AMEA Rəyasət Heyətinin, Fələsəfə və Sosiologiya İnstitutunun və Tarix İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev və azərbaycançılıq konsepsiyası” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar olaraq Akademiya tərəfindən hazırlanan Tədbirlər planı haqqında məlumat verib.
Akademik Ümummilli Lider Heydər Əliyevin nəsillərə nümunə olan mənalı ömür yolundan bəhs edərək, onun gələcəyə doğru inkişafımız üçün yadigar qoyduğu sərvətlərdən biri olan azərbaycançılıq ideologiyasından danışıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, azərbaycançılıq Azərbaycanda yaşayan azərbaycanlılar üçün deyil, eyni zamanda harada yaşamasından asılı olmayaraq, bütün dünya azərbaycanlılarının milli-mənəvi dəyərlərini ifadə edən bir ideologiyadır.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva Heydər Əliyevin ictimai-siyasi fəaliyyətindən, müstəqil müasir Azərbaycanın inkişafı naminə gördüyü işlərdən, alimlərə verdiyi dəyərdən danışıb.
Konfransda Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun baş direktoru, f.e.d., professor İlham Məmmədzadə “Heydər Əliyevin siyasi irsi və vətənpərvərlik” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Professor bildirib ki, azərbaycançılığın bütün dünya azərbaycanlılarını birləşdirən ideya halına gəlməsi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin tarixi xidmətidir.
Tədbirdə f.e.d., professor Rəna Mirzəzadə “Heydər Əliyev siyasi məktəbinin liderlik dərsləri və azərbaycançılıq”, t.e.d., professor Mais Əmrahov “Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyasında milli təhsilin prioritetləri”, f.e.d. Ziba Ağayeva “Heydər Əliyevin Azərbaycançılıq fəlsəfəsi və milli-mənəvi dəyərlər”, t.ü.f.d., dosent Mübariz Ağalarlı “Azərbaycançılıq məfkurəsinin tarixi-siyasi əsasları və onun milli ideologiyaya çevrilməsi”, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sənan Həsənov “Heydər Əliyevin siyasi irsi bölgədə və dünyada yeni çağırışlar”, f.ü.f.d., dosent Əntiqə Paşayeva “Heydər Əliyev və milli dövlətçilik ideyası: milli dövlətçiliyin ictimai-siyasi, hüquqi və etnik prinsipləri”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Alı Balayev “Heydər Əliyev və azərbaycançılıq ideologiyasının təməl prinsipləri” və siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günel Məlikli “Heydər Əliyevin siyasi irsi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına bəxş edilmiş böyük töhfədir” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

При совместной организационной поддержке Президиума НАНА, Института философии и социологии и Института истории имени Аббасгулу Ага Бакиханова состоялась научная конференция «Гейдар Алиев и концепция азербайджанства».
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли поприветствовал участников конференции и рассказал о Плане мероприятий, который был подготовлен Академией наук в связи с объявлением 2023 года «Годом Гейдара Алиева».
Говоря о жизненном пути общенационального лидера Гейдара Алиева и идеологии азербайджанства, которая является одним из главных богатств, оставленных великим лидером в дар нашему народу для его дальнейшего развития, руководитель НАНА сообщил, что азербайджанство является идеологией, отражающей национально-духовные ценности азербайджанцев, проживающих не только в Азербайджане, но и во всем мире.
Затем выступила и.о. вице-президента НАНА, академик Говхар Бахшалиева, которая рассказала о политической и общественной деятельности великого лидера Гейдара Алиева, работах, проделанных им во имя развития современного независимого Азербайджана, и значении, которое он придавал ученым.
На конференции с докладом «Политическое наследие Гейдара Алиева и патриотизм» выступил генеральный директор Института философии и социологии, доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде. Ученый подчеркнул, что превращение азербайджанства в идею, объединяющую азербайджанцев всего мира, является исторической заслугой общенационального лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии также выступили доктор философских наук, профессор Рена Мирзазаде – с докладом «Уроки лидерства политической школы Гейдара Алиева и азербайджанство», доктор исторических наук, профессор Маис Амрахов – с докладом «Приоритеты национального образования в идеологии азербайджанства Гейдара Алиева», доктор философских наук Зиба Агаева – с докладом «Философия азербайджанства Гейдара Алиева и национально-духовные ценности», доктор философии по истории, доцент Мубариз Агаларлы – с докладом «Историко-политические основы идеологии азербайджанства и ее превращение в национальную идеологию», доктор философии по политическим наукам, доцент Санан Гасанов – с докладом «Политическое наследие Гейдара Алиева и новые вызовы в регионе и мире», доктор философии по философии, доцент Антига Пашаева – с докладом «Гейдар Алиев и идея национальной государственности: общественно-политические, правовые и этнические принципы национальной государственности» и т.д.