Fevralın 7-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində “Əlişir Nəvai və XXI əsr” mövzusunda keçirilən 8-ci beynəlxalq konfransın bağlanış mərasimi olub.
Əvvəlcə özbəkistanlı və türkiyəli qonaqlar AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olublar.
Tədbirin əvvəlində Türkiyədə baş vermiş zəlzələ ilə əlaqədar faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Azərbaycan və Özbəkistan prezidentləri tərəfindən iki ölkə arasında bütün sahələrdə əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verildiyini vurğulayan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli özbək ədəbiyyatının böyük klassiki Əlişir Nəvai irsinin birgə tədqiq edilməsinin, bu mövzuda ortaq layihələrin həyata keçirilməsinin zəruriliyi və əhəmiyyətindən danışıb, Bakıda keçirilən beynəlxalq elmi konfransın uğurla başa çatdığını bidirib.
AMEA rəhbəri Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərinə görə Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şuxrat Sirojiddinova AMEA Nizami Gəncəvi adına “Ədəbiyyat İnstitutunun Fəxri dostu” diplomunu təqdim edib.
Tədbirdə çıxış edən Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şuxrat Sirojiddinov isə sovet hakimiyyəti illərində Özbəkistan tarixinin, mədəniyyətinin saxtalaşdırıldığını nəzərə çatdırıb. Vurğulayıb ki, yalnız Özbəkistan müstəqillik qazandıqdan sonra ölkənin tarixi, mədəniyyəti, görkəmli şəxsiyyətləri sistemli tədqiqatlara cəlb olunub. AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu ilə qarşılıqlı münasibətlərə toxunan professor Şuxrat Sirojiddinov müasir dövrdə Azərbaycan-Özbəkistan elmi-ədəbi əlaqələrinin inkişaf etdirilməsində azərbaycanlı həmkarlarının xüsusi rolunu vurğulayıb, beynəlxalq konfransın təşkilində göstərilən dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib.
Akademik İsa Həbibbəylinin 2020-ci ildə Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin Fəxri professoru seçildiyini və pandemiya səbəbindən ötən müddət ərzində diplomun təqdim edilə bilmədiyini xatırladan professor Şuxrat Sirojiddinov, akademik İsa Həbibbəyliyə rəhbərlik etdiyi universitetin müvafiq diplomunu və “Əlişir Nəvai” medalını təqdim edib.
Tədbirdə, həmçinin filologiya elmləri doktoru Almaz Ülvi Binnətovaya Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin Fəxri professoru diplomu, eləcə də akademik Teymur Kərimli, AMEA-nın müxbir üzvü Nüşabə Araslı, filologiya elmləri doktorları Almaz Ülvi Binnətova, Ataəmi Mirzəyev, Ramiz Əskər, Yaşar Qasımbəyli, İsmayıl Məmmədli və Şəhla Məcidovaya “Əlişir Nəvai” medalı təqdim olunub.
Konfrans çərçivəsində professor Şuxrat Sirojiddinovun Azərbaycan dilində nəşr edilmiş “Əmir Əlişir: həyatı və yaradıcılığı” kitabının təqdimatı da keçirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli təqdim olunan kitabın ədibin elmi tərcümeyi-halına dair Azərbaycan dilində çap olunmuş ilk əsər kimi qiymətləndirib. Əsərin Nəvainin tələbələri və davamçılarının xatirələri və təzkirələri əsasında meydana gəldiyini vurğulayıb, nəşrin xarici dillərə tərcümə edilməsinin əhəmiyyətini bildirib.
Filologiya elmləri doktorları Almaz Ülvi Binnətova, Ramiz Əskər, Yaşar Qasımbəyli və Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin professoru Nurboy Cabbarov çıxış edərək əsərin məziyyətlərindən danışıblar.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qonaqlara bir sıra kitablar hədiyyə edib, Əlişir Nəvai beynəlxalq konfransının ölkələrimiz arasında elmi-ədəbi əlaqələrin inkişafına və nəvaişünaslığa öz töhfəsini verəcəyini söyləyərək konfransa yekun vurub.
Qeyd edək ki, iki gün davam edən konfrans AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.

7-го февраля в Президиуме НАНА состоялась церемония закрытия Восьмой международной конференции «Алишер Навои и XXI век».
Вначале гости из Узбекистана и Турции ознакомились со зданием Президиума НАНА.
Затем минутой молчания была почтена память жертв произошедшего в Турции землетрясения.
Подчеркнув, что президенты Азербайджана и Узбекистана придают особое значение развитию двусторонних связей во всех сферах, президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о необходимости проведения совместных исследований и реализации общих проектов по изучению наследия великого классика узбекской литературы Алишера Навои и отметил, что международная научная конференция в Баку прошла успешно.
Руководитель НАНА вручил ректору Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, профессору Шухрату Сирожиддинову диплом Почетного друга Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА за его заслуги в развитии азербайджано-узбекских литературных связей.
В своем выступлении на мероприятии ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы, профессор Шухрат Сирожиддинов сообщил, что в годы советской власти история и культура Узбекистана фальсифицировались. Он подчеркнул, что только после обретения Узбекистаном независимости история, культура, выдающиеся личности страны были привлечены к системным исследованиям. Говоря о сотрудничестве с Институтом литературы НАНА, профессор Шухрат Сирожиддинов подчеркнул особую роль азербайджанских коллег в развитии научно-литературных связей между Азербайджаном и Узбекистаном в современный период и поблагодарил руководство НАНА за поддержку в организации международной конференции.
Напомнив о том, что в 2020 году академик Иса Габиббейли был избран Почетным профессором Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы, но из-за пандемии диплом не был вручен академику, профессор Шухрат Сирожиддинов вручил академику Исе Габиббейли соответствующий диплом возглавляемого им университета и медаль «Алишер Навои».
На мероприятии диплом Почетного профессора Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы был вручен и доктору филологических наук Алмаз Ульви Биннатовой. Также академику Теймуру Керимли, члену-корреспонденту НАНА Нушабе Араслы, докторам филологических наук Алмаз Ульви Биннатовой, Атаами Мирзоеву, Рамизу Аскеру, Яшару Гасымбейли, Исмаилу Мамедли и Шахле Меджидовой была вручена медаль «Алишер Навои».
В рамках конференции состоялась презентация книги профессора Шухрата Сирожиддинова «Эмир Алишер: жизнь и творчество», изданной на азербайджанском языке.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что данный труд является первым изданием на азербайджанском языке, в котором представлена научная биография классика. Руководитель НАНА подчеркнул, что книга основа на воспоминаниях и тезкире (антологиях) учеников и последователей Алишера Навои, и отметил, что необходимо перевести этот труд на иностранные языки.
Далее выступили доктора филологических наук Алмаз Ульви Биннатова, Рамиз Аскер, Яшар Гасымбейли и профессор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы Нурбой Джаббаров, которые рассказали о достоинствах книги.
В заключение академик Иса Габиббейли подарил гостям книги. Руководитель НАНА подчеркнул, что международная конференция, посвященная Алишеру Навои, внесет свою лепту в развитие научно-литературных связей между нашими странами и навоиведения.
Отметим, что конференция, которая продолжалась два дня, проходила при совместной организационной поддержке Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.