Martın 6-da AMEA-nın Əsas binasında görkəmli oftalmoloq-alim, Əməkdar elm xadimi, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Dəyişən dünyada qadın: Şərq və Qərb baxışı” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli giriş sözü ilə çıxış edib. Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinin ölkəmizdə yüksək səviyyədə qeyd olunduğunu vurğulayan AMEA rəhbəri Akademiyada da geniş Tədbirlər Planının qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli aprel ayında AMEA və AR Səhiyyə Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyeva: həkimlik andı və vətəndaşlıq missiyası” mövzusunda beynəlxalq konfransın, eləcə də il ərzində digər tədbirlərin keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Göz xəstəliklərinin dərindən öyrənilməsi və aradan qaldırılması istiqamətində akademik Zərifə Əliyevanın elmi məktəb yaratdığını vurğulayan AMEA rəhbəri qeyd edib ki, görkəmli alimin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Fiziologiya İnstitutunda görmə orqanının peşə patologiyasının öyrənilməsi üzrə ilk ixtisaslaşdırılmış elmi-tədqiqat laboratoriyası yaradılıb və göz xəstəliklərinin elmi cəhətdən ciddi öyrənilməsi həyata keçirilib.
AMEA rəhbəri bildirib ki, akademik Zərifə Əliyeva bütün həyatını ailəsinə və elmə həsr edib, görkəmli oftalmoloq alim olmaqla yanaşı, Ulu Öndər Heydər Əliyevin ömür-gün yoldaşı, sadiq silahdaşı olub. Qeyd edib ki, akademik Zərifə Əliyevanın ən böyük tarixi xidmətlərindən biri də Azərbaycan xalqına çoxqüdrətli dövlət başçısı, Prezident İlham Əliyevi bəxş etməsidir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., Şərqşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva akademik Zərifə Əliyevanın Azərbaycan tibb elminin inkişafına töhfələr vermiş alim kimi, eləcə də ölkəmizdə oftalmoloq kadrların yetişməsindəki xidmətlərinin əvəzedilməz olduğunu deyib. Qeyd edib ki, akademik Zərifə Əliyevanın praktik həkim kimi fəaliyyəti də alimlər, ictimai xadimlər tərəfindən yüksək qəbul olunub.
Daha sonra konfransda Rusiya Federasiyasının Tarix, İqtisadiyyat və Hüquq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, t.e.d., professor İqor Turitsinin, Misir Ərəb Respublikasının Bint Bələd qubernatorluğu Qadınlar Cəmiyyətinin vitse-prezidenti Əmirə Əbdulhəkimin və Qazaxıstan Respublikası Təhsil və Elm Nazirliyinin R.B.Süleymanov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini, i.e.d., professor Duysen Qalımjanın videoçıxışları dinlənilib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, professor Rəna Mirzəzadənin “Birinci vitse-prezidentliyə gedən yol və gender siyasəti”, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin İctimaiyyətlə əlaqələr və ailə problemləri üzrə sədr müavini, f.ü.f.d. Qəmər Cavadlının “İslamda qadın hüquqları və gender bərabərliyi” və Asiya Fəlsəfə Assosiasiyasının vitse-prezidenti, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadənin “Qadına fəlsəfi baxış” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
İki gün davam edəcək konfransda Azərbaycanla yanaşı, Qazaxıstan, Misir, Mərakeş, İraq, Livan, Malayziya, Çin, Ukrayna, Rusiya və Belarusdan ümumilikdə 170-ə yaxın alimin məruzəsi dinləniləcək.
Qeyd edək ki, tədbir AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu, Misir Ərəb Respublikasının Bint Bələd qubernatorluğu Qadınlar Cəmiyyəti, Rusiya Federasiyasının Tarix, İqtisadiyyat və Hüquq Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Qazaxıstan Respublikası Təhsil və Elm Nazirliyinin R.B.Süleymanov adına Şərqşünaslıq İnstitutu, İraq Strateji Araşdırmalar Mərkəzi və Çin Xalq Respublikasının Hebey Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.

6-го марта в Главном здании НАНА начала свою работу международная научная конференция «Женщина в меняющемся мире: взгляд Востока и Запада», посвященная 100-летнему юбилею выдающегося ученого-офтальмолога, Заслуженного деятеля науки, академика Зарифы Алиевой.
На мероприятии со вступительным словом выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Подчеркнув, что в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева 100-летний юбилей академика Зарифы Алиевой отмечается в нашей стране на высоком уровне, руководитель НАНА сообщил, что в Академии наук принят обширный План мероприятий, согласно которому в апреле при совместной организационной поддержке НАНА и Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики состоится международная конференция «Выдающийся ученый-офтальмолог, академик Зарифа Алиева: врачебная клятва и гражданская миссия», а также предусмотрено проведение различных мероприятий в течение всего года.
Подчеркнув, что академик Зарифа Алиева является создателем научной школы в сфере глубоко изучения и устранения глазных заболеваний, руководитель НАНА отметил, что по инициативе и при организации видного ученого в Институте физиологии была создана первая специализированная научно-исследовательская лаборатория по изучению профессиональных патологий органа зрения и велись серьезные научные исследования в данном направлении.
Руководитель НАНА сообщил, что всю свою жизнь академик Зарифа Алиева посвятила своей семье и науке, будучи видным ученым-офтальмологом, она являлась спутницей жизни и верным соратником общенационального лидера Гейдара Алиева, а одной из самых больших исторических заслуг академика Зарифы Алиевой является то, что она подарила азербайджанскому народу выдающегося главу государства, Президента Ильхама Алиева.
Затем выступила и.о. вице-президента НАНА, генеральный директор Института востоковедения, академик Говхар Бахшалиева, которая сообщила, что академик Зарифа Алиева является ученым, внесшим ценный вклад в развитие медицинской науки в Азербайджане, велики ее заслуги и в подготовке кадров-офтальмологов. Академик отметила, что деятельность академика Зарифы Алиевой в качестве практикующего врача также высоко оценена учеными и общественными деятелями.
Далее на конференции были прослушаны видео-выступления директора Научно-исследовательского института истории, экономики и права Российской Федерации, доктора исторических наук, профессора Игоря Турицына, вице-президента Женского общества губернаторства Бинт-Балад Арабской Республики Египет Амиры Абдулхакими и заместителя генерального директора Института востоковедения имени Р.Б.Сулейманова Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан, доктора экономических наук, профессора Дуйсена Галымжана.
На мероприятии также были заслушаны доклады председателя Совета женщин НАНА, профессора Рены Мирзазаде на тему «Путь, ведущий к должности первого вице-президента, и гендерная политика», заместитель председателя Управления мусульман Кавказа по связям с общественностью и проблемам семьи, доктор философии по филологии Гамар Джавадлы – на тему «Права женщин и гендерное равенство в Исламе» и вице-президента Азиатской философской ассоциации, члена-корреспондента НАНА Кенуль Буньядзаде – на тему «Философский взгляд на женщину».
На конференции, которая будет продолжаться два дня, будут прослушаны доклады около 170-ти ученых из Азербайджана, Казахстана, Египта, Марокко, Ирака, Ливана, Малайзии, Китая, Украины, России и Беларуси.
Отметим, что мероприятие проходит при совместной организационной поддержке Института востоковедения имени академика Зии Буньятова НАНА, Женского общества губернаторства Бинт-Балад Арабской Республики Египта, Научно-исследовательского института истории, экономики и права Российской Федерации, Института востоковедения имени Р.Б.Сулейманова Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан, Центра стратегических исследований Ирака и Хэбэйского университета Китайской Народной Республики.