одна встреча в рамках поездки прошла с руководителем Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, профессором Юкселем Озгеном. В результате встречи был подписан договор о сотрудничестве между структурами.
В ходе встречи с президентом Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (ТЮБИТАК), профессором Хасаном Мандалом обсуждались вопросы, связанные с совершенствованием механизмов финансирования научных проектов, охватывающих различные сферы,  и включением научных журналов НАНА в реестр электронной базы данных «DеrgiPark» (ULAKBİM).
А во время встречи с председателем Союза писателей Евразии Ягубом Омароглу были обсуждены научно-литературные связи.
После выступления руководителя НАНА были приняты соответствующие постановления Президиума, связанные с поездкой академика Исы Габиббейли в Турцию.
Академик Иса Габиббейли также отметил, что традиция проведения Общего собрания НАНА в апреле осталась со времен Академии наук бывшего СССР. Учитывая новые вызовы и идущий в Академии процесс обновления, на заседании были обсуждены вопросы, связанные с переносом даты Общего собрания, начиная с текущего года, на более ранний срок.
Далее на мероприятии был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле НАНА в 2022 году. Представляя отчет, заместитель председателя Ученого совета отделения, академик Фахраддин Гадиров сообщил, что в отчетном году в центре внимания находились вопросы, нацеленные на реализацию мероприятий, предусмотренных в «Государственной программе социально-экономического развития регионов Азербайджанской Республики в 2019-2023 годах», «Государственной программе по развитию услуг дистанционного наблюдения за поверхностью Земли посредством спутника в Азербайджанской Республике на 2019-2022 годы», «Государственной программе по повышению международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике на 2019-2023 годы», «Государственной программе по геологическому изучению недр Земли и эффективному использованию минерально-сырьевой базы на 2020-2024 годы», «Плане мероприятий по обеспечению рационального использования водных ресурсов на 2020-2022 годы», а также постановлений Общего собрания и Президиума НАНА.
Академик подчеркнул, что в прошлом году в Отделении наук о Земле велись научные исследования, охватывающие 8 проблем, 45 тем, 55 работ и 43 этапа, были завершены 1 тема и 16 работ, применена 1 работа, получены 8 важных результатов.
В отчетном году сотрудниками отделения были изданы 15 монографий, 19 книг и 7 учебных пособий, 233 статьи (78 – за рубежом), 90 тезисов (46 – за рубежом), 45 из опубликованных статей вышли в свет в журналах с импакт-фактором, которые входят в базы «Web of Science» и «Scopus».
Говоря о кадровом потенциале Отделения наук о Земле, академик Фахраддин Гадиров сообщил, что в научных учреждениях отделения заняты 7 действительных членов и 11 членов-корреспондентов НАНА, 50 докторов наук и 135 докторов философии. Отмечалось, что в прошлом году на заседаниях соответствующих Проблемных советов были обсуждены и утверждены темы 5-ти диссертаций на соискание ученой степени доктора наук и 27-ми – на соискание ученой степени доктора философии, также прошли защиты 21-й диссертации на соискание ученой степени доктора философии  и 2-х диссертаций на соискание ученой степени доктора наук. В настоящее время в институтах отделения обучаются 43 докторанта (37 – на очном и 6 – на заочном отделениях).
В 2022 году были осуществлены мероприятия, нацеленные на повышение научного уровня статей, публикуемых в журналах отделения «ANAS Transactions. Earth Sciences», «Stratigraphy and sedimentology of oil-gas basins», «Сейсмопрогностические наблюдения на территории Азербайджана» и «География и природные ресурсы». Журнал Отделения наук о Земле «ANAS Transactions. Earth Sciences», который включен в три международные базы данных – «GeoRef database», «Crossref Annual» и «Scopus» – получил импакт-фактор, равный 0.5.
Академик Фахраддин Гадиров также рассказал о приоритетных научных исследованиях, позиции, которую занимают науки о Земле по данным рейтингового агентства «Scimago», состоянии электронной науки, интеграции науки и образования, международных связях и лабораториях, экспедициях, применении научных результатов, работах по повышению оборонной мощи страны и т.д.
После прослушивания доклада выступили академики Ариф Гашимов, Ибрагим Гулиев, Расим Алигулиев, Акиф Ализаде, советник науки и образования Ниджат Мамедли, доктор географических наук Закир Эминов и другие, которые озвучили свои мысли и предложения.
Академик Иса Габиббейли высоко оценил деятельность ученых отделения в 2022 году и отметил, что была расширена сфера проводимых исследований, в результате чего возросло количество важных результатов, полученных в Отделении наук о Земле.
Отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле в 2022 году был признан удовлетворительным. Было принято соответствующее постановление.
Затем отчет о научной и научно-организационной деятельности Шекинского регионального научного центра НАНА в 2022 году представил директор центра, доктор философии по физико-математическим наукам Юсиф Шукюрлу. Он сообщил, что в отчетном году в 8-ми отделах центра велись работы по 6-ти направлениям, охватывающим 8 тем. Так, были выполнены порученные центру работы, предусмотренные в Плане мероприятий, утвержденном постановлением Президиума НАНА по реализации «Государственной программы по развитию коконоводства и шелководства в Азербайджанской Республике на 2018-2025 годы», а также проведены первичные исследования, предусмотренные в работах «Изучение интенсивного опустынивания на ландшафтных поясах северо-западной части Азербайджана биогеохимическими методами», «Проведение ландшафтных диагностических исследований на территории Зангиланского района Карабаха» и т.д.
Юсиф Шукюрлу сообщил, что в 2022 году сотрудниками центра были изданы 2 книги, 42 научные статьи (9 статей – в журналах, включенных в базу «Scopus», 4 статьи – в журналах, включенных в «Web of science»), а также 16 тезисов.
Директор центра также рассказал о реализации мероприятий, предусмотренных в «Программе развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025 годы», интеграции науки и образования, международных связях, состоянии электронной науки, проведенных конференциях, семинарах и юбилеях, подготовке кадров.
После прослушивания отчета прошли дискуссии, были озвучены предложения.
Академик Иса Габиббейли назвал деятельность центра в 2022 году удовлетворительной и отметил, что нужно повысить уровень исследований, нацеленных на изучение богатой литературной и культурной среды Шеки, пропаганду идеологии азербайджанства и т.д., а также уделять особое внимание подготовке докторов наук и докторов философии. Руководитель НАНА подчеркнул, что в соответствии с современными вызовами возникла необходимость в проведении структурных реформ и в Шекинском региональном научном центре.
В заключение постановлением Президиума отчет о деятельности Шекинского регионального научного центра в 2022 году был признан удовлетворительным.