Sentyabrın 14-də Rusiya Elmlər Akademiyası Geofizika Xidmətinin təşkilatçılığı və AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) dəstəyi ilə "Seysmoloji məlumatların emalının və təfsirinin müasir metodları" mövzusunda X beynəlxalq seysmoloji seminar-məktəbin rəsmi açılışı olub.
Seminarda Azərbaycan, ABŞ, Rusiya, Gürcüstan, Qazaxıstan, İtaliya, Böyük Britaniya və digər ölkələrdən 100-dən artıq seysmoloq alim iştirak edir.
Açılışda çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Aleksey Maloviçko müxtəlif ölkələrin seysmoloqları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmlənməsi və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi baxımından seminar-məktəbin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Elmi sessiyada Azərbaycanda və Rusiyada seysmik müşahidələrə başlanılması tarixindən və seysmologiya üzrə aparılmış tədqiqatlardan danışılıb.
RSXM-in direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli bildirib ki, 1902-ci ildə Şamaxıda baş verən güclü zəlzələdən sonra Nobel qardaşlarının təşəbbüsü ilə Azərbaycan ərazisində üç yerdə seysmik stansiyalar quraşdırılıb və bununla da instrumental müşahidələrə başlanılıb.
Qeyd edilib ki, sürətlə inkişaf edən iqtisadiyyatına görə regionun lider dövlətinə çevrilən Azərbaycanda seysmologiya sahəsində də uğurlar əldə olunub. Məhz 2000-ci ilin noyabrında Bakıda baş verən zəlzələdən dərhal sonra ulu öndər Heydər Əliyevin göstərişinə əsasən, respublikada seysmik xidmətin işinin modernləşdirilməsi məqsədi ilə tender elan edilib və ilkin olaraq RSXM üçün ABŞ-ın "Kinemetriks" şirkətinin istehsalı olan telemetrik peyk rabitəsi ilə işləyən 14 dəst telemetrik seysmik stansiya alınıb. Seysmoloji tədqiqatların daha yüksək səviyyədə aparılmasını təmin etmək üçün 2008-ci ildən başlayaraq Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, hökumət tərəfindən maliyyə vəsaiti ayrılmış və Azərbaycanda telemetrik seysmik stansiyaların sayı 31-ə çatdırılıb. Bu stansiyaların 4-ü blokada şəraitində yaşayan Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində yerləşir. 2011-ci ildə əlavə 4 dəst telemetrik seysmik stansiya alınıb. İlk dəfə olaraq Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda 3 dənizdibi seysmik stansiya quraşdırılıb. Bundan əlavə, Azərbaycan ərazisində geofiziki tədqiqatları genişləndirmək məqsədi ilə yeni GPS stansiyaların quraşdırılmasına başlanılıb.
Vurğulanıb ki, AMEA RSXM-də aparılan kompleks tədqiqat işlərinin keyfiyyətinin artması xarici təşkilatlar tərəfindən də maraqla qarşılanır. Mərkəz 20-dən artıq xarici ölkənin seysmoloji mərkəzləri ilə əməkdaşlıq edir. Dörd mühüm beynəlxalq seysmoloji təşkilatın - Birləşmiş Seysmoloji Tədqiqatlar İnstitutunun (İRİS) ABŞ, Avropa Seysmoloji Müşahidə və Tədqiqatlar Mərkəzinin (ORFEUS), Avropa və Aralıq dənizi Seysmoloji Mərkəzinin (EMSC) və Avropa Seysmoloji Komissiyasının (ESC) üzvüdür.
Açılış mərasimindən sonra seminar panel iclaslarda işini davam etdirib.
Üç gün davam edəcək seminarda müxtəlif ölkələrin seysmoloq alimlərinin məruzələri dinləniləcək və müzakirələr aparılacaq. Sentyabrın 18-də isə seminar iştirakçıları Şamaxıya səfər edəcəklər.

Состоялось официальное открытие X Международной сейсмологической семинар-школы
14 сентября при организационной поддержке Геофизической службы Российской академии наук (ГС РАН) и Республиканского центра сейсмологической службы (РЦСС) Национальной академии наук Азербайджана состоялось официальное открытие X Международной сейсмологической семинар-школы «Современные методы обработки и интерпретации сейсмологических данных».
В работе семинара принимаю участие свыше 100 ученых-сейсмологов и специалистов из США, Российской Федерации, Грузии, Казахстана, Италии, Великобритании и других стран.
Выступившие на открытии вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев и член-корреспондент Российской академии наук Алексей Моловичко подчеркнули большое значение семинар-школы с точки зрения взаимного обмена опытом и укрепления сотрудничества между сейсмологами разных стран. На научной сессии говорилось об истории начала сейсмических наблюдений в Азербайджане и России, а также исследованиях, проведенных в области сейсмологии.
Директор РЦСС, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли отметил, что после сильного землетрясения, произошедшего в 1902 году в Шамахе, по инициативе братьев Нобель на территории Азербайджана в трех местах были установлены сейсмические станции и тем самым заложена основа для инструментальных наблюдений.
Было отмечено, что в Азербайджане, который благодаря стремительно развивающейся экономике превратился в лидирующее государство региона, достигнуты успехи и в области сейсмологии. Сразу после землетрясения, случившегося в ноябре 2000 года в Баку, по указанию общенационального лидера Гейдара Алиева в целях модернизации работы сейсмологической службы в республике был объявлен тендер, и первоначально для РЦСС было закуплено14 комплектов телеметрических сейсмических станций производства американской компании «Кинеметрикс». Для обеспечения организации сейсмологических исследований на более высоком уровне начиная с 2008 года в соответствии с поручением Президента Ильхама Алиева правительством были выделены финансовые средства, в результате которого количество телеметрических сейсмических станций в Азербайджане достигло 31. 4 из этих станций расположены на территории Нахчыванской Автономной Республики, находящейся в условиях блокады. В 2011 году же было закуплено дополнительные 4 комплекта телеметрических сейсмических станций. Впервые в азербайджанском секторе Каспийского моря было установлено 3 подводные сейсмические станции. Кроме того, с целью расширения геофизических исследований на территории Азербайджана началась установка новых станций GPS. Было подчеркнуто, что повышение качества проводимых в РЦСС НАНА комплексных исследовательских работ воспринимается с большим интересом у зарубежных организаций. Центр сотрудничает с более 20 зарубежными сейсмологическими центрами. Является членом четыре важных международных сейсмологических центров – Объединенный институт сейсмологических исследований (İRİS) США, Европейский центра исследований и наблюдений (ORFEUS), Сейсмологический центра Европы и Средиземного моря (EMSC), Европейская сейсмологическая комиссия (ESC).
После церемонии открытия семинар продолжил свою работу на заседаниях секций.
В семинаре, который продлится три дня, будут заслушаны доклады ученых-сейсмологов из различных стран и проведены обсуждения. 18 сентября участники семинара посетят Шамахы.