AMEA əməkdaşları Pedaqoji Universitetdə nadir kitab və əlyazmalar sərgisi ilə tanış olublar
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində (ADPU) Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə nadir kitabların sərgisi keçirilib.
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun baş direktoru, professor Nadir Məmmədli, Azərbaycan dilinin tarixi şöbəsinin müdiri, dosent Xədicə Heydərova, böyük elmi işçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnurə Abbasova, Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasının sədri, dosent Günel Orucova, Nəzəri dilçilik şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, dosent Günel Bayramova, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının baş direktoru, professor Məmməd Əliyev və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Bağırlı sərgidə iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən ADPU-nun rektoru, professor Cəfər Cəfərov diqqətə çatdırıb ki, Pedaqoji Universitetin kitabxanası xeyli sayda qədim və nadir kitabların, əlyazmaların da qorunduğu unikal bir məkandır. Kitabxanada müxtəlif dövrlərə aid 1000 nüsxəyə yaxın nadir kitab və əlyazma qorunur ki, onların 121-i “Azərbaycan Kitab Abidələri” elektron reyestrində qeydiyyata alınıb, digər kitabların da işlənilməsi məqsədilə ADPU-nun peşəkar kitabxanaçıları sahə üzrə mütəxəssisləri cəlb etməklə intensiv iş aparırlar.
Universitetin Sosial və humanitar məsələlər üzrə prorektoru professor Fikrət Rzayev diqqətə çatdırıb ki, ADPU kitabxanasının fondunda ərəb, fars, rus, əski əlifbalı Azərbaycan dili və bir neçə Avropa dillərində nəşr olunmuş müxtəlif sahələrə aid nadir nəşrlər qorunur. Onlar arasında ən qədimi 1741-ci ildə Sankt- Peterburqda nəşr olunmuş Rikotanın Osmanlı dövlətindən bəhs edən 278 səhifəlik kitabıdır.
Milli Məclisin deputatları Anar İsgəndərov və Etibar Əliyev belə bir irsin mühafizə olunmasının önəminə diqqət çəkərək, bu əsərlərin hər birinin üzərində mütəxəssislərin işləyərək onların reyestrə salınması, transliterasiyası və s. məsələlərin vacibliyini qeyd ediblər.

Сотрудники НАНА ознакомились с выставкой редких книг и рукописей, организованной в Педагогическом университете
В Азербайджанском государственном педагогическом университете (АГПУ) прошла выставка редких книг, организованная Библиотечно-информационным центром.
На выставке приняли участие генеральный директор Института языкознания имени Насими НАНА, профессор Надир Мамедли, генеральный директор Центральной научной библиотеки НАНА, профессор Мамед Алиев, сотрудники Института языкознания – заведующая Отделом истории азербайджанского языка, доцент Хадиджа Гейдарова, старший научный сотрудник, доктор философии по филологии Эльнура Аббасова, председатель Совета молодых ученых и специалистов, доцент Гюнель Оруджева, ведущий научный сотрудник Отдела теоретического языкознания, доцент Гюнель Байрамова, а также ученый секретарь Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктор философии по филологии Айгюн Багирли.
В своем выступлении на мероприятии ректор АГПУ, профессор Джафар Джафаров сообщил, что библиотека Педагогического университета является уникальным хранилищем, в котором, наряду с другими изданиями, собраны древние и редкие книги и рукописи. В библиотеке хранится около 1000 экземпляров редких книг и рукописей, относящихся к различным периодам, из них 121 книга была зарегистрирована в электронном реестре «Книжные памятники Азербайджана», интенсивная работа с участием профессиональных библиотекарей АГПУ и специалистов, занятых в соответствующих сферах, продолжается.
Проректор университета по социально-гуманитарным вопросам, профессор Фикрет Рзаев отметил, что в фонде библиотеки АГПУ хранятся редкие издания на арабском, персидском, русском, азербайджанском (старый алфавит) и нескольких европейских языках, относящиеся к различным сферам деятельности. Самый древний среди этих экземпляров – книга (278 страниц), изданная в 1741 году в Санкт-Петербурге и повествующая об Османском государстве.
На мероприятии депутаты Милли Меджлиса Анар Искендеров и Этибар Алиев подчеркнули значимость охраны книжного наследия и рассказали о необходимости осуществления специалистами мероприятий по включению каждого из этих изданий в реестр, транслитерации произведений и т.д.